Fragment debaty prezydenckiej z 17 czerwca 2020 roku.
Źródło: Twitter//TVP Info

Co ze szczepionką na koronawirusa w Polsce. Odpowiedzi kandydatów na prezydenta

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
18 Czerwca 2020

Nadchodzące wybory prezydenckie są powodem licznych sprzeczek i dyskusji między kandydatami na to stanowisko. Jednym z tematów poruszonych na wczorajszej debaty zorganizowanej w Telewizji Polskiej było pytanie o szczepionki przeciwko koronawirusowi.

Pytanie zadane kandydatom brzmiało następująco: czy szczepionkę na koronawirusa trzeba kupić i czy będzie ona obowiązkowa? Nie zabrakło kontrowersyjnych odpowiedzi.

Większość bardzo neutralnie

Większość kandydatów podeszła do tematu szczepionki przeciwko koronawirusowi bardzo asekuracyjnie. Szymon Hołownia podkreślał, że jak oprezydent przyjrzy się temu tematowi jak szczepionka już powstanie, Rafał Trzaskowski lakonicznie stwierdził, że Polacy powinni mieć dostęp do takiej szczepionki nie wskazując ani na obowiązkowość szczepienia, ani na dobrowolność, Robert Biedroń wbił kolejną szpilę w obecny rząd mówiąc, że już powinniśmy wiedzieć, czy szczepionka w ogóle będzie dostępna, a Andrzej Duda powiedział, że darmowe szczepienia dla seniorów powinny być obowiązkowe, a dla reszty społeczeństwa dobrowolne. Kosiniak-Kamysz unikał odpowiedzi na to pytanie, jak tylko mógł, a Paweł Tanajno, kontynuował po prostu swoją krucjatę na rządy obecnie panującej partii oraz działania opozycji.

Konkretne zdania wśród mniej znaczących kandydatów

Politycy z tak zwanego zaplecza, którzy ubiegają się o stanowisko prezydenta mieli na ten temat bardziej zdecydowane zdania. Waldemar Witkowski, eks-członek Unii Pracy, stwierdził, że tylko obowiązkowa szczepionka jest w stanie w niedługim czasie wyeliminować pandemię na świecie. Silnie prawicowi kandydaci z kolei stanowczo nie zgadzają się ani z obowiązkowością takiej szczepionki, ani z jej zakupem. Krótko temat skomentował Krzysztof Bosak, który stwierdził “dwa razy nie”, Stanisław Żółtek podszedł do tematu bardziej literacko, porównując obowiązek szczepień do książek Orwella, a Mirosław Piotrowski stwierdził, że nie ma pewności czy szczepionka nie wyrządzi nam krzywdy za kilka lat, więc jest przeciwny.

Następny artykuł