Kosmos
Źródło: pixbay.com

Nie tylko nasza planeta się rozgrzewa. Niezwykłe badania dotyczące Wszechświata. Naukowcy nie mają pewności

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
12 Listopada 2020

Globalne ocieplenie… czy może kosmiczne ocieplenie? Co jeśli to nie tylko na naszej planecie panują coraz wyższe temperatury? Te pytania stawiają przed ludzkością naukowcy w świetle najnowszych badań nad temperaturą Wszechświata.

To, że temperatura na Ziemi rośnie, wiadomo już od dobrych kilkunastu lat. W zasadzie rosła od bardzo dawna, jednak obecnie proces ten przyspiesza i staje się coraz bardziej zauważalny. I problematyczny. Nowe badania naukowców wykazały, że być może to nie tylko działalność człowieka powoduje ten wzrost, lecz jeszcze coś innego. Coś, na co nie mamy żadnego wpływu.


Wszechświat będzie sauną?


Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego w Ohio od pewnego czasu prowadzili badania, mające na celu porównanie ogólnej temperatury wszechświata w różnych okresach jego istnienia. Jest to możliwe dzięki odległościom pomiędzy Ziemią a innymi ciałami niebieskimi.


Takie pomiary są stosunkowo łatwe do wykonania. Wystarczy pamiętać, że gwiazdy, które widzimy na niebie, to ich obraz sprzed lat. Jeśli coś jest od nas oddalone o 10 lat świetlnych, to obserwując ten obiekt dziś, widzimy jego stan sprzed dekady. Teraz może już nawet nie istnieć.

Mężczyzna stworzył działający miecz świetlny. Fan Gwiezdnych Wojen popisał się niesamowitym wynalazkiemMężczyzna stworzył działający miecz świetlny. Fan Gwiezdnych Wojen popisał się niesamowitym wynalazkiemCzytaj dalej


Im dalej, tym wcześniej


Dzięki obserwacji światła, które oddalone jest od nas o coraz większe odległości, patrzymy coraz dalej w przeszłość. Możemy na przykład zobaczyć i zbadać, jak wyglądał Wszechświat na początku swojego istnienia, obserwując ciała niebieskie oddalone od Ziemi o 13 miliardów lat świetlnych.


Dzisiejsze teleskopy i satelity pozwalają na obserwacje tak odległych obiektów. Naukowcy z Ohio postanowili porównać temperaturę gorącego gazu kosmicznego sprzed 10 miliardów lat, z tą którą możemy określić jako „dzisiejszą”.


Dzięki zmianom długości fal emitowanego światła, naukowcy są w stanie precyzyjnie określić, w jakiej odległości znajduje się dany obłok gazu oraz oszacować jego temperaturę. Wyniki badań okazały się bardzo niepokojące.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Podwyżki cen prądu coraz bliżej? Rząd od stycznia wprowadzi dodatkową opłatę

2. Wiadomość, na którą czekali Polacy. Premier Morawiecki przekazał ważną decyzję


Nagrzewanie się Wszechświata


Astronomowie z Ohio obliczyli, że dzisiejsza temperatura gazu kosmicznego to prawie 2 miliony stopni Celsjusza. Wynik ten jest dziesięciokrotnie wyższy niż ten sprzed 10 miliardów lat. To oznacza, że Wszechświat nieustannie zwiększa swoją temperaturę. Dlaczego?

PS5 jeszcze nie miało oficjalnej polskiej premiery, a na rynku wtórnym jej ceny szybują. Trzeba wydać kosmiczne pieniądzePS5 jeszcze nie miało oficjalnej polskiej premiery, a na rynku wtórnym jej ceny szybują. Trzeba wydać kosmiczne pieniądzeCzytaj dalej


Tarcie winowajcą ocieplenia


Odpowiedź jest bardzo prosta. Yi-Kuan Chiang, przewodniczący grupy naukowców, wyjaśnia, że to kwestia ciągłego tarcia, które zachodzi w kosmosie. Astronom tłumaczy, że podczas ewolucji Wszechświata, grawitacja przyciąga coraz więcej ciemnej materii i gazów, tworząc całe galaktyki.


Powstałe wówczas tarcie jest tak ogromne, że powoduje stopniowe zwiększanie temperatury Wszechświata. Należy jednakże pamiętać, że naukowcy zmierzyli obłoki gazu znajdujące się przy innych obiektach. Średnia temperatura kosmosu wciąż pozostaje w okolicach -270 stopni Celsjusza, czyli niewiele powyżej zera absolutnego.

ZOBACZ TAKŻE:

Papież Franciszek wypowiedział się na temat sztucznej inteligencji. Niesamowite słowa głowy kościołaPapież Franciszek wypowiedział się na temat sztucznej inteligencji. Niesamowite słowa głowy kościołaCzytaj dalej
  1. Owczarek własnym ciałem bronił pana przed włamywaczami. Zapłacił wysoką cenę
  2. Elon Musk z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa. Miliarder uważa, że testy to fałszerstwo
  3. Papież Franciszek wypowiedział się na temat sztucznej inteligencji. Niesamowite słowa głowy kościoła
  4. Naukowcy prognozują kiedy wrócimy do normalności po pandemii. Szybciej niż nam się wydaje
  5. Widziałeś UFO na niebie? Możliwe, że obok Ciebie przelatywał ADIFO. Nowy pojazd, który osiąga prędkość ponaddźwiękową
  6. Dlaczego kot ma kieszonki w uszach? Niewielu wie, jaka jest ich prawdziwa funkcja, oto rozwiązanie zagadki
  7. Seweryn z “Rolnik szuka żony” zdradził poważne zamiary wobec swojej wybranki. Padły osobiste słowa w kierunku Marleny

Następny artykuł