Wyspa
Źródło: youtube.com

Niesamowite nagranie. Nowa wyspa wyłoniła się z oceanu

Kuba WielochKuba Wieloch
30 Lipca 2020

Wybuch podwodnego wulkanu spowodował powstanie nowej wyspy. Wszystko zostało nagrane przez kamery

Wyspa wulkaniczna


Wyspy wulkaniczne powstają przez wynurzenie się wzniesienia wulkanicznego ponad powierzchnie morza. W momencie, gdy gorąca magma przedostaje się do chłodnych wód oceanicznych, dochodzi do gwałtownych wybuchów. W ten sposób krystalizująca się magma tworzy nowy ląd.

Hawaje są wyspą wulkaniczną


Takie wyspy występują w miejscach wzmożonej aktywności wulkanicznej. Ciekawym przykładem są Hawaje, które w rzeczywistości stanowią wystający ponad powierzchnię wody fragment podwodnego wulkanu.
Tego typu podwodne eksplozje mają miejsce w płytkich wodach oceanicznych, morzach i jeziorach w wyniku kontaktu andezytowej lub bazaltowej magmy z chłodną wodą gruntową i powierzchniową. Fachowo nazywane jest to erupcją surtyseyńską, która charakteryzuje się wysokimi na kilkaset metrów wyrzutami tefry, którym towarzyszą intensywne, gwałtowne dźwięki wybuchów i charakterystyczne dudnienie. Innymi zjawiskami, które towarzyszą takim erupcją, są wulkaniczne błyskawice, wiry powietrzne oraz grad tefry.

Proces formowania nowego lądu

Dziura nazwana Dziura nazwana "Blizną Ziemi". Jest tak duża, że pochłania helikopteryCzytaj dalej


Wraz z przebiegiem formowania się wyspy i powstawaniu stożka wokół otworu erupcyjnego, proces spowalnia, a sama erupcja staje się coraz bardziej sucha. Gdy natomiast otwór wulkaniczny zaleje woda, dochodzi do serii eksplozji surtseyańskich. Warto zaznaczyć, że większość wysp utworzonych przez wybuchy wulkaniczne nie jest w stanie przetrwać próby czasu. Erozja morska jest w stanie doprowadzić do całkowitego zniknięcia nowego lądu w ciągu kilku miesięcy od nastania erupcji.

Rosjanie sklonują mamuta. Wszystko dzięki znalezisku na SyberiiRosjanie sklonują mamuta. Wszystko dzięki znalezisku na SyberiiCzytaj dalej

Nagranie


Na nagraniu możemy zaobserwować cały proces gwałtownego wynurzania się magmy ponad powierzchnię wody i formowania nowej wyspy:

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Likwidacja półtorametrowego gniazda szerszeni. Niesamowite nagranie
  2. Dziura nazwana "Blizną Ziemi". Jest tak duża, że pochłania helikoptery
  3. Miasteczko osuwa się do morza. Destrukcyjna siła natury w akcji
  4. NASA wystrzeliła rakietę. Sprawdzą czy na Marsie było kiedyś życie

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł