zwierzeta
Źródło: Pixabay

Najstarsze żyjące zwierzęta na świecie. Zamrożone przetrwały 40 tys. lat, naukowcy są zaskoczeni

Artur ŁokietekArtur Łokietek
17 Listopada 2020

Oficjalnie może je obecnie uznać za najstarsze żyjące zwierzęta na świecie. Przetrwały bowiem ponad 40 tys. lat w stanie zamrożenia. Bynajmniej nie chodzi tu o mikroorganizmy w postaci bakterii, a o niewielkie robaczki. Naukowcy są mocno zaskoczeni swoim odkryciem.

Do tej pory nie było niczym specjalnie wyjątkowym natrafianie na zakonserwowane w lodzie maleńkie mikroorganizmy. Ba, zdarzało się nawet, że potrafiły przetrwać one w nim dziesiątki tysięcy lat, a potem wciąż wykazywać oznaki życia. Nowe odkrycie jest jednak znacznie bardziej przełomowe.

Najstarsze zwierzęta na świecie

Nie od dziś wiadomo, że tereny niezamieszkałe przez ludzi albo chociaż takie, w których panują "specyficzne" warunki, są znacznie bardziej sprzyjające natrafianiu tam na wspaniałe znaleziska. Rosyjscy naukowcy mają tak naprawdę pełne ręce roboty - co i rusz słyszy się o znajdywaniu w lodzie wspaniałych artefaktów sprzed wieków.

Uwaga, ogromne utrudnienia w polskich bankach. Lepiej wypłacić pieniądze, PKO BP, mBank, Santander, Millennium, Ing Bank ŚląskiUwaga, ogromne utrudnienia w polskich bankach. Lepiej wypłacić pieniądze, PKO BP, mBank, Santander, Millennium, Ing Bank ŚląskiCzytaj dalej

Ostatnie miesiące nie były w tym zakresie rozczarowujące. Rosyjscy badacze już wcześniej znaleźli świetnie zakonserwowane szczątki prehistorycznego psa, później także i niedźwiedzia. Ciężko sobie wyobrazić, co by było, gdyby wciąż żyły, prawda?

A jednak jest to na swój sposób możliwe. Oczywiście chodzi tu o znacznie mniejszą skalę i o organizmy, które po prostu są w stanie przetrwać dziesiątki tysięcy lat w lodzie. No bo przecież to zawsze bardziej ekscytujące znalezisko niż kolejne pradawne bakterie czy wirusy.

Syberia odkryciami stoi

"Badania pokazują, że organizmy wielokomórkowe mogą przetrwać długi okres w warunkach naturalnej kriokonserwacji" - twierdzą naukowcy z laboratorium Instytutu Fizykochemii i Biologicznych Problemów Gleboznawstwa Uniwersytetu w Moskwie (za tech.wp).

Wielki skandal w Watykanie. Papież Franciszek polubił zdjęcie Wielki skandal w Watykanie. Papież Franciszek polubił zdjęcie "dla dorosłych" na Instagramie, wszczęto śledztwoCzytaj dalej

Naukowcom udało się odmrozić znalezione wcześniej nicienie, czyli podłużne i niewielkie robaki. Natrafiono na nie wcześniej w Jakucji, gdzie zima jest codziennością, a niskie temperatury nigdy nie odpuszczają. Szacuje się, że najstarszy z organizmów może mieć nawet 40 tys. lat.

Pierwszy z odmrożonych okazów pochodzi z wiewiórczej dziupli zlokalizowanej niedaleko dolnego biegu rzeki Kołyma i liczy sobie około 32 tys. lat. Drugi okazał się przy tym rekordzistą, gdyż robak znaleziony w wiecznej zmarzlinie niedaleko rzeki Ałazeji może mieć niemal 42 tys. lat.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Nowatorski projekt rosyjskiej armii. Nowy myśliwiec będzie mógł latać w kosmosie?

Odmrożone a dalej działają

Naukowcy postanowili odmrozić nicienie w bezpiecznych dla nich warunkach, co – mimo tego, że było to mało prawdopodobne – udało się. Amerykańscy badacze potwierdzili, że obecnie obydwa robaki są najstarszymi żyjącymi na świecie zwierzętami.

"To oczywiste, że odkrycie może mieć naukowe i praktyczne znaczenie dla pokrewnych dziedzin nauki, takich jak kriomedycyna, kriobiologia i astrobiologia" - wyjaśniają cytowani przez "The Siberian Times" naukowcy. Całe odkrycie jest wyjątkowe właśnie dlatego, że w lodzie znaleziono bardziej złożone organizmy.

Do tej pory niczym zaskakującym nie było natrafianie na mikroorganizmy. Czasami udawało się nawet przywracać do życia niektóre z nich. Być może nowe odkrycie przyczyni się do lepszego poznania procesów zachodzących w zamrożonych organizmach pokroju nicieni. To z kolei mogłoby dostarczyć kolejnych odkryć z epoki lodowcowej.

Sony podało oficjalną informację na temat PlayStation 5. Firma ogłosiła sukces, a gracze są wściekliSony podało oficjalną informację na temat PlayStation 5. Firma ogłosiła sukces, a gracze są wściekliCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Rewolucyjna zmiana w komunikacji urzędowej. Życie wielu Polaków będzie o niebo łatwiejsze
  2. Kotek urodził się z dwiema twarzami. Niestety, nie pożył długo
  3. InPost rozszerza swoją ofertę. Świetne wieści dla użytkowników, firma podpisała umowę z Amazonem i Ikeą
  4. Asteroida Apophis może znaleźć się na kursie kolizyjnym z Ziemią. Naukowcy tłumaczą, jakie jest ryzyko
  5. Na Marsie odnaleziono dziwny "posąg", zdjęcia nie pozostawiają złudzeń. Czy znaleziono dzieło kosmitów?
  6. Bayern Monachium - Werder Brema. Robert Lewandowski zawiódł miliony fanów, tragiczna gra Polaka, kompromitacja
  7. Dziewczynka spadła z trzeciego piętra

Następny artykuł