Człowiek na plaży
Źródło: Unsplash

Światowy problem, który może skracać życie prawie o 10 lat. Eksperci wyjaśniają

Artur ŁokietekArtur Łokietek
31 Lipca 2020

Według najnowszego raportu Air Quality Life Index (AQLI), coraz poważniejszym problemem na świecie jest zanieczyszczone powietrze. Niemal 1/4 światowej populacji żyje w krajach, gdzie zanieczyszczeń jest najwięcej. Raport badaczy niepokoi.

Choć od wielu miesięcy cały świat walczy z koronawirusem, istnieje zagrożenie, zdaniem niektóych naukowców, o wiele większe.

Powietrze zabija podstępnie

Najnowszy raport Air Quality Life Index pokazuje, jak wielkim zagrożeniem może być zanieczyszczone powietrze. Samo AQLI to specjalny indeks pokazujący, jak mocno jakość powietrza wpływa na nasze zdrowie i życie. Zgodnie z danymi przedstawionymi przez badaczy, średnia długość życia mogłaby na naszej planecie być większa o około 2 lata gdyby tylko doprowadzić do poprawy jakości powietrza, którym wszyscy oddychamy. Jest to szczególnie istotne w okresie, gdy koronawirus wciąż szaleje, a oczy całego świata zwróciły się w kierunku wynalezienia sposobów leczenia COVID-19. Zdaniem badaczy, problem z jakością powietrza może jednak finalnie być większy, niż aktualna pandemia.

Wizz Air odwołuje loty do Polski z trzech popularnych krajów turystycznychWizz Air odwołuje loty do Polski z trzech popularnych krajów turystycznychCzytaj dalej

Kraje, w których powietrze zabija

W ostatnich miesiącach notowało się znaczne spadki zanieczyszczeń, co oczywiście bezpośrednio podlega pod globalną kwarantannę wprowadzoną z powodu koronawirusa. Co ciekawe, w samych Chinach, uważanych dotychczas za jeden z najbardziej zanieczyszczonych rejonów świata, sytuacja z powietrzem się poprawiła, a do atmosfery wydzielanych było znacznie mniej szkodliwych pyłów i substancji. Mimo wszystko ogólny poziom zanieczyszczeń powietrza od dwóch dekad stoi na tym samym poziomie! Na interaktywnej mapie możecie sami sprawdzić, jak poważnie w niektórych krajach powietrze wpływa na szacowaną długość życia. W Indiach czy Bangladeszu sytuacja jest na tyle dramatyczna, że w niektórych częściach tych krajów ludzie powinni żyć niemal 10 lat dłużej.

Likwidacja półtorametrowego gniazda szerszeni. Niesamowite nagranieLikwidacja półtorametrowego gniazda szerszeni. Niesamowite nagranieCzytaj dalej

Sytuacja jest dramatyczna

"Chociaż zagrożenie COVID-19 jest poważne i zasługuje na każde zainteresowanie, jakie otrzymuje, przyjęcie powagi zanieczyszczenia powietrza z podobną siłą pozwoliłoby miliardom ludzi na dłuższe i zdrowsze życie" - stwierdził Michael Greenstone z AQLI. Niemal 1/4 światowej populacji żyje w rejonach, w których zanieczyszczenie powietrza jest ogromnym problemem - Bangladesz, Indie, Nepal i Pakistan. Szacuje się, że aż 89 proc. z 650 milionów ludzi na świecie mieszka na obszarach, w których zanieczyszczenie przekracza definiowane przez WHO normy. W Polsce w najbardziej zanieczyszczonych rejonach możemy mówić o skróceniu życia w okolicach roku. W najbardziej zanieczyszczonych obszarach, gdzie normy są przekraczane o niemal połowę, liczba ta wynosi już ok. pięć lat.

Zobacz także:

  1. Tajemnicze kręgi pod Toruniem. Naukowcy mówią o przełomowym odkryciu
  2. Niesamowite nagranie. Nowa wyspa wyłoniła się z oceanu
  3. NASA wystrzeliła rakietę. Sprawdzą czy na Marsie było kiedyś życie
  4. Miasteczko osuwa się do morza. Destrukcyjna siła natury w akcjiKoniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł