Budynki World Trade Center w Nowym Jorku.
Źródło: Wikipedia Commons

19. rocznica ataku na World Trade Center. Te budynki były znakiem rozpoznawczym Nowego Jorku

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
11 Września 2020

11 września 2001 roku na stałe wpisał się w nowożytną historię naszej cywilizacji. O godzinie 8:46 i 9:03 w World Trade Center uderzyły dwa samoloty pasażerskie Boeing 767. Godzinę później wieże się zawaliły. 

W wyniku ataku terrorystycznego, do którego przyznała się Al-Ka’ida, zginęły 2973 osoby w tym sześciu obywateli Polski. Dotychczas udało się zidentyfikować jedynie 1636 ciał. 11 września oprócz wież numer 1 i 2 zniszczeniu uległ również hotel Marriott (WTC 3), budynek WTC 7, który zawalił się po kilku godzinach od ataku, a poważnym uszkodzeniom uległy budynki WTC4, 5 i 6.

Historia World Trade Center

W 1939 roku podczas Światowych Targów odbywających się w Nowym Jorku, przedstawiona została koncepcja World Trade Center. Pomysł był piękny i wyprzedzał swoje czasy o kilka lat, ponieważ głównym hasłem przyświecającym budowie bliźniaczych wież był “światowy pokój dzięki handlowi”. Po wojnie jeden z organizatorów wystawy podjął próbę przekonania władz miasta na budowę tych budynków, jednak wtedy miasto stwierdziło, że więcej zyska dzięki rozwojowi portów.
Światowe Centrum Handlu, czyli World Trade Center, zostało otworzone 4 kwietnia 1973 roku, a za projekt budynku odpowiadał architekt japońskiego pochodzenia, Minoru Yamasaki. Przez dwa lata od oddania budynków do użytku, WTC było najwyższą wieżą na świecie (WTC 1 mierzyło 417 metrów, a WTC 2 było dwa metry niższe). W ich budynkach mieściły się biura, restauracje (najbardziej dochodowa restauracja w USA, czyli Windows on the World) oraz tarasy widokowe. Łącznie dwa budynki WTC zatrudniały 50 tysięcy osób.
Budynki WTC posiadały 110 pięter. Codziennie gościły ponad 200 000 turystów. Bliźniacze wieże, podobnie jak inne niesamowite budowle, takie jak most Golden Gate czy tama Hoovera były symbolami zarówno Nowego Jorku, jak i Stanów Zjednoczonych. Charakterystyczne budynki pojawiały się jako przebitki w wielu serialach (między innymi Przyjaciele) oraz filmach (tutaj przykładów można by mnożyć).

Telenowela w postapokaliptycznym świecie doczekała się końca. Ogłoszono zakończenie legendarnego serialuTelenowela w postapokaliptycznym świecie doczekała się końca. Ogłoszono zakończenie legendarnego serialuCzytaj dalej

Budynki WOrld Trade Center w trakcie budowy w 1970 roku.

Atak terrorystyczny i ogromna tragedia

Budynki World Trade Center były dosyć pechowe. Już dwa lata po oddaniu budynków do użytku doszło do groźnego pożaru w wieży północnej, czyli WTC 1. Akcja straży pożarnej trwała kilka godzin, jednak w końcu udało się opanować żywioł i obyło się bez ofiar śmiertelnych. W roku 1993 doszło do pierwszego zamachu w budynkach WTC. 26 lutego w garażu podziemnym pod wieżą WTC 1 wybuchła furgonetka wypełniona 700 kilogramami azotanu amonu. W wyniku ataku terrorstycznego zginęło 6 osób, a ponad tysiąc było rannych lub poparzonych. Jednak najgorsze miało przyjść 8 lat później.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Skarb Putina potężną bronią Rosji. Dzięki niemu ucisza Zachód i trzyma kraj na powierzchni
2. Zgubiła obrączkę zaraz po ślubie. Niewiarygodne, gdzie znalazła ją kilka dni przed 40. rocznicą

11 września 2001 roku doszło do zdarzenia, które niechlubnymi zgłoskami wpisało się na stałe do nowożytnej historii naszej cywilizacji. W przeprowadzonym przez arabską organizację Al-Kaida atakach terrorystycznych zginęły 2973 osoby. W wieże wleciały dwa samolotoy pasażerskie Boeing 767. Był to ogromny cios zarówno dla obywateli Stanów Zjednoczonych, jak i całego świata. Konflikty zbrojne na Bliskim Wschodzie toczyły się już wcześniej jednak, agresja ta dała Amerykanom powód do pełnej inwazji na kraje arabskie. Atak sprawił również, że przez długie lata władze miasta nie decydowały się odbudowy WTC. Miejsce ataku nazwane zostało Strefą Zero, a miejsca w których stały budynki zostały odgrodzone w celu uchonorowania pamięci. Po latach zadecydowno o wybudowaniu na tym miejscu biurowca 1 World Trade Center.

Panorama Nowego Jorku z 1 World Trade Center w centrum.

Niesamowite materiały z Marsa. Zdjęcia w rozdzielczości 4K zdradzają każdy szczegółNiesamowite materiały z Marsa. Zdjęcia w rozdzielczości 4K zdradzają każdy szczegółCzytaj dalej

Obchody ataku na World Trade Center w dobie koronawirusa

Chociaż na miejscu strefy zero powstał już nowy budynek 1 World Trade Center, to co roku amerykańska społeczność zbiera się w okolicach miejsca, gdzie stały obydwa budynki w celu uczczenia pamięci po tej strasznej tragedii. W dobie koronawirusa obchody muszą zostać jednak nieco zmienione. Władze Muzeum Pamięci 9/11 zadeklarowały, że wypacują kompromis między bezpieczeństwem epidemiologicznym, a tradycyjnymi obchodami. W okolicach Ground Zero zostanie rozstawionych setki dozowników ze środkiem dezynfekującym, a podczas uroczystości władze będą pilnowały, aby uczestnikami zachowany został bezpieczny dystans. Tradycyjnie w celu uhonorowania pamięci poległych, w nowojorskich świątyniach zaczną bić dzwony równo o 8:46 (o tej godzinie pierwszy z czterech porwanych samolotów uderzył w wieżę WTC). Po zmroku na Dolnym Manhattanie niebo rozświetlą dwa słupy światła, które symbolizują bliźniacze wieże.

Słupy światła symbolizujące bliźniacze wieże zniszczone w wyniku ataku terrorystycznego.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niesamowite materiały z Marsa. Zdjęcia w rozdzielczości 4K zdradzają każdy szczegół
  2. Idealna surówka dla oszczędnych, nic się nie marnuje w naszej kuchni. Zrobisz ją z pozostałości po zupie
  3. Naukowcy biją na alarm. Przez kryzys klimatyczny ponad 1.2 miliarda ludzi może być zmuszonych do emigracji
  4. Telenowela w postapokaliptycznym świecie doczekała się końca. Ogłoszono zakończenie legendarnego serialu
  5. Kosmiczne umięśnione myszy wróciły na Ziemię. Niezwykły eksperyment NASA
  6. Afera mięsna w Biedronce. Para natychmiast zgłosiła sprawę, gdy odkryła, co znajduje się w opakowaniu

Następny artykuł