Materiały Partnera
Źródło: Canva

Ile średnio płacimy za internet mobilny?

Barbara DaszutaBarbara Daszuta
12 Lutego 2021

Informacje na temat internetu mobilnego są jednym z podstawowych elementów pojawiających się w reklamach wszystkich operatów komórkowych na polskim rynku. To pokazuje, jak bardzo interesuje nas szybkość, ilość czy wreszcie cena transferu danych. Ile płacimy za mobilny dostęp do Sieci i które firmy zapewniają najatrakcyjniejsze warunki? Dowiedz się z poniższego artykułu.

Internet mobilny w Polsce

Najnowszych informacji na ten temat należy szukać w raporcie UKE – Urzędu Komunikacji Elektronicznej: „Analiza cen usług mobilnego dostępu do Internetu w 2020 r.”. Już we wstępie dokumentu można znaleźć informację, że z internetu mobilnego w Polsce w 2019 roku korzystało ok. 8,45 mln osób – ponad połowa generalnej liczby użytkowników Sieci w naszym kraju. Takich internautów przybywa, a wzrost wynika m.in. z upowszechniania urządzeń mobilnych oraz specyfiki ofert dostępnych na polskim rynku operatorów.

Internet mobilny w Polsce oferują następujące podmioty:

  • P4 Sp. z o.o. pod marką Play,
  • T-Mobile Polska S.A.,
  • Orange Polska S.A.,
  • Cyfrowy Polsat S.A.,
  • Polkomtel Sp. z o.o. pod marką Plus.

W początkowej części omawianego raportu znajdują się szczegółowe informacje dotyczące przyjętej metodologii i kalkulacji. Brane są pod uwagę także promocje GSM dla nowych klientów.

Koszt internetu mobilnego – 2020

Zgodnie z raportem, w lipcu 2020 roku za internet mobilny trzeba było zapłacić średnio niemal 55 zł (dokładnie: 54,83 zł). Mediana wyniosła 49,62 zł.

  • Najtańsza z ofert: 10 GB miesięcznie w Orange za 20,82 zł.
  • Najdroższa z ofert: 500 GB miesięcznie w standardzie 5G w Play za 111,67 zł.

Jak wybrać internet mobilny i nie przepłacić?

Skoro rozpiętość kosztów pomiędzy najtańszymi i najdroższymi ofertami wynosi aż kilkadziesiąt zł, warto się zastanowić, która propozycja jest rzeczywiście warta swojej ceny. Podstawowym kryterium powinny być indywidualne potrzeby. Inaczej traktujemy internet mobilny, gdy jest naszym jedynym źródłem dostępu do Sieci w domu i pracy niż wówczas, gdy to tylko dodatkowa opcja przydatna, kiedy jesteśmy poza mieszkaniem. Dlatego jednym użytkownikom wystarczy miesięczny limit do 10 GB, podczas gdy inni potrzebują znacznie więcej transferu danych. Pamiętaj, że najwięcej danych w ramach internetu mobilnego pochłaniają serwisy wideo, jak Netflix, Amazon Prime Video czy YouTube. Spore wymagania mają też gry sieciowe.

Przy wyborze i porównywaniu dostępnych ofert kieruj się tym, czego potrzebujesz. Na rynku działa kilku operatorów, którzy proponują elastyczne formuły skierowane do klientów indywidualnych i firmowych. Sprawdź oferty najtańszego internetu mobilnego, korzystając z narzędzia komorkomat.pl. Operatorzy szukają różnych sposobów na przekonanie klientów do siebie. Z roku na rok zapewniają coraz większe pakiety danych i wprowadzają promocje polegające np. na nienaliczeniu transferu podczas korzystania z popularnych serwisów video czy streamingowych.

Pamiętaj też o nadchodzącej wielkimi krokami rewolucji 5G. Nowy standard sieciowy już wkrótce stanie się przyczyną sporego ruchu na rynku. Klienci zainteresowani najszybszym możliwym internetem mobilnym będą poszukiwali nowoczesnych ofert. Otwarte pozostaje pytanie, którzy operatorzy są na to najlepiej przygotowani. Jedno jest pewne: porównując oferty, nie przepłacisz za to, czego potrzebujesz do pracy i rozrywki. Korzystaj z dużego transferu za relatywnie niską cenę – to możliwe, skoro średnio płacimy ok. 55 zł miesięcznie.

Tekst zewnętrzny

Następny artykuł