zmiana czasu
Źródło: Unsplash

Zmiana czasu już w ten weekend. Lepiej nie przegapić i przestawić zegarki w urządzeniach elektronicznych

Artur ŁokietekArtur Łokietek
23 Października 2020

Obowiązek zmiany czasu w Polsce to już powszechność. Nie znaczy to, że każdemu się podoba. Być może niedługo doczekamy się końca kontrowersyjnemu przestawianiu zegarków. Póki co, trzeba się jednak zastosować, inaczej można się następnego dnia srogo rozczarować.

Już w ten weekend musimy znów przestawić zegarki w naszych urządzeniach. Choć większość urządzeń elektronicznych wykona tę czynność za nas i tak powinniśmy o obowiązku pamiętać. Co ciekawe, już niedługo być może odejdziemy od tego mocno kontrowersyjnego zwyczaju.

Zmiana czasu

Sam pomysł na zmianę czasu liczy już sobie wiele lat i sięga do czasów, gdy to Benjamin Franklin postanowił zaproponować dość specyficzny sposób na nastrajanie się odpowiednio do warunków oświetleniowych, które panują na zewnątrz. Franklin dostrzegł, że wiele osób w Stanach Zjednoczonych chodzi spać mimo tego, że jest dość wczesna pora. Zapalali oni także światło, co się zwyczajnie nie opłacało. Polityk i uczony stworzył nawet naukowcy dokument w którym proponował wprowadzenie takiej formy adaptacji do zmian pór roku. Był jednak utrzymany w humorystycznym tonie, przez co mało kto wziął go na poważnie.

Biedronka i inne sklepy reagują na restrykcje. Ważne zmiany, warto o nich wiedziećBiedronka i inne sklepy reagują na restrykcje. Ważne zmiany, warto o nich wiedziećCzytaj dalej

W 1907 roku Brytyjczyk William Willet stworzył specjalną broszurę "The Waste of Daylight", w którym wskazywał na zgubne skutki marnowania światła słonecznego na rzecz zapalania sztucznych lamp, co zwyczajnie nie było mądre pod kątem ekonomicznym. Mimo, że w rządzie wiele osób przychyliło się do tego pomysłu, nie został przegłosowany.

Pierwszym krajem, który wprowadził zmianę czasu były... Niemcy! Miało to miejsce 30 kwietnia 1916 roku w trakcie pierwszej wojny światowej. Mieszkańcy tego kraju przesunęli wskazówki swoich zegarków o godzinę w przód, zaś 1 listopada o godzinę do tyłu. Pomysł szybko przejęli m.in. Brytyjczycy, Amerykanie i inne państwa świata z wyjątkiem Islandii.

Kiedy zmienić czas w 2020 roku?

Dwa razy do roku przestawiamy czas w naszych zegarkach. Za pierwszym razem ma to miejsce w pierwszą niedzielę marca, gdy przechodzimy z czasu zimowego na letni i przesuwamy wskazówki o godzinę do przodu, z godziny 2:00 na 3:00. Oznacza to, że choć śpimy o całą godzinę krócej, mamy przed sobą więcej dnia, później też robi się ciemno.

Jeżeli jednak mowa o czasie zimowym, to zaczyna on obowiązywać w ostatnią niedzielę października, czyli w tym przypadku z 24 na 25 października. Wówczas przestawiamy nasze zegarki z godziny 3:00 na 2:00. I tutaj mamy dobrą wiadomość, bo będziemy mogli spać całą godzinę dłużej!

Kuriozalna sytuacja, niezwykle drogie etui do iPhone'a jest wadliwe. Apple: Kuriozalna sytuacja, niezwykle drogie etui do iPhone'a jest wadliwe. Apple: "I dobrze"Czytaj dalej

Okazuje się, że wcale nie lubimy zmiany czasu. Tak przynajmniej wynika z ankiety przeprowadzonej przez Komisję Europejską. Aż 95 procent Polaków uważa, że zmiany czasu powinny zostać kompletnie zlikwidowane. Jednocześnie jesteśmy narodem, który najbardziej jest przeciwny temu spośród wszystkich Europejczyków. Pierwotnie mieliśmy zakończyć kontrowersyjną tradycję w marcu 2021 roku, jednak z uwagi na wybuch pandemii COVID-19, plany te na razie zostały wstrzymane.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Sonda Voyager 2 dostarczyła niesamowitych wiadomości. Przestrzeń międzygwiezdna nie jest "pusta"

2. Ogromny protest przeciwko obostrzeniom w Warszawie. Uczestnicy otoczeni przez policję, użyto gazu

Jak przestawić zegarki?

Dobra wiadomość jest taka, że dziś większość z nas korzysta z nowoczesnego sprzętu elektronicznego, który niemal cały czas połączony jest z internetem i automatycznie wyszukuje on wszelkich zmian i bez naszej ingerencji dokonuje niezbędnych działań. Mowa tu oczywiście o komputerach PC, ale też smartfonach, wszelkiego rodzaju smartwatchach czy innych dobrodziejstwach współczesnej technologii.

Wiele osób jednak wciąż używa klasycznych zegarków naręcznych, np. analogowych. Zazwyczaj musimy wtedy wyciągnąć koronkę z boku koperty do odpowiedniego poziomu i przekręcać nią, dopóki nie ustawimy konkretnej godziny. Warto jednak pamiętać, że możemy przesuwać nią tylko w jedną stronę, tj. w prawo, patrząc na zegarek wprost.

Naukowcy przecierają oczy ze zdumienia. Mylili się na temat czarnej dziury, nie do uwierzeniaNaukowcy przecierają oczy ze zdumienia. Mylili się na temat czarnej dziury, nie do uwierzeniaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jej ciążą żył cały świat, nikt nie mógł uwierzyć. Jak niezwykła rodzina radzi sobie 23 lata później?
  2. Rząd wprowadza zmiany i wysokie kary. Lepiej się na nie przygotować
  3. Kinowy Uncharted na pierwszych zdjęciach. Jak oceniacie aktora wcielającego się w Nathana Drake'a?
  4. Robert Lewandowski zagrał już na PS5? Sony rozpoczyna wielką akcję promocyjną
  5. Fotowoltaika na wieczność. Panele słoneczne, które mogą działać do kolejnego tysiąclecia
  6. Pies rzucił się na małego chłopca. Niebywałe, co wydarzyło się sekundę później
  7. Za 68 dni ogromne zmiany dla tysięcy rolników. Powód do radości czy smutku?

Następny artykuł