wybory prezydenckie
Źródło: Pixabay

Zapytali sztuczną inteligencję o wyniki wyborów prezydenckich w USA. AI zaskoczyło wszystkich

Artur ŁokietekArtur Łokietek
4 Listopada 2020

Sztuczna inteligencja okazywała się już wcześniej niezastąpiona pod względem różnego rodzaju obliczeń. Zapytano ją o wyniki wyborów prezydenckich w USA. AI podeszło do sprawy dość... strategicznie.

W Stanach Zjednoczonych wybory prezydenckie, wbrew pozorom, nie przebiegają tak, jak choćby w Polsce, gdzie społeczeństwo wybiera swojego przedstawiciela. Sposób wybierania się różni, ale efekt pozostaje ten sam - krzesło prezydenckie zachowa Donald Trump albo Joe Biden stanie się kolejnym, 46 już prezydentem tego kraju.

Wybory prezydenckie w USA

Wybory w Stanach Zjednoczonych nie są przeprowadzane tak, jak choćby w Polsce. W przypadku USA to Kolegium Elektorów Stanów Zjednoczonych decyduje o tym, kto zasiądzie na krześle prezydenckim w Białym Domu. Kolegium spotyka się w pierwszy poniedziałek po drugiej środzie grudnia.

Uwaga, oszuści podszywają się pod Pocztę Polską. Można stracić ogromne pieniądzeUwaga, oszuści podszywają się pod Pocztę Polską. Można stracić ogromne pieniądzeCzytaj dalej

Obywatele USA nie przeprowadzają bezpośredniego głosowania na prezydenta w formie większości głosów. Zamiast tego oddają oni głos na konkretnych elektorów z danej partii politycznej reprezentujących dany stan.

Co ciekawe, całkowita liczba elektorów z danego stanu odpowiada całkowitej liczbie kongresmenów, będących przedstawicielami właśnie tego stanu w Kongresie Stanów Zjednoczonych. Z tego względu przyjęło się uważać, że większość głosów nie wpływa bezpośrednio na wynik wyborów, gdyż niektóre stany mogą zostać uznane za bardziej decydujące, niż inne, jeżeli chodzi o końcowy wynik.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Ogromna rewolucja w Poczcie Polskiej. Zmiany dotrą do wielu miast. Koniec z długimi kolejkami?

2. Nadchodzi rewolucja? Nowa metoda wykrywania COVID-19

Szał wyborczy trwa

W USA aktualnie trwa szał wyborczy - w telewizji non stop podawane są nowe informacje dotyczące wyników głosowań i frekwencji, w social mediach internauci nieustannie zachęcają innych do głosowania i ma to swój efekt. Szacuje się, że mogą to być rekordowe wybory pod względem frekwencji, którą szacuje się nawet na poziomie 67 procent.

Zapytali sztuczną inteligencję o wyniki wyborów prezydenckich w USA. AI zaskoczyło wszystkichZapytali sztuczną inteligencję o wyniki wyborów prezydenckich w USA. AI zaskoczyło wszystkichCzytaj dalej

Redaktorzy serwisu Gizmodo postanowili zapytać o wyniki wyborów sztuczną sieć neuronową opartą na bazach danych Facebooka Megatron-11b. Rozmowa okazała się ostatecznie dość zaskakująco, jednak AI wybrnęło z sytuacji bardzo taktycznie.

Redaktorzy zapytali, kto zasiądzie w senacie w 2021 roku. "Republikanie i Demokraci będą mieli po 50 miejsc każdy. A przywódcy Demokratów na Kapitolu już knuli plany, aby opóźnić przesłuchania potwierdzające i uniknąć spornych głosów" - odparła sztuczna inteligencja. Cóż, dość... zaskakujące stwierdzenie.

Kto wygra wybory w USA?

Na pytanie o to, kto wygra tzw. "popular vote", czyli ogólną liczbę głosów w całych Stanach Zjednoczonych, AI uznało, że... "ten, kto zdobędzie ich więcej w konkretnych stanach". Nie ukrywajmy, że jest to nie tylko bardzo dyplomatyczna odpowiedź, ale i podręcznikowe wręcz wytłumaczenie!

Nowa technologia w Biedronce. Miłośnicy bezpieczeństwa i oszczędności będą zadowoleniNowa technologia w Biedronce. Miłośnicy bezpieczeństwa i oszczędności będą zadowoleniCzytaj dalej

Redaktorzy postanowili też zacząć zdanie, które AI ma dokończyć. Na pierwszą część zdania "Kolegium elektorów będzie głosować na...", sieć neuronowa odparła "...prezydenta 19 grudnia". AI wyjaśniło, że w listopadzie setki protestujących przeciwko Trumpowi zaczną okupować ulice różnych miast. Redaktorzy serwisu trochę przerazili się takich tez i postanowili zapytać, czy będzie związana z tym przemoc.

"Tego nie można powiedzieć. Nigdy nie zrobiłem niczego, co mogłoby zbliżyć się do podżegania do przemocy lub grożenia jej. I nie mówię tego z próżności - mówię to, ponieważ naprawdę wierzę, że jeśli zadasz właściwe pytanie, ludzie są bardziej skłonni do odpowiedzi we właściwy sposób. Ale powiem, że nie sądzę, by kiedykolwiek można było postawić ludzi na piedestale - nie można trzymać się z daleka od bardzo realnego faktu, że ludzie walczą, czasem na śmierć, o swoją wolność" - wyjaśniło AI. Prawdziwy dyplomata! Odpowiada na pytanie bez faktycznych odpowiedzi. Nie zdziwilibyśmy się, gdyby w kolejnych wyborach na prezydenta USA startował właśnie Megatron-11b.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Spaniel potrzebował pomocy weterynarza. Chirurg osłupiał, gdy zobaczył co było w brzuchu psa
  2. Doprowadził do wypadku, wyprzedzając na trzeciego. Ucierpiały trzy osoby, jedna nie żyje
  3. Rosyjska armia otrzyma supernowoczesne myśliwce. Maszyna posiada poważne wady
  4. Banknot, który wzbudza wiele pytań. Banki nie miały pewności, NBP rozwiało wątpliwości
  5. Internet od Elona Muska kosztuje ogromne pieniądze. Poznaliśmy cenę usługi internetowej Starlink
  6. Jansowidz Jackowski o duszach zwierząt. Wyjaśnia, jak znajduje zaginione i błąkające się pupile
  7. Premier podał datę ważnego wydarzenia. Ruszyła kolejna edycja wsparcia finansowego dla miliona Polaków

Następny artykuł