Ziemia
Źródło: https://pixabay.com/pl/illustrations/planeta-ziemia-ziemi-glob-planety-1522934/

Ziemia jest najgorętsza od 6500 lat. Jaki los czeka naszą planetę?

Ostatnie badania naukowców na temat Ziemi, temperatur i klimatu przynoszą niestety smutne i zarazem bardzo niepokojące odpowiedzi. Wygląda na to, że temperatury na Ziemi obecnie są najwyższe od czasu ostatniej epoki lodowcowej. Badacze uważają, że największy wpływa na to ma ją ludzie.

Jak donoszą naukowcy za podwyższenie temperatur na Ziemi odpowiadają w głównej mierze ludzie. Dokładniej chodzi o emitowane przez nas gazy cieplarniane. Wytwarzane one są głównie przez samochody, zwierzęta hodowlane i fabryki.

Gazy cieplarniane

Gazy cieplarniane takie jak dwutlenek węgla i metan mają duży wpływ na wzrost temperatur na Ziemi. Ich źródeł jest bardzo wiele. Jednak do ich produkcji w głównej mierze przyczyniają się ludzie. Działalność człowieka ma negatywny wpływ na klimat i środowisko. Dodatkowo substancje takiego typu mają zły wpływ na jakość powietrze jakim oddychamy. Badania opublikowane w Nature są druzgocące. Wynika z nich, że obecna średnia temperatur na Ziemi jest wyższa niż kiedykolwiek w ciągu ostatnich 125 000 lat. Jak możemy wywnioskować z badań prowadzonych na całym świecie nasza planeta ochładzała się w sposób naturalny i jednostajny przez co najmniej 1000 lat. Trend ten jednak zmienił się w poło XIX wieku. Miało to wpływ z nadejściem epoki przemysłowej i zwiększonej działalności człowieka.

Wzrost temperatur Ziemi

Najnowsze badania opierające się na analizie statystycznej pokazują, że globalne ochłodzenie rozpoczęło się 6500 lat temu. W tamtym okresie średnia temperatura na naszej planecie była o około 0,7 stopnia Celsjusza wyższa niż w połowie XVIII wieku. Jak możemy dowiedzieć się z opublikowanego artykułu, emisja gazów cieplarnianych przyczyniła się od tego czasu do wzrostu średniej temperatury o 1 stopień Celsjusza powyżej średniej z XIX wieku. Doprowadziło to do rekordowych temperatur, licznych pożarów i topnienia lodowców. Jak donoszą naukowcy antropogeniczne zmiany klimatu nie powinny być jedynym źródłem naszego zmartwienia. Klimat planety zmienia się w sposób naturalny. Powoduje to, że jest bardzo ciężko go modelować. Tektonika wpływa, zmiany orbity planety, aktywność wulkanów, zmiany w intensywności nasłonecznienia to czynniki mają wpływ na nasz klimat. Są nieprzewidywalne, a o efektach dowiadujemy się dopiero po przeprowadzeniu licznych badań i analiz. Naukowcy każdego dnia próbują zrozumieć sposób w jaki funkcjonuje nasze planeta. Jednak Ziemia ciągle jest pełna zagadek. Jedno jest pewne- jeśli nic się nie zmieni sytuacja ludzkości będzie bardzo trudna.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kolejne zagadkowe odkrycie. Kwazar napędzany przez gigantyczną czarną dziurę
  2. Niesamowite nagranie pokazujące pomieszczenie podczas kołysania się statku na wodzie
  3. Perfumy o zapachu przestrzeni kosmicznej. Jak pachnie kosmos?
  4. Niesamowite nagranie. Chmura wyglądająca jak z filmu science-fiction zawisła nad miastem

Następny artykuł