Techgame.pl > Artykuły autora
autor

Barbara Daszuta

Dziennikarz Techgame

Copywriter. Absolwentka UKSW, z wykształcenia: teolog, pedagog i dietetyk kliniczny. Po godzinach: geek, gamerka i miłośniczka technologii 4K (koc, książka, kawa, kot).

Skontaktuj się ze mną!

[email protected]
Publikacje Autora
Esport zyskuje na popularności – dlaczego?
Esport zyskuje na popularności – dlaczego?
Materiały Partnera
Artykuł zewnętrznyEsport z roku na rok zdobywa coraz większą popularność. Miliony osób z całego świata śledzą najważniejsze rozgrywki w wielu znanych i lubianych grach. Nie brakuje ogromnych emocji, tym bardziej, że walka toczy się o całkiem pokaźne sumy. Co takiego przyciąga do oglądania zmagań zawodników w elektronicznym sporcie?
Czytaj dalej
Jak zwiększyć ilość odbiorców bloga lub strony internetowej
iSLAY
Canva
Każdy analityk internetu zaczyna swoją przygodę z technologią od Google Analytics. Najczęściej jest to mierzenie kampanii internetowych, czasem również dochodzi badanie ruchu na stronie www. Zazwyczaj analityka online służy marketingowi, co zainicjowało powstanie pojęcia MarTech, czyli Marketing Technologiczny. To połączenie marketingu i technologii. czyli wykorzystanie narzędzi technologicznych, w celu zwiększenia efektywności działań marketingowych.Zmierz głębokość scrollowania na każdej stronie >poznaj nowe narzędzie<Do tej pory marki prowadzące marketing internetowy koncentrowały się głównie na wyszukiwarce i budowały strony przyjazne robotom indeksującym treść. Dziś ważniejsze staje się dopasowanie struktury treści do potrzeb użytkowników oraz strategia content marketingowa. Pojęcie “Content is King!” nabiera silniejszego znaczenia przy planowaniu budżetów w marketingu internetowym. Analityka i audyty content marketingowe strony www to dziś równie istotny element strategii digitalowej, co analityka i audyty SEO. Jednak jak wygląda rynek aplikacji do analityki stron www, czyli tzw. analyticsów? Najbardziej popularnym narzędziem do badania stron internetowych jest oczywiście Google Analytics. Program ten został stworzony na potrzeby raportowania kampanii reklamowych prowadzonych w środowisku firmy Google, czyli w wyszukiwarce a później w Youtube i Google Display Network (obecnie Google Ads). Siłą rozpędu został zastosowany do badania ruchu na stronach www i szybko się rozpowszechnił. Jego głównymi zaletami jest to, że jest darmowy i prosty w instalacji. Google Analytics dobrze mierzy ruch pochodzący z kanałów należących do Google. Jeśli chodzi o mierzenie pozostałego ruchu internetowego, to program ten ma wiele ograniczeń, chociażby to, że dane są próbkowane. To oznacza, że ta aplikacja nie bada wszystkich użytkowników na stronie ale tylko określony procent. Google analytics wymaga również wielu dodatkowych ustawień, z którymi nie zawsze sobie radzą właściciele stron internetowych.Google posiada w swojej ofercie płatny program analityczny, który można dowolnie skonfigurować pod potrzeby właściciela strony www. Jego handlowa nazwa to 360 Suite. Program ten stworzono w firmie Urchin, która została przejęta przez Google. Jego cena zaczyna się od 150 000 USD rocznie, a wdrożenie wymaga certyfikowanego eksperta. Poza gigantem z Mountain View – programy do analityki stron www oferuje kilkadziesiąt innych firm. Kluczowe przy wyborze technologii jest określenie potrzeb.
Czytaj dalej
Gry komputerowe i e-sport u bukmachera
Materiał zewnętrzny
Materiał zewnętrzny
Choć może to wydawać się mało prawdopodobne, e-sport już wkrótce świętować będzie… 50-lecie. Pierwszy turniej gier video zorganizowano bowiem w 1972 r. na Uniwersytecie Stanforda, a jego uczestnicy mierzyli się w powstałej około 10 lat wcześniej strzelance SpaceWar. Od tego czasu e-sport niesamowicie się rozwinął. Takie tytuły, jak FIFA, Counter-Strike, Dota, Quake czy League of Legends zna każdy, kto choć trochę interesuje się komputerami, grami i nowoczesnymi technologiami.Choć pokoleniom urodzonym w latach 60. czy 70. trudno zrozumieć fenomen e-sportu, to nie ma wątpliwości, że wyszedł on daleko poza „granie na komputerze”. Najlepsi zawodnicy na świecie zarabiają miliony – a mają najczęściej po kilkanaście lat. Trenują ze szkoleniowcami i psychologami, jeżdżą na zgrupowania. Niedawna decyzja MKOL-u otworzyła grom komputerowym i rozgrywkom e-sportowym drogę na igrzyska olimpijskie.Polska jest dla e-sportu wciąż rozwijającym się rynkiem o wielkich perspektywach. Według badania firmy Deloitte, wartość całej branży w Europie do 2024 r. może wynieść około 670 mln euro. – Polska na arenie międzynarodowej jest jednym z wiodących rynków pod względem rozwoju e-sportu. Tak dużych i szybko rosnących rynków na świecie jest może kilka. Poza rynkiem azjatyckim główny nacisk kładziony jest na USA, Hiszpanię, Turcję, Rosję i właśnie Polskę – powiedział w rozmowie z portalem Forbes.pl Krzysztof Stypułkowski, prezes zajmującej się organizacją wydarzeń e-sportowych firmy Fantasy Expo.
Czytaj dalej