Cykada na drzewie
Źródło: Unsplash

Przerażające odkrycie. Grzyb przejmuje kontrolę nad nad mózgiem zwierząt

Artur ŁokietekArtur Łokietek
4 Sierpnia 2020

Czyżby The Last of Us w prawdziwym życiu zbliżało się? Zarażone śmiercionośnym grzybem cykady stają się zombie i celowo zarażają zdrowe osobnik

Grzyb, który opęta zdrowego samca zmusza go do tego, aby udawał samicę i celowo zarażał zdrowe osobniki... Brzmi jak kopia The Last of Us albo tani horror, ale to faktyczna rzeczywistość.

Śmiercionośny grzyb atakuje cykady

Temat zombie-grzybów roznoszących choroby i powodujących posłuszeństwo u konkretnego rodzaju nosiciela nie jest niczym nowym w biologii - już od dawna znany jest grzyb Ophiocordyceps unilateralis, który zaraża głównie mrówki. Atakuje on system nerwowy i niemal dosłownie przejmuje kontrolę nad swoim nosicielem czyniąc go zombie. Bazując na podobnym koncepcie powstała gra The Last of Us, w której grzyb atakuje jednak ludzi. Okazuje się, że podobnych patogenów jest na świecie znacznie więcej. Naukowcy opublikowani w Plos Pathgens przerażające wyniki swoich najnowszych badań w kwestii analiz nad zarażonymi przez grzyb Massospora cykadami. Choroba ta bowiem wywołuje u samców bardzo dziwne odruchy kojarzące się z tymi, które wykonują samice aby zachęcić do kopulacji. Problem w tym, że zdrowe osobniki męskie ochoczo zgadzają się na kopulację z chorym samcem, który następnie przenosi na nich zarodniki.

Silna wola przetrwania chrząszcza. Film pokazuje, jak ucieka z wnętrza żaby Silna wola przetrwania chrząszcza. Film pokazuje, jak ucieka z wnętrza żaby "tylnym wyjściem"Czytaj dalej

Przerażające cykady-zombie

Sam grzyb prowadzi do śmierci danego osobnika, ale zanim to się stanie, wyżera jego brzuch i zastępuje go białawymi zarodnikami. Cykada nie umiera jednak, a zamiast tego porusza się nadal i przenosi zarodniki na większe obszary na których żyją zdrowe osobniki. Proces, w którym pasożyt wpływa na zachowanie swojego żyjącego hosta nazywa się AHT (active host transmission - aktywna transmisja nosiciela). Zdaniem autorów najnowszych badań, dr Briana Lovetta i reszty jego zespołu, jedną z form AHT jest właśnie rozprzestrzenianie za pomocą symulowania seksualnych zachowań mających na celu wabienie zdrowych osobników. "Z tego co wiemy, to jedyny przykład AHT, w którym patogen zachowuje się choć częściowo jak choroba przenoszona drogą płciową" - napisano w badaniu. No dobra, grzyb zombie cykad wydaje się znacznie bardziej przerażający, niż podobna choroba u mrówek, ale czy to oznacza, że nigdy nie poznamy dokładnych mechanizmów działania tej choroby?

Statek kosmitów na dnie Bałtyku. Czym jest tajemnicza anomalia bałtycka?Statek kosmitów na dnie Bałtyku. Czym jest tajemnicza anomalia bałtycka?Czytaj dalej

Cykady na grzybach

Naukowcy już teraz są w stanie wyodrębnić niektóre czynniki psychologiczne, dzięki którym cykady stają się poszłusznymi zombie. Jednym z nich jest psylocybina, czyli organiczny związek chemiczny psychoaktywny, który znaleźć można m.in. w halucynogennych grzybach. Jak dokładnie zarodniki są w stanie wpływać i kontrolować swoim nosicielem? Na to pytanie badacze nie mają niestety odpowiedzi. "Te odkrycia są nie tylko super fajne, ale mają również duży potencjał, aby pomóc nam lepiej zrozumieć owady i być może nauczyć się lepszych sposobów kontrolowania gatunków szkodników za pomocą grzybów, które manipulują zachowaniem żywiciela" - mówi Angie Macias, współtwórca badań.

Obrazy Techgame

Naukowcy mają problemy

Relacje na poziomie nosiciel zombie i grzyb w przypadku cykad są niezwykle trudne do obserwacji. Choć część z zarażonych osobników to osobniki żyjące przez krótkie okresy czasu, część z nich należy do grupy cykad wieloletnich, które przez 13 albo 17 mogą przebywać pod ziemią, więc trudno jest przeprowadzać pełnowartościowe badania, gdy osobniki pojawiają się co tak długie okresy czasu. Na szczęście badacze cykad wiedzą, gdzie szukać pomiotów krótko żyjących osobników, które pojawiają się w różnych miejscach o różnych porach. Gdy cykada wyjdzie na powierzchnię, zrzuca swój egzoszkielet i może cieszyć się zaledwie paroma tygodniami składania jaj zanim ostatecznie umrze.

Obrazy Techgame

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Spragniona lawa pochłania puszkę z napojem. Niesamowite nagranie
  2. THEaiTRE, czyli sztuka teatralna napisana przez roboty. Premiera już niedługo
  3. Jak kosmos wpływa na bliźnięta? Efekty wyjątkowego eksperymentu okazały się spektakularne
  4. "Piramidy są dziełem kosmitów". Kuriozalny wpis Elona Muska

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł