Niedźwiedź polarny
Źródło: piksit.com

Dramatyczne wyniki badań. Populacja zwierząt na Ziemi spadła o 68% w ciągu ostatnich 50 lat

Kuba WielochKuba Wieloch
11 Września 2020

Najnowszy raport dotyczący obfitości życia na Ziemie nie pozostawia żadnych złudzeń. Zwierzęta wymierają masowo w ekspresowym tempie

Naukowcy od lat alarmują i błagają o zmniejszenie ludzkiej konsumpcji. Ze względu na działalność człowieka, zwiększanie przestrzeni rolniczych i usuwanie naturalnych habitatów zwierząt mamy do czynienia z masowym wymieraniem dzikich gatunków zwierząt.
Przerażającą analizę danych przedstawiło WWF oraz Zoological Society of London (ZSL). Można z nich wyczytać, że światowa populacja ssaków, ptaków, ryb, płazów i gadów spadła pomiędzy 1970 a 2016 rokiem o 68 procent.

Wyniki raportu są przerażające

Wniosek z badań jest oczywisty – jeśli nie ograniczymy drastycznie ludzkiej działalności na planecie i nie wyhamujemy naszego konsumpcjonizmu, to wkrótce możemy doprowadzić do końca życia na naszej planecie.

Eksperci załamują ręce


Najnowszy raport został przeprowadzony przez 134 wybitnych ekspertów. Stanowi on jedną z najbardziej kompleksowych ocen różnorodności biologicznej na świecie. Kolejnym przerażającym wnioskiem płynącym z raportu jest to, że jesteśmy świadkami eksploatacji i niszczenia lasów deszczowych i innych terenów zielonych na nieodnotowaną wcześniej, rekordową skalę.

Wysyp gigantycznych dziur na Syberii. Tajemnicze kratery mogą doprowadzić do globalnej katastrofyWysyp gigantycznych dziur na Syberii. Tajemnicze kratery mogą doprowadzić do globalnej katastrofyCzytaj dalej

Fatalna sytuacja w Ameryce Łacińskiej i Karaibach


Badacze prześledzili globalne dane dotyczące około 21 tysięcy populacji 4 tysięcy gatunków kręgowców. Naukowcy sprawdzali stan populacji wielu zagrożonych gatunków, więc w zestawieniu znalazły się, chociażby pandy czy niedźwiedzie polarne, ale i mniej znane powszechnie ryby, płazy, ptaki i gady. Jak zauważyli naukowcy, sprawy mają się najgorzej w Ameryce Łacińskiej i Karaibach, gdzie spadek populacji zwierząt wyniósł średnio aż 94 procent.

Znalazł gigantyczne gniazdo szerszeni. Nagranie likwidacji siedliska tysięcy agresywnych owadówZnalazł gigantyczne gniazdo szerszeni. Nagranie likwidacji siedliska tysięcy agresywnych owadówCzytaj dalej


– Wygląda na to, że spędziliśmy od 10 do 20 lat, rozmawiając o tych spadkach i tak naprawdę nie udało nam się nic z tym zrobić. To mnie frustruje i denerwuje. Naprawdę trudno jest zakomunikować, jak dramatyczna jest sytuacja – powiedział Guardianowi Robin Freeman, główny autor raportu.

To już ostatni dzwonek

DZISIAJ GRZEJE:
1. Skarb Putina potężną bronią Rosji. Dzięki niemu ucisza Zachód i trzyma kraj na powierzchni
2. ZUS przygotował prezent dla emerytów, chociaż wielu o nim nie pamięta. Możesz zyskać dużo więcej pieniędzy


Niestety, jeżeli ludzkość nie zacznie interesować się stanem swojej planety, to wkrótce może nas czekać nie tylko wymieranie zwierząt, ale i roślin i w rezultacie naszego gatunku. Żyjemy w przełomowych czasach i to nas zależy, w jakim świecie będą żyć nasi potomkowie i czy w ogóle będą mieli gdzie żyć.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Uwaga, podatek od psa idzie w górę. Zmiany już wkrótce wejdą w życie, zostało mało czasu
  2. Nie wyrzuciłeś jeszcze starej maszynki do mięsa? Gratulacje, masz szczęście
  3. Wysyp gigantycznych dziur na Syberii. Tajemnicze kratery mogą doprowadzić do globalnej katastrofy
  4. Telenowela w postapokaliptycznym świecie doczekała się końca. Ogłoszono zakończenie legendarnego serialu
  5. Niesamowite materiały z Marsa. Zdjęcia w rozdzielczości 4K zdradzają każdy szczegół
  6. Epidemia na jesieni może być zupełnie inna, niż myśleliśmy. Zaskakujące słowa profesora Guta

Następny artykuł