Techgame.pl > Internet

Internet

Ogólnoświatowy system połączeń między komputerami, określany również jako sieć sieci.

Światłowód
09.11.2023 14:36 5 powodów, dla których warto zdecydować się na internet światłowodowy

Internet jest nieodzownym elementem życia większości Polaków. Z tego względu bardzo istotny wydaje się wybór takiej technologii, która będzie gwarantem szybkiego pobierania i wysyłki danych oraz stabilności połączenia. Warunki te spełnia obecnie najnowocześniejsze rozwiązanie, czyli światłowód. Dlaczego warto się na niego zdecydować, dlaczego najlepszy internet domowy to właśnie internet światłowodowy? 

Czarno-białe zdjęcie ze smartfonem
20.06.2022 02:02 Przez nowy internetowy challenge zwątpiłem w ludzkość. Jest pierwsza ofiara śmiertelna

W dawnych latach "czelendż" polegał na wrzuceniu mentosów do coca-coli lub zwrócenia na siebie uwagi na środku ulicy. Dziś forma ta się nieco zmieniła i dzieciaki nominują się aby polizać deski klozetowe, złamać czaszkę, czy... przedawkować lek.

android
20.06.2022 02:02 Miliony urządzeń z systemem Android przestaną być bezpieczne. Wszystko przez wygasłe certyfikaty

Firma Let’s Encrypt od lat współpracuje z Mozillą i zajmuje się zabezpieczaniem danych przesyłanych w sieci. Co jednak stanie się, gdy certyfikaty zabezpieczeń przestaną być aktualne i nie ma żadnych planów na dalsze ich wspieranie? Potencjalny problem dla milionów użytkowników.

Zdjęcie z satelity projektu Starlink. W tle Ziemia.
19.03.2022 05:23 Starlink oficjalnie rozpoczął działanie. Znamy pierwsze pomiary prędkości Internetu od Elona Muska

Lata przygotowywań i comiesięczne wysyłanie na orbitę okołoziemską kilkudziesięciu minisatelitów w końcu daje pierwsze efekty. Projekt Elona Muska, czyli Starlink, wchodzi w ostatnią fazę rozwoju.

Blob od Play
19.03.2022 05:22 Ogromny wyciek danych w Play. Tysiące Polaków zagrożonych

Chodzi o bazę danych oficjalnego forum internetowego Play. Według wstępnych szacunków skradziono dane ponad 50 tysięcy użytkowników. Operator zaleca zmianę hasła do usługi.

IoT
19.03.2022 05:22 Unia Europejska wprowadza nowe prawo. Ma ochronić nas przed internetem

W domyśle kiedyś wszystko ma zostać ze sobą połączone. Jak bardzo taka wizja świata i przyszłości cyfryzacji nie wydawałaby się atrakcyjna, rodzi szereg nowych problemów i niebezpieczeństw.

Szpilki i kajdanki na czarnym materiale.
19.03.2022 05:22 To już koniec ery stron dla dorosłych? Petycja nawołująca do zamknięcia popularnego portalu zebrała 2 miliony podpisów

Osoby, które stworzyły specjalną petycję nawołującą do zamknięcia jednego z największych portali z treściami dla dorosłych argumentują swoją decyzją faktem, że portale tego typu są niemoralne, patologiczne i skrajnie nieodpowiednie. Co jeszcze bardziej szokujące, petycję podpisało już ponad 2 miliony osób.

starlink
19.03.2022 05:21 Wkrótce ruszą testy internetu ze Starlinków. Cena wprawia w osłupienie

Starlinki mają zrewolucjonizować łączność na naszej planecie - taką nadzieję na przynajmniej Elon Musk, założyciel SpaceX. Firma poinformowała o rychłym rozpoczęciu testów i zdradziła ceny wersji bety. Same testy przeprowadzone zostaną pod hasłem "Better Than Nothing Beta" (ang. "Beta lepsza niż nic").

siec 6g
19.03.2022 05:21 Chiny wystrzeliły pierwszego satelitę 6G. Nowa technologia ma wyprzeć 5G

Sieć 5G okazała się jednym z najważniejszych filarów nowych technologii, gdyż w końcu pomoże wykorzystać pełen potencjał istniejących komputerów i narzędzi. Chiny jednak nie zamierzają spoczywać na laurach, więc już teraz zaczynają pierwsze prace związane z 6G.

