Obrączkowe zaćmienie słońca.
Źródło: Wikipedia Commons

Obrączkowe zaćmienie Słońca. Niezwykle rzadkie zjawisko będzie widoczne w jednym rejonie Polski

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
19 Czerwca 2020

Do obrączkowego zaćmienia słońca dojdzie w niedzielę 21 czerwca. W Polsce takie wydarzenia nie są zazwyczaj widoczne. W pewnym stopniu będą mogli je jednak zobaczyć osoby przebywające w południowo-wschodniej części Bieszczadów.

Do obserwacji zaćmienia w Polsce będzie jednak potrzebny specjalny teleskop z filtrem słonecznym. To bardzo ważne, ponieważ patrząc w Słońce przez teleskop bez filtra możemy stracić wzrok.

Czym jest obrączkowe zaćmienie Słońca

Do zaćmienia Słońca dochodzi wtedy, gdy Księżyc znajduje się pomiędzy naszą planetą, a Słońcem w takiej konfiguracji, że zasłania słoneczną tarczę. W przeciwieństwie do zaćmień Księżyca, zaćmienia Słońca nie są widoczne ze wszystkich części globu, dlatego są bardzo rzadkie. Istnieje kilka rodzajów zaćmień Słońca. Całkowite, kiedy tarcza Księżyca w 100 procentach zakrywa słońce, wtedy można zobaczyć tak zwaną koronę słoneczną, częściowe z kolei powstaje, gdy księżyc zakrywa jedynie część tarczy słonecznej. Zaćmienie obrączkowe jest wtedy, gdy tarcza Księżyca w całości wejdzie na tarczę Słońca, ale jest od niego mniejsza. Najrzadsze jest zaćmienie hybrydowe.

Gdzie zobaczymy zaćmienie obrączkowe

Do zaćmienia obrączkowego dojdzie w niedzielę, 21 czerwca. Najlepiej widoczne będzie w środkowej Afryce, na skraju półwyspu Arabskiego, w Pakistanie, Indiach, Chinach, Tajwanie i na Oceanie Spokojnym. Jeżeli chodzi o Polskę, to niewielki ułamek zaćmienia obrączkowego będziemy w stanie zobaczyć w południowo-wschodnich Bieszczadach. Zaćmienie będzie można zaobserwować od 7:38 do 7:53 i mowa tutaj o fazie zaćmienia 0,006. Do obserwacji takiego zaćmienia będzie nam potrzebny specjalny teleskop wyposażony w filtr słoneczny lub ekran do rzutowania obrazu Słońca.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tajemniczy obiekt latający pojawił się nad Japonią. Specjaliści odkryli tajemnicę
  2. 36 obcych cywilizacji w naszej galaktyce. Naukowcy są tego pewni
  3. Tajemnicza skała okazuje się być kosmicznym lodowcem. Naukowcy opublikowali nowe badania
  4. Pierwszy lot turystyczny w kosmos ze SpaceX. Poznaliśmy historycznego pasażera

Następny artykuł