Wojskowy robot
Źródło: pixabay

Czy uważasz, że prawdziwych żołnierzy powinniśmy zastąpić robotami?

Artur ŁokietekArtur Łokietek
18 Września 2020

Robotyka, inżyniera i wszystko, co kojarzy się z technologią to przyszłość. Czy jednak to samo tyczy się wojska? Czy uważacie, że roboty powinny zastąpić ludzi w wojsku? Miałoby to swoje zalety, ale i wady.

Siły zbrojne bazują wyłącznie na człowieku. Co jednak, gdybyśmy postanowili, że ludzie już nie powinni ginąć i zamiast nich ścierałyby się ze sobą roboty? Czy taki scenariusz rodem z filmów science-fiction miałby jakikolwiek sens?

Roboty w służbie ludzi

Roboty już od wielu lat naprawdę służa ludziom. I nie chodzi mi tu wyłącznie o wszelkiego rodzaju AGD w stylu "robotów kuchennych" czy "Inteligentnych lodówek". Robotyka to jedna z nauk,z którą wiążę się przyszłość. Roboty już teraz wyręczają ludzi w wielu miejscach - na magazynach, zakładach przemysłowych czy nawet w niektórych sklepach. Oczywiście wraz z tym pojawiają się kolejne pytania, m.in. o to, czy roboty faktycznie mogą zabrać nam pracę. Ciężko jednak mieć pretensje, gdy przykładowy robo-pies z Boston Robotics zastępuje człowieka w ekstremalnie niebezpiecznych działaniach związanych na przykład z pracą w trudnych warunkach lub z promieniotwóczymi materiałami.

Androidy?

Androidy to kolejna koncepcja ludzkości, która wskazuje jednak na znacznie wyższy stopień zaawansowania, praktycznie niemożliwy do osiągnięcia w tym momencie. Androidy to w końcu "prawie" ludzie, czyli roboty mające domyślnie być w pełni humanoidalnymi, świadomymi maszynami, które z definicji miałyby pomagać człowiekowi. Już teraz są plany, aby w niektórych "miastach przyszłości" używać androidów nie tylko do prac na ulicach, ale i w roli, na przykład, pokojówki czy sprzątaczki. Brzmi to dumnie, ale technologiczni sceptycy od razy mogą przywoływać problemy rodem z Łowcy Androidów czy Detroit: Become Human. A co z wojskiem?

Militarne roboty

Wojsko już teraz korzysta z dobrodziejstw techniki w celu opracowywania coraz to bardziej zaawansowanych technologiczni narzędzi do walki z wrogiem - dronów, broni czy pojazdów. Co jednak, gdyby kiedyś udało się opracować niemal ludzkie androidy, które mogłyby w pełni zastąpić człowieka w armii? Czy walki robotów miałyby sens? W końcu mogłyby one w znaczny sposób ograniczyć straty w ludziach, a i same bitwy odbywały by się w znacznie spokojniejszy sposób, bez strat na żołnierzach. Czy jednak całkowite zastępowanie ludzi, nawet w wojsku, nie ma sensu? Dajcie znać, co uważacie!

Następny artykuł