Wizualizacja hakera z hasłem security
19.03.2022 05:21 Ataki hakerskie w czasie pandemii narastają. Kilka prostych kroków jak się przed nimi uchronić

Nie tylko kultowy, filmowy antagonista, Bożego Narodzenia, Grinch może sprawić, że Świąt nie będzie. Dużo realniejszym i bardziej przyziemnym wrogiem, na którego trzeba mieć uwagę, są hakerzy. Ci jak wiadomo, czyhają w szczególności na najmniej zaawansowanych użytkowników elektroniki czy też sieci. Atakom można jednakże zapobiegać.

Telefon
19.03.2022 05:21 Sieć Orange rozdaje darmowe gigabajty internetu. Świetne wieści dla klientów, wiemy jak je zdobyć

Fani piłki nożnej z pewnością kojarzą promocje Orange związane z meczami Reprezentacji Polski. Zwykle klienci otrzymywali darmowe gigabajty internetu za każdy strzelony gol Polaków. Jednak nawet gdy w ostatnim meczu z Włochami nie zdobyliśmy żadnej bramki, Orange przygotowało użytkownikom nagrodę pocieszenia.

haslo
19.03.2022 05:21 Lista najgorszych haseł z 2020 roku. Podium wygląda klasycznie, ale niektóre pozycje mogą zaskoczyć

Hasło? "123456". "Wymagane jest 8 znaków". A, no to "12345678" - zapewne w ten sposób działa duża cześć internautów, nieświadomych nawet, że banalne hasło może być skrajnie niebezpieczne. I to nie tylko w ważnych serwisach, ale nawet jako konto założone w jakimś mniej ważnym portalu. Hakerzy mogą nas znaleźć po nitce do kłębka.

Logo Youtube na czarnym tle
19.03.2022 05:20 Youtube wprowadza kolosalne zmiany. Widzowie i twórcy są wściekli, chodzi o reklamy

Youtube nie bawi się w przypodobanie widzom. Jego ostatnie zmiany dotyczą umieszczania reklam w filmach i są dla wielu mocno niekorzystne.

Maile
19.03.2022 05:20 Spam na skrzynce mailowej przyczynia się do katastrofy klimatycznej? Zaskakujące wyniki badań, eksperci alarmują

Badania firmy Ovo Energy wykazały, że ludzkość produkuje ogromne ilości gazów cieplarnianych poprzez… wysyłanie maili. Obliczenia wykonane na przykładzie Wielkiej Brytanii wykazały, że poprzez ograniczenie wysyłania bezużytecznych maili można by uzyskać efekt podobny do zdjęcia ponad 3 tysięcy Dieslów z brytyjskich dróg.

Świeczka
19.03.2022 05:20 Zmarł wybitny wynalazca. Świat w ogromnej żałobie, wszyscy korzystają z jego patentów

Nie żyje Narinder Singh KapanyWynalazca światłowodu zmarł w wieku 94 latPoświęcił wiele lat na badanie wielu zagadnień z dziedziny optoelektronikiOpracowaną przez niego technologię wykorzystuje m.in. sieć OrangeKolejny wielki naukowiec odszedł w roku 2020. Narinder Singh Kapany był jednym z największych, a przy tym zaskakująco mało znanych, współczesnych wynalazców. Nie bez powodu trafił na listę siedmiu „niedocenionych bohaterów’ amerykańskiego magazynu Forbes. Przez lata prowadził kluczowe badania nad laserami, energią słoneczną, komunikacją światłowodową czy monitorowaniem zanieczyszczeń.

Komputer ważne
19.03.2022 05:20 Uwaga, znany program przestanie działać. Ma go prawie każdy, koniecznie usuń

Wyszła ostatnia aktualizacja Adobe Flash Playera12 stycznia zablokowany zostanie odtwarzaczZUS nadal korzysta z AdobeKorzystanie z Adobe stanie się niebezpieczne, warto odinstalować natychmiastAdobe Flash Player to swego czasu najpopularniejsza wtyczka do przeglądarki, która służyła jako odtwarzacz animacji. Niegdyś podczas przeglądania witryn na niemal każdej stronie wykorzystywane były możliwości, które dawała wtyczka. Wówczas Flash Playera miał niemal każdy, inaczej trudno byłoby się poruszać po sieci.

