Techgame.pl > Bezpieczeństwo > Jak sprawdzić kto dzwonił?
Artykuł sponsorowany
Artykuł sponsorowany 25.02.2024 12:25

Jak sprawdzić kto dzwonił?

smartfon
Freepik/freepik

Niemal każdy z nas przynajmniej raz w swoim życiu doświadczył sytuacji, w której na ekranie telefonu wyświetlił się nieznany nam numer przychodzący. To normalne, że w takiej sytuacji czujemy nieufność – jest to wszakże nie tylko strach przed nieznanym, ale i strach przed potencjalną próbą oszustwa czy wyłudzenia danych. Kiedy nie należy odbierać nieznanego numeru? Jak sprawdzić kto dzwonił?

Nieznany numer – czy zawsze należy odebrać?

Co jakiś czas wiadomości ze świata technologii alarmują, że w danym okresie zwiększa się ilość oszustw czy wyłudzeń danych. Gdy dzwoni do nas nieznany numer, niemal natychmiast stajemy się podejrzliwi, układając w głowie setki scenariuszy. Czy powinniśmy odebrać telefon, jeżeli nie wiemy, kto jest po drugiej stronie słuchawki?

Podejrzane numery telefonów, za pomocą których w przeszłości dokonywano prób wyłudzenia danych czy innych ataków, zwykle są oznaczane przez naszego operatora jako „podejrzenie spamu”. Takich połączeń absolutnie nie należy odbierać, ponieważ mogą one być nie tylko irytujące, ale i zwyczajnie niebezpieczne. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie podejrzane numery są w ten sposób oznaczane, ponieważ operator w tym zakresie bazuje przede wszystkim na zgłoszeniach użytkowników.

Niemniej, telefon od nieznanego numeru nie zawsze powinien budzić w nas powody do niepokoju. Może się przecież stać tak, że dzwoni do nas ktoś znajomy, po prostu używając innego numeru telefonu. Dzwonić może także kurier, dostawca pizzy czy pracownik banku. Niemniej, nic nie stoi na przeszkodzie, by przed odebraniem telefonu sprawdzić, kto do nas dzwonił.

Jak sprawdzić kto dzwonił?

Jeżeli chcemy w należyty sposób zadbać o nasze cyberbezpieczeństwo, to nie powinniśmy bez zastanowienia odbierać każdego telefonu. Numery oznaczone jako „podejrzenie spamu” w zasadzie powinniśmy natychmiast odrzucać i blokować. Co jednak zrobić, gdy nieznany numer nie jest ujęty w rejestrze podejrzanych?

Zimna krew to podstawa dbania o nasze bezpieczeństwo. Zamiast natychmiast odebrać telefon, w pierwszej kolejności po prostu wpiszmy go w pole naszej wyszukiwarki internetowej. Jeżeli jest to numer publiczny, na przykład okolicznej przychodni, to bardzo prawdopodobne, że zobaczymy go wśród pierwszych wyników wyszukiwania.

W innych sytuacjach pomóc mogą specjalne strony internetowe działające jak katalogi, których użytkownicy mogą ocenić dany numer telefonu – określając jego reputację i opisowo dzieląc się z pozostałymi internautami swoimi doświadczeniami.

Czasami internet niestety nie będzie w stanie udzielić nam dostatecznie wyczerpującej odpowiedzi na temat tego, kto dzwoni. Wówczas możemy skłonić się w pierwszej kolejności ku temu, by napisać SMS-a na rzeczony numer z prośbą o wyjawienie swojej tożsamości.

Tagi: smartfon
Powiązane