Oszustwo
Źródło: pixabay.com

Uwaga, oszuści podszywają się pod ZUS. Nie daj się nabrać na fałszywego maila

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
23 Lutego 2021

Coraz więcej Polaków w ostatnich dniach dostało wiadomości mailowe od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z nakazem uregulowania rzekomej niedopłaty składek. Jeśli dostaniesz takiego maila, nie otwieraj zawartych w nim linków ani załączników! To sprawka oszustów.

  • Przestępcy podszywają się pod Zakład Ubezpieczeń Społecznych
  • Wysyłają fałszywe maile z wezwaniem do uregulowania składek
  • W przypadku otrzymania fałszywego maila należy skontaktować się z ZUS-em

Cyberbezpieczeństwo w obecnych czasach to temat, który powinien być bliski każdemu z nas. Internet towarzyszy nam w codziennym życiu niemal nieustannie. Choćby zrobienie zwykłego przelewu za prąd jest dziś wykonywane online i prawie nikt nie chodzi w tym celu na pocztę. Oszuści niestety czyhają na nas na każdym kroku wykonywanym w sieci.


Oszuści podszywają się pod ZUS


Przestępcy postanowili tym razem zastosować popularną metodę phishingu, czyli sposobu działania polegającego na podszywaniu się pod zaufaną instytucję, firmę bądź osobę, by nie wzbudzając podejrzeń ofiary wyłudzić od niej dane osobowe bądź pieniądze. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku, gdy w fałszywych wiadomościach otrzymujemy linki do nieznanych stron bądź podejrzane załączniki.


Przypominam, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie kieruje drogą mailową do swoich klientów informacji o rozliczeniach składkowych. Za pośrednictwem korespondencji elektronicznej klienci Zakładu nie otrzymują żadnych wezwań do zapłaty czy też informacji o nadpłatach - przypomina rzecznik prasowy ZUS, Beata Kopczyńska.


Cyberprzestępcy wysyłają fałszywe maile


Przede wszystkim trzeba mieć się na baczności w przypadku korespondencji mailowej. Przestępcy wysyłają do Polaków maile, w których znaleźć możemy odnośniki do stron, mogących stanowić zagrożenie dla naszego smartfona lub komputera. Podobnie wygląda kwestia załączników.

Darmowa aplikacja koloruje za nas czarno-białe zdjęcia. Rewelacyjne efektyDarmowa aplikacja koloruje za nas czarno-białe zdjęcia. Rewelacyjne efektyCzytaj dalej


W przypadku otwarcia maila rzekomo pochodzącego z ZUS-u warto pamiętać, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie kontaktuje się z klientami drogą mailową w sprawie informacji o nadpłatach lub niedopłatach. Wszystkie wiadomości mogące zawierać wrażliwe dane objęte ustawą RODO przesyłane są przez rządową platformę PUE, telefonicznie lub korespondencyjnie.


Co jeśli dostanę fałszywego maila?


W przypadku otrzymania fałszywej wiadomości należy natychmiast skontaktować się z najbliższą placówką Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Możliwy jest również kontakt przez Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem: 22 560 16 00 lub pod adresem mailowym cot@zus.pl.


Cyberprzestępcy niestety cały czas działają, regularnie zmieniając swoje schematy postępowania. Warto wobec tego pamiętać, że wykonując jakiekolwiek operacje w Internecie, musimy zachować nieustanną czujność. Zwłaszcza jeśli posługujemy się danymi osobowymi lub naszymi pieniędzmi.

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Następny artykuł