Autobus
Źródło: wawainfo

Wypadek autobusu w Warszawie. Zawiniły złe zabezpieczenia?

Kuba WielochKuba Wieloch
25 Czerwca 2020

Dnia 25.06.2020 doszło w Warszawie do poważnego wypadku. Autobus na trasie S8 przebił się przez barierę i spadł na Wisłostradę. Zginęła jedna osoba, a blisko 20 jest rannych.

Wadliwe zabezpieczenia

Eksperci zaczynają się zastanawiać, czy winy za tragiczny wypadek nie ponoszą zabezpieczenia wiaduktu, a mianowicie bariery.

Opinia eksperta


Pierwsze, co mnie zastanawia po obejrzeniu zdjęć z wypadku to kwestia bariery, którą przebił autobus. Taki rozjazd to newralgiczne miejsce i projektowane bariery powinny uwzględniać ryzyko wypadku dużego pojazdu - mówi Wirtualnej Polsce Grzegorz Bagiński, dyrektor generalny firmy Saferoad, zajmującej się zabezpieczeniami drogowymi. Ekspert zauważył również, że na miejscu wypadku zastosowano barierę typu H2, która powinna wytrzymywać uderzenia pojazdów o masie do 13 ton i prędkości do 70 km/h. Dodatkowo, miejsce rozjadu jest chronione osłoną amortyzującą uderzenie. Niestety, miejski autobus przegubowy znacznie przekracza wytrzymałość barier, ponieważ waży 28 ton. Spekuluje się również, że kierowca jechał z prędkością przekraczającą 80 km/h.


- Wypadek będzie wymagał dogłębnej analizy. Jak widać, przy tragicznym zbiegu okoliczności, zabezpieczenia użyte na trasie S8 mogą okazać się niewystarczające. Tutaj warto stawiać mocniejsze bariery - dodaje Grzegorz Bagiński.


- Obecnie w wielu krajach, m.in w Czechach, w podobnych obiektach instaluje się bariery, które są testowane na uderzenia pojazdów do 30 ton. Daje to większy margines bezpieczeństwa i szansę na utrzymanie pojazdu na drodze po wypadku. W Polsce nadal wykonawcy dróg bombardowani są żądaniami obniżenia kosztów budowy - komentuje ekspert.

Most był remontowany


Jest bardzo prawdopodbne, że bariery na moście im. Grota Roweckiego będą wymagały renowacji i wymiany, pomimo, że zostały założone w 2015 roku, przy okazji gruntownej przebudowy obiektu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Bardzo ważne zarządzenie premiera. Wprowadzono II stopień alarmowy w kraju
  2. Nadchodzą potężne burze z gradem. IMGW wydało ostrzeżenie dla 9 województw
  3. Kto do tego dopuścił? Testy warte 125 mln złotych leżą w magazynie - nikt z nich nie korzysta
  4. Jedno kliknięcie pozwala im wykraść Twoje pieniądze. Cyberprzestępcy znowu atakują

Następny artykuł