Kazimierz Prószyński
Źródło: Twitter/Poland.pl

Genialny Polak zadziwił cały świat. Jego wynalazek zrewolucjonizował kino, mało kto pamięta

Kuba WielochKuba Wieloch
1 Listopada 2020

Kazimierz Prószyński jak mało kto przyczynił się do rozwoju kinematografii. Jego wynalazki zadziwiły cały świat. Przypominamy sylwetkę zapomnianego polskiego geniusza

Kazimierz Prószyński był rodowitym Warszawiakiem, przyszedł na świat w 1875 roku. Już jako dziecko interesował się raczkującą dopiero fotografią i szeroko pojętym majsterkowaniem.
Młody Prószyński edukację wyższą rozpoczął w belgijskim mieście Liège. Co ciekawe, po zaledwie trzech latach przerwał tok studiów i wrócił do Warszawy, aby poświęcić się w pełni konstruowaniu wynalazków.

Historia Kazimierza Prószyńskiego


Polak nie zdawał sobie jeszcze wtedy sprawy z tego, że studia dokończy dopiero 10 lat później, a w międzyczasie stworzy wynalazki, o których będzie głośno na całym globie. Pod koniec XX wieku kinematografia byłą wciąż futurystyczną mrzonką, która wprawdzie ekscytowała, ale nie miała tak mocnej pozycji, jak fotografia.

Genialny wynalazek, który pozwala komunikować się z Twoim psem. Właściciele są zachwyceniGenialny wynalazek, który pozwala komunikować się z Twoim psem. Właściciele są zachwyceniCzytaj dalej


Pierwsze filmy nazywane były „żywą fotografią”, czyli ruchomymi obrazami, które poniekąd zatrzymywały w czasie ducha ujętych na obrazie osób. Problem tkwił w tym, że twórcy pierwszych filmów wciąż mierzyli się z ogromnymi problemami technicznymi, które uniemożliwiały tworzenie obrazów długometrażowych.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Naukowcy odkryli niesamowitą planetę. “Druga Ziemia” przemierza samotnie kosmos

2. Minister Zdrowia wydał właśnie pilne polecenie. Decyzja zapadła

Genialny wynalazca


W tamtych czasach nad wszelkimi usprawnieniami pracowali najważniejsi wynalazcy ówczesnego świata, wśród nich byli Thomas Edison, bracia Lumière oraz Kazimierz Prószyński.
Polak starał się udoskonalić kinematografię. Starał się stworzyć maszynę, która będzie skutecznie zbierała obraz i dźwięk równocześnie. Ku zdziwieniu wielu sceptyków w 1895 roku Prószyński kręci już pierwsze filmy za pomocą swojego „pleografu”.

Pierwsze polskie filmy


Pierwszymi obrazami nagranymi przez polskiego geniusza są migawki z życia Warszawiaków. Są to pierwsze filmy nakręcone w polskiej historii kinematografii, stworzone na dodatek przy pomocy rodzimego sprzętu. Niestety, mało kto o tym dzisiaj pamięta, a postać Kazimierza Prószyńskiego, niesłusznie popadła w zapomnienie.

Ogromna rewolucja w Poczcie Polskiej. Zmiany dotrą do wielu miast. Koniec z długimi kolejkami?Ogromna rewolucja w Poczcie Polskiej. Zmiany dotrą do wielu miast. Koniec z długimi kolejkami?Czytaj dalej

Wyjazd do Paryża


W roku 1899 Prószyński zaprezentował ulepszoną wersję swojego projektora, która nazwał „biopleografem”. Wtedy też próbował nagrać pierwsze polskie filmy fabularne. Konstrukcja jego maszyn okazuje się jednak zbyt skomplikowana, aby możliwa była masowa produkcja.
Do prawdziwego przełomu doszło dopiero w roku 1908 roku, kiedy to Prószyński wyjechał do Paryża. Polak poświęcił wiele lat życia na badania nad ludzkim wzrokiem. Swoje wnioski przedstawił przed francuskim towarzystwem naukowym. Odbiło się to szerokim echem, Polak zaimponował francuskim entuzjastom kinematografii.

Rewolucje Prószyńskiego


Dzięki temu zaledwie rok później do nowych projektorów zaimplementowano wszystkie usprawnienia techniczne zaproponowane przez Prószyńskiego. Efekty były niesamowite.
Polakowi udało się usprawnić działanie urządzenia i skutecznie zredukować migotanie obrazu. Poskutkowało to znacznym wydłużeniem czasu wyświetlania obrazu i spełniło marzenia polskiego geniusza. Otworzyła się zamknięta wcześniej furtka, w końcu można było wyświetlać filmy długometrażowe w rozumieniu dzisiejszych standardów.

Stabilizacja obrazu


To jednak nie jedyne osiągnięcie Prószyńskiego, bo jeszcze w 1910 zaprezentował nowy, rewolucyjny wynalazek. Był nim aeroskop – pierwsza ręczna kamera filmowa z zamontowanym żyroskopem, czyli pierwszą stabilizacją obrazu.
W 1912 roku Kazimierz Prószyński stworzył prototyp kamery OKO – urządzenia, które pozwalało na rejestrowanie obrazu, jak i jego projekcje. Jak to więc możliwe, że tak mało się mówi o genialnym polskim geniuszu?

Smutny obraz rzeczywistości


Niestety na drodze do światowego sukcesu Prószyńskiego stanął wybuch I wojny światowej i kryzys gospodarczy. Wynalazca miał ogromne problemy ze znalezieniem inwestorów. Warto jednak pamiętać, że jego wkład w rozwój kinematografię jest gigantyczny i jest to postać, o której powinno się uczyć na lekcjach historii nie tylko w Polsce.

Hubert Urbański zaskoczył wszystkich w Milionerach. Publiczność zamarła, chodzi o przerażające praktykiHubert Urbański zaskoczył wszystkich w Milionerach. Publiczność zamarła, chodzi o przerażające praktykiCzytaj dalej

Źródło: historiaposzukaj.pl

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Iwona z "Sanatorium miłości" podzieliła się intymnym wyznaniem. Uczestniczka programu chyba nigdy nie przestanie zaskakiwać fanów
  2. Przez wielu uważany jest za chwast. Tymczasem niesamowicie podkręca smak niedzielnego rosołu
  3. Klienci kolejnego banku atakowani przez hakerów. Nie dajcie się zwieść
  4. Technologia, która przywraca do żywych. Hologramy zmarłych zyskują na popularności
  5. Apple dodało niezwykłą funkcję do swoich smartfonów. Większość osób nie ma o niej pojęcia
  6. Kot przeszkodził w zajęciach online. Nauczycielka rzuciła nim, wszystko się nagrało
  7. Widok grobu Andrzeja Leppera zapiera dech w piersiach. Słowa wyryte na nagrobku zapadają w pamięć

Następny artykuł