Erupcja wulkanu w długiej ekspozycji.
Źródło: Pexels

Zjawiskowe nagranie erupcji wulkanu. Taki widok, to prawdziwa rzadkość

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
24 Czerwca 2020

Erupcja wulkanu to zjawisko niezwykle widowiskowe i niebezpieczne. Obecnie na Ziemi znajduje się około 1500 aktywnych wulkanów, które bezpośrednio zagrażają ludności zamieszkującej tereny, na których się znajdują.

Wulkany występują głównie w miejscach, gdzie nakładają się na siebie płyty tektoniczne, są jednak też takie, które powstają na skutek “kotłującej się” magmy. Najsłynniejszym przykładem tego typu miejsca jest amerykański park Yellowstone.

Wulkany mają duży wpływ na nasze otoczenie

Wpływ wulkanów na naszą planetę jest ogromny. Oprócz oczywistego zagrożenia jakie za sobą niosą, wulkany mają również szereg mniej lub bardziej inwazyjnych cech. Jedną z nich jest wpływ na niezwykle malownicze zachody słońca. Tak było w przypadku erupcji wulkanu Kasatochi na Alasce. Mikroskopijne drobinki pyły wulkanicznego wpłynęły na atmosferę w taki sposób, że na całym świecie zachodom słońca towarzyszyły niezwykle barwne okręgi. Wulkany potrafią też schłodzić atmosferę. Takie zdarzenie miało miejsce po wybuchu wulkanu Mount Pinatubo, który wypuścił w powietrze 22 tony dwutlenku siarki, co spowodowało obniżenie globalnej temperatury o 0.5%.

Widowiskowa erupcja wulkanu

Erupcje wulkanów są jednocześnie niezwykle widowiskowe, co możecie zaobserwować na załączonym filmiku prezentującym erupcję japońskiego wulkanu Shinmoedake, do której doszło w 2018 roku na wyspie Kiusiu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Panika w chorwackim kurorcie. Rekin podpłynął niebezpiecznie blisko, udało się go nagrać
  2. Nic słodszego dzisiaj nie zobaczysz. Terapeutyczny robot foka pomaga samotnym
  3. Nagranie z tankowania samolotu w powietrzu. Niesamowita precyzja i umiejętności pilota
  4. Dron uchwycił niesamowity moment. Nagranie potyczki łosia z wilkiem w pięknych okolicznościach natury


Następny artykuł