Polskie złotówki
Źródło: Pixabay

Zasiłek "2500+" już niedługo? Skorzystają setki tysiące Polaków

Polski rząd nie zwalnia tempa w działaniach. Jakiś czas temu ogłoszony został projekt bonu wakacyjnego. Kolejna inicjatywa rządzacych ma dotyczyć bezrobotnych. Chodzi o podniesienie kwoty zasiłków.

Zasiłek roboczo zwany “2500+” ma pomóc wszystkim bezrobotnym. W związku z panującym stanem pandemii koronawirusa bezrobocie pod koniec marca 2020 roku wyniosło 5.4%. Jak zauważają analitycy jest to dość umiarkowany poziom względem poprzednich miesięcy.

Trudny czas

Nie oznacza to, że wirus nie dotknął rynku pracy w Polsce. Aktualnie bardzo dużo osób przebywa na postojowym. Pracownicy wykorzystują L4, zarabiają mniej lub znajdują się na wypowiedzeniu. Struktura dochodu często składa się z podstawy i premii, która może być dużym procentem dochodu. W sytuacjach kryzysu, pracodawca jest zmuszony na obcinanie takich dodatkowych pieniędzy. Boleśnie odczuwają to pracownicy. W efekcie po prostu mają mniej pieniędzy w tak zwanej “kieszenie”. Widmo bezrobocia ciągle pozostaje. Zbliżają się wybory, także rządzący postanowili sięgnąć do budżetu i wykonać spory przelew gotówki dla tej grupy ludzi.

2500+

Obecna kwota zasiłku dla bezrobotnych to 861,40 zł brutto (741,87 zł netto) lub o 20 % więcej, jeśli pracowałeś więcej niż 20 lat. Rząd zaproponował podniesienie tej kwoty do 1200 złotych miesięcznie. Dodatkowo został zapowiedziany tak zwany dodatek solidarnościowy w wysokości 1300 zł przez pierwsze 3 miesiące. Daje to łącznie 2500 zł zasiłku. Jak słusznie zauważają eksperci może to prowadzić do patologii na rynku pracy. Obecnie minimalna wartość wynagrodzenie to 2600 złotych brutto. Proponowane przez rząd 2500 może zachęcać pracodawców do zwolnień. Natomiast samych bezrobotnych demotywować do szukania nowej pracy. Jak donoszą rządowe źródła nowe kwoty mają być wypłacana od 1 czerwca lub 1 lipca. Wszystko zależy od tego jak szybko projekt przejdzie przez Sejm.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Błąd w systemie sprawia, że tysiące Polaków nie dostają pieniędzy z tarczy antykryzysowej
  2. CD Projekt przebija Ubisoft. Polska firma najdroższym producentem w Europie
  3. Wiadomości TVP wykorzystają Unreal Engine w prognozie pogody
  4. MON utworzyło nowe stanowisko - pełnomocnik ds. przestrzeni kosmicznej
Następny artykuł