Zmiana czasu
Źródło: pixabay.com

Większość Polaków ma dosyć przestawiania zegarków. Uważasz, że powinniśmy zrezygnować ze zmiany czasu na zimowy?

Kuba WielochKuba Wieloch
11 Października 2020

Już w tym miesiącu po raz kolejny przestawimy nasze zegarki na czas zimowy. Według najnowszych badań większość Polaków ma już dosyć tego zwyczaju. Czy czeka nas ostatnia zmiana czasu?

Zmiana czasu w 2020 roku odbędzie się jak co roku w październiku. Najnowsze badania wskazują jednak, że większość Polaków nie popiera obowiązku przestawiania zegarków. Zwyczaj ten jest bardzo irytujący i prowadzi do wielu niepotrzebnych komplikacji i nieporozumień. Istnieje jednak spora szansa, że już wkrótce zrezygnujemy z tego zwyczaju.

Kiedy zaczęliśmy zmieniać czas?

W roku 1983 wydarzyło się coś, co do tej pory powoduje olbrzymie kontrowersje i dzieli społeczeństwo na tych, którzy obowiązek zmiany czasu popierają i na tych, którzy uważają go za bezcelowy. .Choć przez ostatnia lata trwały dyskusje na ten temat, mogą one w końcu przynieść konkretne efekty! Istnieje bardzo duża szansa na to, że zmienimy czas jeszcze ze dwa, może trzy razy i obowiązek ten zostanie zniesiony.

Wielka wpadka sieci sklepów Morele. Rozdają produkt za darmo?Wielka wpadka sieci sklepów Morele. Rozdają produkt za darmo?Czytaj dalej

Irytujący zwyczaj

Póki to nastąpi, trzeba jednak pamiętać o tym obowiązku, bo doprowadzić może to do dość negatywnych konsekwencji - może w końcu zaspać, nie zdążymy do pracy lub na ważne spotkanie. Dzisiejsze urządzenia w rodzaju smartfonów, tabletów czy komputerów automatycznie uwzględniają przestawienie godziny, gdy wybije konkretna godzina, jednak wiele osób nie korzysta z nowoczesnych smartwatchy, a klasycznych zegarków na nadgarstek. Wtedy musimy wiedzieć, kiedy czas trzeba zmienić.

Niewielu wie, że córka Marii Skłodowskiej-Curie również była geniuszem. Dostała najbardziej prestiżową nagrodęNiewielu wie, że córka Marii Skłodowskiej-Curie również była geniuszem. Dostała najbardziej prestiżową nagrodęCzytaj dalej

Zmiana czasu na zimowy w roku 2020

W Polsce standardowo zmieniamy czas dwa razy w ciągu roku. Pierwsza zmiana obowiązuje w ostatnią niedzielę marca - wtedy to przesuwany wskazówki naszych zegarów i godzinę do przodu, z godziny 2:00 na 3:00. Oznacza to, że choć śpimy o całą godzinę krócej, mamy przed sobą więcej dnia, później też robi się ciemno. Obowiązuje wtedy czas letni. Jeżeli zaś chodzi o zimowy, to zmiana odbywa się w ostatnią niedzielę października. Tutaj z kolei śpimy godzinę dłużej, bo z 3:00 cofamy zegarki na 2:00. Jednocześnie nie jest to zbyt pozytywna wiadomość dla wszystkich pracowników nocnych, gdyż pracują oni tej nocy godzinę dłużej. W tym roku zmiana czasu na zimowy odbędzie się w nocy z 24 na 25 października.

Księżyc pod lupą europejskich astronomów. Tak dokładnych badań jeszcze nigdy nie prowadzonoKsiężyc pod lupą europejskich astronomów. Tak dokładnych badań jeszcze nigdy nie prowadzonoCzytaj dalej

Następny artykuł