Techgame.pl Gry Esport zyskuje na popularności – dlaczego?
Materiały Partnera

Esport zyskuje na popularności – dlaczego?

19 marca 2022
Autor tekstu: Barbara Daszuta

Artykuł zewnętrzny

Esport z roku na rok zdobywa coraz większą popularność. Miliony osób z całego świata śledzą najważniejsze rozgrywki w wielu znanych i lubianych grach. Nie brakuje ogromnych emocji, tym bardziej, że walka toczy się o całkiem pokaźne sumy. Co takiego przyciąga do oglądania zmagań zawodników w elektronicznym sporcie?

Czym jest esport?

Esport to jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się dyscyplin sportowych na świecie. Nie jest on jednak typowy wysiłek fizyczny. Rywalizacja odbywa się w rzeczywistości wirtualnej, a więc liczą się w takim przypadku nieco inne umiejętności. W zależności od gry będzie premiowane coś innego – umiejętność współpracy drużynowej, planowanie, szybka reakcja. Cechą wspólną jest jednak niezwykle skondensowana zdolność, którą osiągają tylko nieliczne osoby.

Skąd wynika tak duże zainteresowanie esportem?

Na pewno jednym z czynników jest rosnąca popularność komputerów, gier i internetu oraz wirtualnego świata. Już od najmłodszych lat kolejne pokolenia znajdują tam czystą rozrywkę i czerpią z tego ogromną przyjemność. Nic więc dziwnego, że poszukują tam również innych osób, które w mniejszym lub większym stopniu podzielają konkretne zainteresowania. Dotyczy to zwłaszcza konkretnych gier. Z czasem pojawia się chęć kibicowania osobom, które wykazują się niezwykłymi umiejętnościami. Podziwiają je i chcą być tak jak one. Czerpią z inspiracje i stają się coraz lepszymi graczami. Jednak tylko nieliczni osiągają tak dobre umiejętności, że mogą to przekuć na realne pieniądze.

Warto zauważyć, że pandemia koronawirusa spowodowała lawinowy wzrost zainteresowania esportem. Tam, gdzie z tych względów pozostałe gałęzie rozrywki nie mogły spełnić oczekiwań widzów, tam zaczęły pojawiać się alternatywy. Esport okazał się więc doskonałym pomysłem, aby wzbudzać ogromne emocje i osoby, które do tej pory były do tego konceptu nieprzekonane, szybko zmieniały zdanie.

Nie sposób nie wspomnieć również o wielkich kwotach, które stoją za organizacją wielu imprez esportowych. Producenci akcesoriów do gier i różnego rodzaju sprzętu dla graczy bardzo chętnie wykładają duże sumy na promocję. Co oczywiście wiąże się z tym, że nagrody są bardzo zachęcające. Wielu graczy przechodzi wręcz na zawodowe granie, zdobywając fanów i czynią z tego sposób na życie. Widać więc wyraźnie, że za esportem stoi całkiem spory biznes. Można więc śmiało przypuszczać, że będzie się prężnie rozwijał przez kolejne lata, a kolejne gry będą transmitowane na żywo do milionów oglądających na całym świecie.

KOMUNIKAT O KONSEKWENCJACH UDZIAŁU W NIELEGALNYCH GRACH HAZARDOWYCH Zgodnie z art. 89 ust. 1 pkt 3 Ustawy o grach hazardowych karze pieniężnej podlega uczestnik w grze hazardowej urządzanej bez koncesji lub zezwolenia. Zgodnie z art. 107 § 2 Kodeksu karnego skarbowego karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącznie podlega, kto na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uczestniczy w zagranicznej grze losowej lub zagranicznym zakładzie wzajemnym. Zgodnie z art. 109 kks uczestnik w grze losowej, zakładzie wzajemnym, grze na automacie, urządzonych lub prowadzonych wbrew przepisom ustawy lub warunkom koncesji lub zezwolenia, podlega karze grzywny do 120 stawek dziennych.

KOMUNIKAT O RYZYKU ZWIĄZANYM Z UCZESTNICTWEM W ZAKŁADACH BUKMACHERSKICH Pamiętaj, że uczestnictwo w zakładach wzajemnych jest hazardem. Uprawiając hazard można stracić kontrolę nad graniem i uzależnić się. Uprawianie patologicznego hazardu, czyli tego, będącego wynikiem uzależnienia, może w skrajnych przypadkach prowadzić do zadłużenia, problemów zdrowotnych, zawodowych oraz rodzinnych. Pamiętaj, aby uczestnicząc w zakładach bukmacherskich: nigdy nie pożyczać pieniędzy na grę; nigdy nie starać się odrobić strat po przegranej grze; zachować równowagę pomiędzy grą i innymi zajęciami; nie traktować gry jako sposób na zarabianie pieniędzy; grać tylko pieniędzmi przeznaczonymi na rozrywkę, nie używać tych przeznaczonych na codzienne wydatki.

Obserwuj nas w
autor
Barbara Daszuta

Copywriter. Absolwentka UKSW, z wykształcenia: teolog, pedagog i dietetyk kliniczny. Po godzinach: geek, gamerka i miłośniczka technologii 4K (koc, książka, kawa, kot).

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl
najnowsze gry technologie nauka bezpieczeństwo militaria