Praca na polu
Źródło: pikio.pl

Mężczyzna wykopał tajemniczy przedmiot. Gdy zdał sobie sprawę z tego co znalazł pobladł i wezwał policję

Kuba WielochKuba Wieloch
25 Sierpnia 2020

Mężczyzna, który pracował akurat na polu, do końca życia zapamięta ten dzień. Dziwny wykopany przedmiot wprawił go w osłupienie

Niezwykłe znalezisko


To był jak każdy inny. Mieszkaniec Jesionowca, niedaleko Szczytna (województwo warmińsko-mazurskie), wyszedł na pole, gdzie rozpoczął rutynową pracę. Ten dzień byłby taki sam jak każdy inny — pobudka rano, ciężka i żmudna praca i sen. Niezwykłe znalezisko wytrąciło jednak nieszczęśnika z rutyny.

Mężczyzna aż zbladł


Podczas robót mężczyzna wykopał coś niezwykłego i mrożącego krew w żyłach. Przedmiot wyglądał niepozornie, ot coś ciemnego, pokrytego ziemią i dosyć twardego. Gdyby nie był uważny, mógłby pomylić znalezisko z puszką i wyrzucić. Byłby to ogromny błąd, który mógłby kosztować go nawet życie.

Naukowcy prześwietlili 1000-letni posąg. W środku znaleźli coś, co zwaliło ich z nógNaukowcy prześwietlili 1000-letni posąg. W środku znaleźli coś, co zwaliło ich z nógCzytaj dalej

Wezwał odpowiednie służby


Na szczęście mężczyzna zachował się niezwykle przytomnie i dokładnie przyjrzał się wykopanemu przedmiotowi. Szybko zorientował się, że może mieć do czynienia z niewybuchami z II Wojny Światowej. Okazał się, że się nie mylił i na terenie jego pola leżał granat moździerzowy kaliber 50 mm. Osłupiony znalazca szybko wezwał policję, pozostając w praktycznym bezruchu.
Częściowo przez szok następujący po znalezieniu niewypału, mężczyzna nie wykonywał żadnych gwałtownych ruchów aż do przyjazdu policji. Było to niezwykle odpowiedzialne zachowanie, bo zawsze istnieje ryzyko, że niewypał wybuchnie, co mogłoby skutkować potworną tragedią.

Archeolodzy weszli do jaskini i znaleźli coś co zwaliło ich z nóg. Doskonały stan znaleziska sprzed 200 tysięcy latArcheolodzy weszli do jaskini i znaleźli coś co zwaliło ich z nóg. Doskonały stan znaleziska sprzed 200 tysięcy latCzytaj dalej

Szybka interwencja


Zgłoszenie dotarło do funkcjonariuszy w sobotę 6 czerwca bieżącego roku. Policja zareagowała wzorowo i podjęła się bardzo szybkiej i sprawnej akcji. Dyżurny Komendy Państwowej Policji w Szczytnie wysłał na miejsce profesjonalną grupę minersko-pirotechniczną, która zajęła się przygotowaniem terenu.
Niedługo po przyjęciu zgłoszenia zabezpieczono teren, aby nikomu nie stała się krzywda w ramach niekontrolowanego wybuchu. Dzięki sprawnej akcji terenowej możliwa była interwencja saperów z 9 Warmińskiego Pułku rozpoznawczego, którzy szybko zabrali niewybuch z pola. Na szczęście granat okazał się niegroźny i został zneutralizowany przez profesjonalistów.

Pozostałości po wojnie


Warmia i Mazury to tereny, na których wciąż znajdowane są pozostałości po II Wojnie Światowej, jednakże tego typu przedmioty mogą być znalezione również w innych częściach Polski. Należy pamiętać, że w przypadku znalezienia niewypałów pod żadnym pozorem nie wolno ich dotykać i należy koniecznie wezwać odpowiednie służby. Przekazując informacje policji należy dokładnie opisać miejsce, w którym znaleźliśmy podejrzany przedmiot. Dodatkowo należy opisać słownie wygląd niewypału i podać swoje dane kontaktowe. Pod żadnym pozorem nie należy panikować i spokojnie wyczekać przyjazdu służb mundurowych. Należy również zachować bezpieczny dystans od groźnego przedmiotu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Naukowcy prześwietlili 1000-letni posąg. W środku znaleźli coś, co zwaliło ich z nóg
  2. Rosjanie pokazali nowe możliwości Tupolewa Tu-95. Imponujące nagranie, do niedawna było tajne
  3. Archeolodzy weszli do jaskini i znaleźli coś co zwaliło ich z nóg. Doskonały stan znaleziska sprzed 200 tysięcy lat
  4. Jak zachowują się pszczoły gdy zaakceptują nową królową? Fascynujące nagranie

Następny artykuł