Wioska na wyspie Berlenga Grande.
Źródło: Wikipedia Commons

Berlenga Grande to wyspa w całości zasilana energią słoneczną

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
6 Sierpnia 2020

Portugalska wyspa znajdująca się na Oceanie Atlantyckim od końca lipca zasilana jest jedynie dzięki panelom fotowoltaicznym.

Wcześniej mieszkańcy Berlenga Grande korzystali z dieslowskich generatorów prądu na olej napędowy. Z początkiem sierpnia wyspiarze przeszli w 100 % na wytwarzanie prądu elektrycznego z odnawialnych źródeł energii (OZE).

Rybacka wioska z nadwyżkami prądu

Na wyspie znajduje się rybacka wioska, dwie restauracje, port oraz latarnia morska. Przejście na wytwarzanie energii za pomocą paneli fotowoltaicznych sprawiło, że niewielka rybacka wyspa wytwarza teraz około 150 kW energii elektrycznej. Jak podkreślają lokalne władze to o wiele więcej niż potrzebują mieszkańcy. Burmistrz gminy Peniche, do której należy niewielka wysepka Berlenga Grande, zdradził, że inwestycja kosztowała 350 tysięcy euro, inwestycja została sfinansowana przez spółkę EDP.

Wombat spaceruje w śniegu. Australia przechodzi bardzo poważny kryzys pogodowyWombat spaceruje w śniegu. Australia przechodzi bardzo poważny kryzys pogodowyCzytaj dalej

Lepsza jakość powietrza

Berlenga Grande jest małą wysepką, którą na co dzień zamieszkuje około 30 osób. Wyspa jest jednak regularnie odwiedzana przez turystów. Dotychczas energia elektryczna była tam w wytwarzana w głównej mierze za pomocą dieslowskich generatorów prądu, które produkowały w ujęciu rocznym około 40 ton dwutlenku węgla. Dzięki zastosowaniu paneli fotowoltaicznych znacznej poprawie ulegnie powietrze na wyspie. Co jest ważne, między innymi ze względu na zlokalizowany na niej rezerwatu przyrody, który objęty jest opieką UNESCO. Na wyspie występuje liczna kolonia rzadkich gatunków ptaków.

Lokalizacja wyspy Berlenga Grande.

Niewielka wyspa, wielkie cele

Burmistrz gminy Peniche, Henrique Bertino, podkreślił, że nie jest to ostatnia inwestycja mająca na celu poprawienie warunków życia na wyspie. “W najbliższym czasie planujemy wybudowanie na wyspie stacji uzdatniania wody, która będzie zasilana energią odnawialną. Inwestycję tą szacujemy na kwotę 150 tys. euro” - tłumaczył Bertino. Przykład wyspy Berlanga Grande może posłużyć jako znak do tego, że w odnawialne źródła energii (OZE) warto inwestować. Dzięki przejściu na panele fotowoltaiczne wyspiarze pozbyli się wielu problemów, między innymi związanych z przerwami w dostawie prądu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Recykling wchodzi na nowy poziom. Powstają rowery z kapsułek po kawie
  2. Wombat spaceruje w śniegu. Australia przechodzi bardzo poważny kryzys pogodowy
  3. Futurystyczne wizje stają się faktem. Naukowcy kodują dane w ludzkim DNA
  4. Ogromny krater po eksplozji w Bejrucie. Wstrząsające zdjęcia obiegły cały świat

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł