Kursor klikający w okienko z "ptaszkiem" W tle klawiatura.
Źródło: Snappy Goat

Głosowanie w wyborach powinno odbywać się w całości elektronicznie. Jesteś za?

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
20 Września 2020

Pandemia koronawirusa sprawiła, że wiele urzędów przeniosło w całości swoją pracę do Internetu. Dzięki wprowadzeniu nowoczesnych rozwiązań obywatele mogą składać wnioski z pomocą elektronicznego podpisu.

Dzięki takiemu rozwiązaniu wiele urzędowych spraw, które wcześniej zajmowały długie godziny zostały rozwiązane kilkuminutowym procesem składania elektronicznych wniosków. Rozwój tej technologii sprawia, że możemy się zastanawiać, czy więcej aspektów naszego życia mogłoby być rozwiązywanych za pomocą Internetu.

W Internecie załatwimy wszystko

Jeszcze przed pandemią koronawirusa rozwiązania zakładające wykorzystywanie sieci do załatwiania różnego rodzaju potrzeb zyskiwała popularność. Najlepiej w realiach internetowych odnalazła się branża gastronomiczna. Platformy takie jak Pyszne.pl, Uber Eats czy Glovo zastąpiły w zasadzie w całości tradycyjne, telefoniczne zamawianie jedzenia na wynos i niesamowicie usprawniło ten proces. Dzięki aplikacjom mobilnym możemy od razu zapłacić za zamówienie, śledzić stan naszej przesyłki i wydać opinie restauracji oraz dostawcy. Pandemia wirusa SARS-CoV-2 sprawiła również, że branża ta rozwinęła się jeszcze bardziej oferując dowóz zakupów ze sklepów.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Tajemnicza planeta pojawiła się znikąd. Naukowcy aż osłupieli, gdy poznali prawdę

2. Chłopiec płakał bo nie dostał słodyczy. Reakcja psa zaskoczyła wszystkich

Detonacja bomby atomowej pod wodą. Niesamowite nagranie w 4KDetonacja bomby atomowej pod wodą. Niesamowite nagranie w 4KCzytaj dalej

Urzędy przez Internet. Wystarczy podpis elektroniczny

W dobie epidemii COVID-19 wiele urzędów przeszło w tryb pracy zdalnej. Dzięki temu możliwe stało się składanie wielu wniosków przez Internet. Od interesanta wymagany jest jedynie podpis elektroniczny, którym potwierdzi swoją tożsamość. Taki podpis można stworzyć w bardzo prosty sposób, a opcję skorzystania z tej funkcji udostępnia, np. większość banków działających w Polsce.

Ludzie zatrzymywali auta by zobaczyć Ludzie zatrzymywali auta by zobaczyć "UFO". Tysiące nagrań zalało internet [wideo]Czytaj dalej

Wybory prezydenckie w wersji elektronicznej

Pandemia koronawirusa przyniosła nam jeszcze jedną kontrowersyjną sytuację, a mianowicie przeprowadzanie wyborów na prezydenta Polski. W momencie, w którym odradzane jest przebywanie dużej liczby osób w jednym miejscu, wybory są wydarzeniem, które takie masy właśnie zbiera. W takich warunkach bardzo łatwo o stworzenie nowego ogniska zachorowań, które może dotknąć setek, o ile nie tysięcy ludzi.
Rozwiązanie zaproponowane przez rząd wzbudziło wiele kontrowersji. Wybory miały się odbyć w całości w sposób korespondencyjny. Pomysł ten nie spotkał się jednak z aprobatą społeczeństwa i ostatecznie wybory zostały przeprowadzone w łączonej formule. Działały okręgi wyborcze, ale osoby, które wyraziły chęć głosowania korespondencyjnego, również mogły skorzystać z tej alternatywy. Innym rozwiązaniem, które wydaje się być lepsze niż głosowanie korespondencyjne jest głosowanie elektroniczne. Dzięki podpisowi elektronicznemu i stworzeniu odpowiedniej infrastruktury można by głosować nie wychodząc z własnego domu. Czy takie rozwiązanie jest według Was adekwatne i bezpieczniejsze niż głosowanie korespondencyjne?

Następny artykuł