Obserwatorium kosmiczne na tle centrum Drogi Mlecznej.
Źródło: Wikipedia Commons

Ziemia ma tak naprawdę 16 lat. Astronomowie potwierdzają

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
7 Września 2020

Czas to bardzo względna wartość, szczególnie w ujęciu całego kosmosu. Wartości, które określają mijanie minut, godzin, dni i lat na naszej planecie znacząco różnią się od tego, jak upływa czas w innych częściach wszechświata.

Według ziemskich wartości nasza planeta obiega Słońce w 365 dni, naszej gwieździe obiegnięcie centrum Drogi Mlecznej zajmuje jednak znacznie dłużej. Właśnie taki obieg nazywany jest rokiem galaktycznym. Licząc w tych wartościach Ziemia nie osiągnęła jeszcze dorosłości, a nasz wiek określany jest w sekundach.

Rok gwiazdowy, a rok galaktyczny

Naukowcy już dawno temu ustalili, że dokładny czas obiegu Ziemi wokół Słońca to 365 dni, 6 godzin, 9 minut i 9,5 sekundy. Tyle wynosi tak zwany rok gwiazdowy. W szerszym ujęciu możemy mówić jeszcze o roku galaktycznym, który ustala się na podstawie ruchu naszej gwiazdy wokół centrum Drogi Mlecznej. Za to centrum uważa się supermasywną czarną dziurę Sagittarius A*. Wokół niej krąży duża liczba szybko obiegających ją obiektów gwiezdnych, pyłów i gazów międzygwiazdowych.
Ze względu na dosyć odległe położenie naszego Układu Słonecznego od centrum Drogi Mlecznej (około 28 tysięcy lat świetlnych), nasze Słońce obiega Sagittariusa A* w ciągu około 220-230 milionów lat (niektóre badania wyznaczają ten okres na 225-250 milionów lat). Słońce obiega centrum naszej galaktyki z prędkością około 220-230 kilometrów na sekundę.

Samolot przyszłości wzbił się w powietrze. Wygląda jak statek kosmiczny i jest ekologicznySamolot przyszłości wzbił się w powietrze. Wygląda jak statek kosmiczny i jest ekologicznyCzytaj dalej

Ziemia młodsza niż większość z nas

Za najnowsze badania określające obieg naszego Układu Słonecznego wokół Sagittariusa A* odpowiada Keith Hawkins, naukowiec z Uniwersytetu Teksańskiego w Austin. Biorąc pod uwagę te wartości, naukowcy doszli do wniosku, że Ziemia ma dopiero 16 lat galaktycznych, a nasz Układ Słoneczny powstał około 20 lat galaktycznych temu. Wielki Wybuch nastąpił z kolei jakieś 60 lat temu.

Orbity obiektów obiegających centralną czarną dziurę Sagittarius A*

Amerykanie testują broń przed którą nie ma obrony. Rosjanie przodują w tej technologiiAmerykanie testują broń przed którą nie ma obrony. Rosjanie przodują w tej technologiiCzytaj dalej

Czas na Ziemi różni się od czasu w innych częściach kosmosu

Czas to pojęcie niezwykle względne. Na naszej planecie jest ustalany w oparciu o ruch Ziemi dookoła Słońca i wynosi około 365 dni. Z kolei najmniejsza planeta w naszym Układzie Słonecznym, czyli Merkury obiega Słońce w zaledwie 88 ziemskich dni, Mars robi to w 687 dni, a Uran Neptun i Pluton robią to odpowiednio w 85, 165 i 248 lat. Rok galaktyczny trwa więcej lub mniej dla wszystkich innych gwiazd i jest uzależniony od ich położenia w kosmosie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Gigantyczny dog niemiecki zbliżył się do przerażonego szczeniaczka. Właścicielka nie reagowała
  2. Trick rodem z PRL-u. Kotlety schabowe można zrobić z mięsa mielonego, znamy przepis
  3. Amerykanie testują broń przed którą nie ma obrony. Rosjanie przodują w tej technologii
  4. Samolot przyszłości wzbił się w powietrze. Wygląda jak statek kosmiczny i jest ekologiczny
  5. Zaskakujący easter egg w systemie Windows 95. Znalezienie go trwało 25 lat
  6. Objawy chorób serca widoczne gołym okiem. Nawet niewielkie zmiany mogą być dla nas arcyważną informacją

Następny artykuł