Wybory prezydenckie
Źródło: Unsplash

Głosowanie w czasach pandemii. Czy maseczka jest konieczna by oddać głos?

Artur ŁokietekArtur Łokietek
28 Czerwca 2020

Wybory w nowym reżimie sanitarnym. Czy musimy mieć maseczkę? W jaki sposób przygotować się na wizytę w lokalu wyborczym w czasie koronawirusa? Wyjaśniamy, jak wygląda głosowanie w wyborach prezydenckich.

Wybory prezydenckie trafiły się nam w wyjątkowo trudnym czasie. Powzięto jednak środki ostrożności, które mają zniwelować zagrożenie.

Wybory a koronawirus

Ostatecza data wyborów (po wielu zawirowaniach w tym temacie) padła na 28 czerwca. To właśnie dziś oddamy głos na swojego kandydata, jednak zanim to nastąpi, musimy pamiętać o paru zasadach. W końcu tegoroczne wybory prezydenckie trafiły się nam w okresie światowej pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Oznacza to, że nie tylko musimy pamiętać o swoim bezpieczeństwie, ale także o specjalnych zasadach, których trzeba przestrzegać będąc w lokalu wyborczym. Warto tu zaznaczyć, że ze względu na ostatnie podtopienia lokale w niektórych częściach kraju zostały przeniesionie gdzieś indziej - taka sytuacja ma miejsce m.in. na podkarpaciu.

Ważne zasady sanitarne

Przez koronawirusa, wybory przeprowadzane są w nowym reżimie sanitarnym. Zasad nie jest dużo, ale należy bardzo o nich pamiętać. Chyba najważniejsza dotyczy zakładania maseczek. Te należy mieć, jednak członkowie komisji wyborczej nie mają możliwości wyprosić osobę bez maseczki z lokalu. Z szacunku dla nich, powinniśmy jednak ją założyć choćby przy kontakcie z jednym z nich. Same maseczki będzie jednak trzeba na moment uchylić, gdy poprosi nas o to członek komisji wyborczej - aby potwierdzić naszą tożsamość na dowodzie. Wytyczne zakładają, że w lokalu wyborczym może znajdować się jeden wyborca na cztery metry kwadratowe. Nie wlicza się tu jednak członków komisji, mężów zaufania i obserwatorów.

O tym trzeba pamiętać na wyborach

Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak zachęca, aby do lokalu przychodzić w rękawiczkach i przynosić własne długopisy - jest to z pewnością o wiele bezpieczniejsze niż poleganie na tych znajdujących się w lokalu. Te jednak oczywiście muszą być regularnie dezynfekowane. Inna ważna kwestia dotyczy środków dezyfekcyjnych, o których użyciu najlepiej jest pamiętać zanim wejdziemy do lokalu. Warto tu wspomnieć o tym, że sami członkowie komisji, choć są porządnie wyposażeni (maseczki, przyłbice i środki do dezynfekcji) nie muszą mieć mierzonej temperatury. Kolejki w lokalach mogą być na porządku dziennym - głównie przez wymóg ograniczenia osób w środku i zachowania dystansu. Same lokale czynne są między 7 a 21. Osoby, które do kolejki dołączą po 21 nie będą mogły wziąć udziały w głosowaniu, gdyż wtedy na końcu kolejki stać będzie jeden z członków komisji i będzie on zwracał nowym osobom uwagę.

Zobacz także:

  1. Nowe przypadki zarażeń w Polsce, sześć kolejnych zgonów. Utrzymuje się wyraźna tendencja
  2. Nawet 1,6 miliona zarażonych w Polsce. Rzeczywista skala epidemii może być jeszcze większa
  3. Ponad 100 osób zginęło od uderzeń piorunów w kilka dni. Coraz tragiczniejsze warunki pogodowe
  4. Zniszczone mosty, stracony dobytek życia i setki ewakuowanych. Dramatyczna noc w Polsce, możliwa katastrofa ekologicznaNastępny artykuł