Tablica ze strzałką i napisem "Do obwodowej komisji wyborczej".
Źródło: Pixabay

Głosowanie podczas epidemii. Wszystko o czym musicie wiedzieć idąc na wybory

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
26 Czerwca 2020

Wybory na prezydenta RP odbędą się już w najbliższą niedzielę. W dobie pandemii koronawirusa cały proces będzie wyglądał odrobinę inaczej niż zazwyczaj miało to miejsce. Trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach, bez których możemy nie mieć możliwości oddania głosu.

Lokale wyborcze będą otwarte od 7:00 do 21:00. Aby oddać głos należy postawić symbol X w okienku kandydata, który nam najbardziej odpowiada. Podczas wyborów będzie panował specjalny rygor sanitarny.

Dezynfekcja przede wszystkim

Przed startem głosowania cały lokal wyborczy zostanie zdezynfekowany. W trakcie głosowania komisja będzie musiała pilnować, aby dezynfekować pomieszczenie regularnie, minimum 6 razy w ciągu trwania wyborów. Czyszczone będą wszystkie powierzchnie, z którymi mogą mieć kontakt wyborcy. Pomieszczenia będą też wietrzone (raz na godzinę przez 10 minut).

O czym należy pamiętać przed wyjściem na głosowanie

Osoba, która chce wziąć udział w głosowaniu musi przede wszystkim pamiętać o tym, żeby wziąć dowód tożsamości. To się akurat nie zmienia, ale warto o tym pamiętać. Rzecznik Państwowej Komisji Wyborczej Tomasz Grzelewski zachęca również, aby każdy z nas wziął ze sobą swój długopis. W komisjach będą dostępne jednorazowe długopisy, a tam, gdzie ich nie będzie, komisja będzie je dezynfekowała, ale warto po prostu zabrać swój długopis.

Maseczki i bezpieczny dystans

W komisjach wyborczych obowiązuje nakaz zasłaniania nosa i ust. Pamiętajmy więc aby zabrać ze sobą maseczkę. Zachowujmy również bezpieczny dystans, Tomasz Grzelewski mówi, że 1.5 metra jest minimalną odległością. W lokalu wyborczy na jedną osobę głosującą muszą przypadać 4 metry kwadratowe. Aby sprawdzić, gdzie przypada nasz okręg wyborczy należy udać się na stronę urzędu gminy lub PKW, gdzie znajduje się pełen wykaz obwodów głosowania. “W lokalu wyborczym członek komisji poprosi nas o zdjęcie na chwilę maseczki, żeby potwierdzić naszą tożsamość, a następnie wyda jednostronicową kartę do głosowania, która będzie zawierała nazwiska 11 kandydatów na prezydenta” - dodał rzecznik PKW.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Sowiecki pomnik symbolem LGBT. Użyli drona do zawieszenia flagi
  2. Bezrobotni w końcu otrzymają pomoc. Wystarczy spełnić jeden warunek by dostać 1400 zł miesięcznie
  3. Łapią do 20 tysięcy komarów dziennie. Młode jerzyki wylatują z gniazd i mogą potrzebować naszej pomocy
  4. Alert przed trąbami powietrznymi. IMGW ostrzega przed niebezpieczną pogodą

Następny artykuł