ziemia
Źródło: Pxhere

Wyjątkowe plany na podbój kosmosu. Niewiarygodne, co ma powstać na ziemskiej orbicie

Artur ŁokietekArtur Łokietek
7 Listopada 2020

Na ziemskiej orbicie wkrótce nie tylko Międzynarodowa Stacja Kosmiczna będzie przyczółkiem dla ludzi. Dołączą do niej inne nowoczesne konstrukty. Ambitne plany mają nie tylko NASA czy SpaceX, ale też inne agencje rządowe i prywatne firmy. Oficjalnie rozpoczęła się era podboju kosmosu.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, czyli "dom" na ziemskiej orbicie dla astronautów jest największym tego typu osiągnięciem ludzkości. Wszystko wskazuje na to, że w ciągu kolejnych parudziesięciu lat wszystko może się zmienić. Przyjrzyjmy się bliżej ambitnym planom na kosmiczną ekspansję.

Nad Ziemią nie tylko ISS

Choć ISS jest obecnie największym tego typu konstruktem (wielkości mniej więcej jednego boiska piłkarskiego), nie tylko NASA i Roscosmos zdają się być zainteresowane umieszczaniem swoich ludzi na orbicie. W tym roku jednak ISS obchodziło okrągłe 20 lat nieprzerwanego przebywania na niej człowieka. W związku z tym warto się przyjrzeć przyszłym pomysłom o podobnej skali.

Wadliwa partia PlayStation 5 w Polsce i problemy z dostawami? Absurdalna sytuacja, jest wyjaśnienieWadliwa partia PlayStation 5 w Polsce i problemy z dostawami? Absurdalna sytuacja, jest wyjaśnienieCzytaj dalej

Warto jednak pamiętać, że ISS powstało w kooperacji wielu różnych krajów, w tym USA, Kanady, Japonii, Rosji i ESA (Europejskiej Agencji Kosmicznej). Na ten moment wiemy, że obiekt ten ma zezwolenie na pracę do końca grudnia 2024 roku, choć niemal pewne wydaje się wydłużenie tego o kolejne cztery lata.

Okazuje się jednak, że mimo, iż ISS nie wybiera się na razie na emeryturę, wiele różnych agencji i prywatnych firm zamierza umieścić nad naszą planetą własne konstrukty zdolne zmieścić załogę naukowców czy nawet... prywatnych ludzi. Czym przecież byłoby wkroczenie w nowy wiek wyznaczony podbojami kosmicznymi, gdyby nie powrót do łask kosmicznej turystyki.

Chiny też swoje ISS chcą

Bodaj jednymi z najbardziej ambitnych planów podzielili się już wcześniej Chińczycy. Aktualnie tamtejsi naukowcy oraz inżynierowie w pocie czoła starają się umieszczać na orbicie coraz więcej różnego rodzaju obiektów, choćby satelity. Misja części z nich nie została ujawniona, a inne mają pomóc choćby mapować Ziemię w celu opracowania nowej generacji nawigacji GPS.

Joe Biden jako prezydent USA to świetna wiadomość dla klimatu. Kompletna opozycja Joe Biden jako prezydent USA to świetna wiadomość dla klimatu. Kompletna opozycja "antynaukowej" postawy TrumpaCzytaj dalej

Tak naprawdę chińskie plany wykraczają poza tak błahe rzeczy jak GPS, bo w przyszłym roku rzekomo mają się rozpocząć pierwsze prace związane ze składaniem w całość "chińskiego ISS". Od 2011 wysyłali oni na orbitę prototypowe moduły do których później wysyłano astronautów.

Nowy przyczółek ludzkości na LEO (niskiej orbicie okołoziemskiej) chce stworzyć także rząd Indii. Choć kraj ten wygląda całkiem niepozornie, tak naprawdę tamtejsi naukowcy do 2030 roku chcą umieścić na LEO własną stację kosmiczną, czego początkiem ma być pierwsza misja załogowa w 2022 roku. No i jeszcze chcą wybudować miasto na Marsie.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Najpotężniejszy statek kosmiczny w historii ludzkości. SpaceX zaprezentowało Starship

2. Nietypowy objaw zakażenia koronawirusem. Dotyczy szczególnie jednej grupy społecznej, lepiej go nie bagatelizować

Artemis początkiem nowego

Prywatne firmy również mają własne pomysły. Axiom Space z Houston w Teksasie zamierzają wykorzystać ISS do stworzenia własnego odrębnego modułu, który później zostanie oddzielony i posłuży jako przyczółek dla naukowców na orbicie ziemskiej. To nie wszystkie plany firmy, która zamierza też sprzedawać bilety dla osób prywatnych chcących znaleźć się w kosmosie dzięki statkowi Crew Dragon od SpaceX.

SpaceX ma się czego bać. Konkurencja też pracuje nad przełomową technologiąSpaceX ma się czego bać. Konkurencja też pracuje nad przełomową technologiąCzytaj dalej

Inne przedsiębiorstwa, takie jak Orion Span czy Bigelow Aerospace również snuły ambitne plany, te jednak nie do końca się udają ze względu na bardzo problematyczne finansowanie przedsięwzięć.

Mimo wszystko to jednak NASA ma bodaj jedne z najbardziej imponujących planów odnośnie nowych stacji kosmicznych. W ramach programu Artemis, czyli kolejnych misji załogowych na Księżyc, na tamtejszej orbicie powstać na stacje Gateway, czyli mniejszy odpowiednik ISS tylko, że unoszący się nad Księżycem. Gateway ma być punktem z którego przeprowadzane będą przyszłe misje, załogowe lub nie, na Księżyc.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Suczka niepostrzeżenie wskoczyła do tira. Przejechała nim ponad 100 kilometrów, kierowca nie dowierzał
  2. Tragiczna śmierć znanego polskiego sportowca. Potrąciły go dwa samochody
  3. Apple nie chce dać zasilacza? Xiaomi stworzy go za grosze
  4. Nokia powraca do klasyki. Wyciekły zdjęcia i specyfikacje nowych modeli
  5. Atrakcje na Marsie. Miejsca, które przyszli turyści będą zwiedzać na Czerwonej Planecie
  6. Potwierdzono zagrożenie, ogłoszono pierwszy stopień alarmowy dla kilku województw. Potrwa do rana
  7. Specjalny bonus od ZUS. Już wiemy, kto dostanie dodatkowe pieniądze

Następny artykuł