Rogi Diabła samolot
Źródło: Elias Chasiotis - Facebook

Rogi diabła nad morzem. Sfotografowano niezwykłe zjawisko

Artur ŁokietekArtur Łokietek
1 Lipca 2020

Fotograf udał się do Kataru, aby sfotografować zdjęcie niezwykłego zjawiska. To, co ostatecznie udało mu się zrobić, wprawia w osłupienie. "Diabeł widzę w tym Słońcu" - można by sparafrazować.

Rogi diabła wystające z morza? Tak na pierwszy rzut oka wyglądają zdjęcia autorstwa Eliasa Chasiotisa.

Niezwykłe rogi diabła

Elias Chasiotis przebywał pod koniec 2019 roku w Katarze, gdy postanowił, że skorzysta z okazji i sfotografuje niezwykłe zjawisko, czyli obrączkowe zaćmienie Słońca. Podziwianie tego niecodziennego wydarzenia było wtedy najbardziej owocne z konkretnych części świata - Afryki, Azji czy Australii. Choć ostatecznie autor fotografii wyjaśnia, że pozornie najciekawsza faza obrączkowa zaćmienia została zasłonięta przez chmury, udało mu się uchwycić wyjątkowy moment. Patrząc na zdjęcia, kształt Słońca od razu kojarzy nam się z rogami diabła wystającymi zza morza.

Obrazy Techgame

Obrączkowe zaćmienie Słońca

Samo zjawisko obrączkowego zaćmienia Słońca jest po prostu "niepełnym" zaćmieniem gwiazdy. W przeciwieństwie do pełnego zaćmienia Słońca, faza obrączkowa przebiega, gdy tarcza Księżyca nie przysłania całkowicie konturu Słońca, więc dookoła widoczny jest niezwykle charakterystyczny pierścień światła. Rozróżnia się też tzw. zaćmienia hybrydowe, czyli obrączkowo-całkowite. W takim przypadku w centralnej części pasa zaćmienia obserwuje się zaćmienie całkowite, ale nieco dalej widać zaćmienie obrączkowe. Naukowcy donoszą, że najczęsztszym rodzajem zaćmień Słońca są częściowe, gdyż stanowią 35,2 procent wszystkich takich zjawisk. 33,2 procent to zaćmienia obrączkowe, 26,9 proc. - całkowite, a 4,8 proc. hybrydowe.

Obrazy Techgame

Zobacz także:

  1. Ziemia jest najgorętsza od 6500 lat. Jaki los czeka naszą planetę?
  2. Kolejne zagadkowe odkrycie. Kwazar napędzany przez gigantyczną czarną dziurę
  3. Niesamowite nagranie pokazujące pomieszczenie podczas kołysania się statku na wodzie
  4. Perfumy o zapachu przestrzeni kosmicznej. Jak pachnie kosmos?Następny artykuł