Plaża na Westerplatte w Gdańsku.
Źródło: Wikipedia Commons

Niezwykle niebezpieczne znalezisko w Gdańsku. Było zakopane 30 cm pod ziemią

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
15 Września 2020

Na terenie Westerplatte w Gdańsku odnaleziono bardzo niebezpieczną pamiątkę z czasów drugiej wojny światowej. Zaledwie 30 cm pod poziomem gruntu zlokalizowano bombę lotniczą FAB-500.

O znalezisku poinformowały władze Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. 14 września przeprowadzono prace saperskie związane z usuwaniem niebezpiecznego znaleziska.

O krok od tragedii. Niebezpieczne znalezisko mogło być śmiertelne

Po interwencji saperów udało się usunąć niebezpieczną pamiątkę po wydarzeniach sprzed ponad 81 lat. Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku nie krył wzburzenia zaistniałą sytuacją. Miejsce, w którym zakopana była bomba przez lata stwarzało ogromne niebezpieczeństwo dla zwiedzających muzeum. Według dyrektora taka sytuacja jest niedopuszczalna. Ze względu na umiejscowienie muzeum, na pobliskich terenach znajduje się wiele pozostałości po drugiej wojnie światowej. W celu zabezpieczania terenu, oddziały saperskie regularnie prowadzą tam akcje poszukiwawcze.

Wybuch głowicy nuklearnej w kosmosie. Niesamowite nagranie amerykańskich testówWybuch głowicy nuklearnej w kosmosie. Niesamowite nagranie amerykańskich testówCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Skarb Putina potężną bronią Rosji. Dzięki niemu ucisza Zachód i trzyma kraj na powierzchni

500 kilogramowe znalezisko

W oficjalnym komunikacie czytamy, że znaleziony niewybuch, to prawdopodobnie pamiątka po Sowietach. Akcję usuwania bomby przeprowadziła Kompania Saperów 1 Batalionu Inżynieryjnego z 2 Pułku Saperów z Kazunia Nowego. Eksperci od usuwania niebezpiecznych materiałów usunęli 500-kilogramową bombę lotniczą z okresu drugiej wojny światowej. Bomba FAB-500 posiada promień rozrzutu odłamków oscylujący w okolicach 1350 metrów.
Bomba znajdowała się zaledwie 30 centymetrów pod poziomem gruntu, a co bardziej szokujące, jedynie 35 metrów od głównego traktu prowadzącego do bramy budynku Elektrowni. Na czas usuwania niewybuchu przejścia na tamtym terenie zostały zamknięte przez policję i otwarto je kiedy zagrożenie zostało wywiezione na poligon.

Bomba FAB-500 odnaleziona na terenie Westerplatte w Gdańsku.

Niemieckiego U-Boota zatopił kaloryfer czy morski potwór? Nieprawdopodobna relacja kapitanaNiemieckiego U-Boota zatopił kaloryfer czy morski potwór? Nieprawdopodobna relacja kapitanaCzytaj dalej

Nie pierwsze i nie ostatnie znalezisko tego typu

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku poinformował, że prace związane z oczyszczaniem terenów w okolicach Westerplatte z pozostałości po drugiej wojnie światowej prowadzone są regularnie i tego typy znaleziska nie są żadną nowością. Działka, na której znaleziono niewybuch bomby FAB-500, była dotychczas oczyszczona jedynie częściowo. W wyniku wieloletnich prac mających na celu oczyszczenie terenów przy Westerplatte z niewybuchów, saperzy wykopali i zdetonowali łącznie 60 pocisków artyleryjskich kalibru 88mm, 2 pociski kalibru 152 mm, 2 pociski 122 mm, 7 pocisków 37 mm, 14 pocisków 20 mm, 15 granatów ręcznych, jedną bombę zapalającą, 2 granaty moździerzowe oraz 269 innych przedmiotów wybuchowych lub niebezpiecznych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Amerykanie testują nowy potężny sprzęt. Cały świat drży w posadach
  2. Elektromagnetyczna haubica wspomagana sztuczną inteligencją. Amerykanie testują przerażającą broń
  3. Niemieckiego U-Boota zatopił kaloryfer czy morski potwór? Nieprawdopodobna relacja kapitana
  4. Znaleziono ślady życia w kosmosie. Przełomowe odkrycie na Wenus
  5. Polski przemysł wojskowy też ma powody do dumy. Sprzęt zatwierdzony przez NATO
  6. Wybuch głowicy nuklearnej w kosmosie. Niesamowite nagranie amerykańskich testów

Następny artykuł