Ziemskie pole magnetyczne
Źródło: NASA Video - wideo - https://youtu.be/iVSD9x598jw

Pole magnetyczne Ziemi może niedługo się odwrócić. Nastąpi to o wiele wcześniej, niż zakładano

Artur ŁokietekArtur Łokietek
20 Lipca 2020

To, że pole magnetyczne Ziemi prędzej czy później się odwróci nie jest tajemnicą. Naukowcy jednak oszacowali, że stanie się to o wiele szybciej, niż zakładano. Być może nawet 10 razy szybciej. Ostatnie takie wydarzenie miało miejsce 780 tys. lat temu.

Tam, gdzie teraz jest magnetyczny biegun południowy, będzie północny i na odwrót. Wyjątkowe w skali świata zjawisko może nastąpić o wiele szybciej, niż sądzono.

Po co nam to pole magnetyczne?

Ziemskie pole magnetyczne stanowi swoistą tarczę, która chroni nas od szkodliwego kosmicznego promieniowania i przed wiatrami słonecznymi. Problem w tym, że nasze pole słabnie. Należące do ESA satelity jeszcze w tym roku dostarczyły naukowcom nowych danych. Zgodnie z nimi anomalia południowoatlantyca ciągle się przemieszcza i do tego pogłębia się. Tego typu zjawiska naukowcy wyjaśniają zbliżającym się przebiegunowaniem Ziemi. Naukowcy postanowili dokładniej zbadać to zagadnienie.

Pradawne ryby zostały przez przypadek skrzyżowane. Naukowcy są zszokowani wyjątkowym odkryciemPradawne ryby zostały przez przypadek skrzyżowane. Naukowcy są zszokowani wyjątkowym odkryciemCzytaj dalej

Bieguny się odwrócą szybciej, niż sądzono

Samo natężenie Ziemskiego pola magnetycznego osłabło przez ostatnie lata, anomalie pogłębiają się, a ostatni szacunki pozwalają sądzić, iż cały proces przebiegunowania nastąpi o wiele szybciej, niż sądzono. Naukowcy z Catherine Constable z Instytutu Oceanografii Scripps w San Diego stworzyli model pola magnetycznego (o bardzo dużej skali) który udowodnił, że w ciągu ostatnich 100 tys. lat bardzo często zmieniało ono swoje wartości. Do tej pory zmiany biegunów odbywały się, jak przypuszczano, kilka razy na milion lat. Ostatnie takie wydarzenie miało miejsce około 780 tys. lat temu.

Potencjalnie niebezpieczna asteroida przeleci koło Ziemi. Takich obiektów będzie więcejPotencjalnie niebezpieczna asteroida przeleci koło Ziemi. Takich obiektów będzie więcejCzytaj dalej

Nawet 100 razy szybciej

Zdaniem wspomnianych naukowców, pole magnetyczne może zmieniać swój kierunek nawet 10-krotnie szybciej, niż do tej pory zakładano. Wcześniej naukowcy wysnuwali teorie, że pole ulega przesunięciu o około 1 stopień w obszarach słabiej natężonych. Obserwacje zmian położenia biegunów również pokazywały, że cały proces przebiega aż 100 razy wolniej. W rzeczywistości zmiana kierunku pola magnetycznego może odbywać się w tempie nawet 10 stopni na rok! Samo zjawisko szacuje się na podstawie zmian w prądach elektrycznych w ciekłym żelazie położonym w zewnętrznej warstwy jądra naszej planety. Nowe badania udowadniają, że w miejscach, w których obszary jądra zmieniają kierunek, tym samym powodują gwałtowne zmiany w polu magnetycznym.

Zobacz także:

  1. Arabska Nadzieja na podbój kosmosu wystartowała
  2. Afryka powoli się rozpada. W jej miejscu powstanie nowy ocean
  3. Ryba która pochłania 99.5% światła. Niezwykła umiejętność
  4. Potężne wybuchy na słońcu. Nasa udostępniła zdjęcia zjawiskaNastępny artykuł