zdalne nauczanie
Źródło: materiały własne

Rodzice ocenili efekty zdalnego nauczania. Sytuacja wygląda fatalnie, badania nie kłamią

Artur ŁokietekArtur Łokietek
11 Listopada 2020

ARC Rynek i Opinia przeprowadziło badania oceniające polskie szkoły przez rodziców. Wyniki potrafią nieźle zaskoczyć. Polskie szkoły oceniane są na tróję z plusem. To bardzo niedobra wiadomość, jeżeli brać pod uwagę aktualnie prowadzone zajęcia zdalne.

Zdalne nauczanie to wyzwanie, z jakim do tej pory polski system edukacji jeszcze się nie mierzył. To właśnie pandemia koronawirusa dosłownie obnażyła wszystkie bolączki naszego systemu nauczania, który oceniany jest "jedynie" na 3 z plusem. I to takim niepełnym.

Zdalne nauczanie nie działa?

Polskie szkoły bazują na wielokrotnie reformowanym systemie nauczania. O ile na studiach sytuacja nie jest może aż tak dramatyczna, to jednak uczniowie podstawówek czy nawet liceów często mierzą się z poważnymi barierami skutecznie utrudniającymi naukę.

Pojawił się kolejny sygnał, że "coś tu nie gra", bezpośrednio związany z aktualnie panującą pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. Tym razem polskie szkoły musiały zmierzyć się z czymś, czego do tej pory jeszcze nie było. Chodzi tu oczywiście o zdalne nauczanie. Taka forma edukacji okazała się niezwykle problematyczna, by nie rzecz, że wręcz niemożliwa.

Uszkodzony podczas tsunami reaktor atomowy wraca do pracy. Kontrowersyjna decyzjaUszkodzony podczas tsunami reaktor atomowy wraca do pracy. Kontrowersyjna decyzjaCzytaj dalej

Pojawiły się braki w świadomości samych nauczycieli, którzy nie zostali zaznajomieni z narzędziami pomocnymi do przeprowadzania zdalnych lekcji. Istniejący problemy, takie jak brak sprzętu czy warunków również dały o sobie znać znacznie mocniej. Na tle takich problemów mocno wybrzmiewał także problem związany z brakiem szybkiego internetu czy ciągłego dostępu do komputera w wielu polskich rodzinach.

Szkoła na tróję z plusem

Widać wyraźnie, że w ostatnim czasie szkoły w jakiś sposób nauczyły się na swoim poprzednim błędzie. Przy okazji pierwszego lockdown'u praktycznie nie było mowy o efektywnym kształceniu na odległość. Teraz jednak, przy drugiej fali zachorowań zdawałoby się, że wszystko działa nieco sprawniej. Być może jednak kluczowe jest tu słowo "nieco".

Na zlecenie ARC Rynek i Opinia powstały badania mające ocenić polskie szkoły zdaniem rodziców. Rodzice uczniów w wieku szkolnym oceniają edukację na zaledwie 3+ (i to niepełne, bo 3,4). Taka ocena została wystawiona placówkom edukacji na poziomie podstawowym i średnim. 51 procent respondentów uznało, że szkoły wymagają przeprowadzenia istotnych zmian.

Poznaliśmy cenę nowych wersji legendarnych telefonów od Nokii. Alternatywa dla smartfona za rozsądne pieniądzePoznaliśmy cenę nowych wersji legendarnych telefonów od Nokii. Alternatywa dla smartfona za rozsądne pieniądzeCzytaj dalej

Dowiedzieliśmy się także, że niemal co trzeci uczeń (29 procent) korzysta z dodatkowych form edukacji, czyli korepetycji! To pokazuje naprawdę opłakany stan polskiego szkolnictwa. Zdaniem niemal połowy rodziców szkoły są nastawione na kompletnie zły sposób nauczania faworyzujący teorię, egzaminy czy testy, a nie praktykę i lepsze zrozumienie tematu.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Najpotężniejszy statek kosmiczny w historii ludzkości. SpaceX zaprezentowało Starship

2. Smakuje jak rozpływający się w ustach batonik, a wygląda jeszcze lepiej. Ciasto Kinder Bueno zrobisz błyskawicznie, bez pieczenia a efekt pochwali cała rodzina

Nastroje wśród rodziców coraz gorsze

"Ocena, jaką wystawiają polscy rodzice systemowi edukacji szkolnej, jest dość krytyczna. Moment, w jakim przeprowadzono badanie – w czasie jego realizacji nastąpił powrót do nauczania zdalnego w większości typów szkół – ma z pewnością wpływ na te nastroje, jednak problemy mają swoje źródła we wcześniejszych latach" - wyjaśnia Łukasz Mazurkiewicz, socjolog i prezes zarządu ARC Rynek i Opinia.

"Można odnieść wrażenie, że polska szkoła postrzegana jest jako zbyt angażująca zarówno uczniów (przeładowane programy i prace domowe), jak i rodziców, którzy muszą „zarządzać” tym obszarem życia rodziny. W oczywisty sposób zjawisko to nasila się w warunkach nauczania zdalnego. Mimo postrzeganego przeładowania materiału i czasochłonności edukacji, polska szkoła niekoniecznie uznawana jest za skuteczną w przekazywaniu wiedzy" - dodaje cytowany na stronie badań socjolog.

Gigant społecznościowy poszedł na wojnę z Januszem Korwin-Mikke. Decyzja, której nikt się nie spodziewałGigant społecznościowy poszedł na wojnę z Januszem Korwin-Mikke. Decyzja, której nikt się nie spodziewałCzytaj dalej

Dodatkowo, zdaniem Mazurkiewicza, największym problemem z którym zmagają się szkoły w Polsce jest zbytnie nastawienie się na przeprowadzanie testów i egzaminów. Taka forma nauki znacznie spływa całą resztę, tzn. przekazywanie tematów i pozwolenie na ich lepsze zrozumienie oraz przeprowadzanie zajęć praktycznych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Spaniel nerwowo szczekał na piasek. Prawda poraziła właściciela, wszystko nagrał
  2. Piesek chihuahua boi się spać sam. Tylko jedna rzecz pozwala mu pokonać lęk, wideo rozczuli każdego
  3. Start bombowca B-52 podczas silnego wiatru. Niesamowite nagranie, niebezpieczne zdarzenie
  4. Z Gdańska do Zakopanego w mniej niż godzinę. Niesamowite nagranie z testów Virgin Hyperloop
  5. Naukowcy znaleźli składnik, który sprawia, że żyjemy dłużej. Każdy ma w swojej kuchni, nie każdy jest w stanie zjeść
  6. Kim jest mąż Justyny Kowalczyk? To znana postać w świecie sportu, spełnił swoje marzenia
  7. Pan Bogusław spadł z roweru i nie mógł uwierzyć własnym oczom. Niefortunny wypadek okazał się wyjątkowo cenny

Następny artykuł