Torby z zakupami na tle komputera.
19.03.2022 05:20 Polski serwis internetowy wypływa na szerokie wody. Ogromny sukces

Polskie firmy coraz bardziej rozpoznawalne na świecieKomisja Nadzoru Finansowego podjęła decyzjęSklep odzieżowy Answer.com wypływa na szerokie wodyKomisja Nadzoru Finansowego ogłosiła we wtorek, że sklep zarządzany przez rodzinę Bajołków, a więc Answear.com, otrzymał pozytywną opinię odnośnie prospektu emisyjnego. Wiemy co to oznacza dla polskiego sklepu z odzieżą, akcesoriami i obuwiem.

Ważne
19.03.2022 05:19 Wielka awaria usług Google, nie działa też YouTube [aktualizacja]

Wielka awaria GoogleZgłoszenia napływają z całego świataGoogle pracuje nad naprawą usterkiDane użytkowników mogą być zagrożoneNadszedł jeden z tych dni, kiedy wyjątkowo dobitnie uświadamiamy sobie, jak bardzo nasza codzienność jest uzależniona od Internetu i narzędzi sieciowych. Zwłaszcza teraz, gdy w związku z pandemią wiele firm przeszło na model pracy zdalnej. Chwilowo w wielu przypadkach jest ona niemożliwa.

haker
19.03.2022 05:19 Włamywanie się na komputery niepodłączone do internetu? Wystarczy wygenerować sygnał Wi-Fi przez RAM

Istnieją metody włamywania się na komputery odizolowane od sieciIzraelscy naukowcy opracowali nowe sposoby hakowania komputerów Przy wykorzystaniu magistrali DDR4 można wytworzyć sygnały Wi-FiIzraelscy naukowcy postanowili zbadać metody hakowania komputerów nienależących do sieci. Choć zdawać by się mogło, że samo odcięcie sygnału internetowego jest najlepszym sposobem na ochronę wrażliwych danych - nic bardziej mylnego. Hakerzy mają własne sposoby.

Światowa sieć
19.03.2022 05:19 Naukowcy przeteleportowali cząstki na odległość 22 km. Kolejny przystanek: Internet kwantowy

Trwają badania nad stworzeniem internetu kwantowegoNaukowcom udało się przeteleportować cząsteczki informacyjne na 22 kmChicago może mieć pierwszą na świecie sieć kwantowąSkoro mamy już Internet, po co tworzyć jakieś dziwnie brzmiące alternatywy do starej, dobrej sieci? Dlatego, że Internet, jaki znamy dziś, ma swoje ograniczenia i słabości. Weźmy choćby ataki hakerów - nie ma tygodnia, by jakiś serwis nie informował o kradzieży danych użytkowników lub ostrzegał przed nową metodą działania cyberprzestępców.Teleportacja krokiem w stronę Internetu kwantowegoWedług założeń, na których bazie naukowcy opierają projekt kwantowego Internetu, taki rodzaj przesyłania danych byłby znacznie bezpieczniejszy od tego, który funkcjonuje obecnie. By dane, które wprowadzamy i wysyłamy, na przykład w postaci maila, muszą przebyć pewną drogę, nim trafią do odbiorcy.Na co dzień się nad tym nie zastanawiamy, gdyż z naszej perspektywy są to zaledwie sekundy. Mail wychodzi z naszej skrzynki, by pojawić się za chwilę na poczcie adresata. Co się dzieje pomiędzy? Dane są kodowane i wysyłane za pomocą kabli, satelitów i światłowodów. I podczas tej transmisji mogą zostać przechwycone przez hakera.

Troll
19.03.2022 05:18 Australia wprowadza rewolucyjne zmiany w prawie. Internetowych "trolli" czekają surowe kary

W Australii zawężane jest prawo przeciwdziałające szkodliwym treściom w internecieTrolli i usługodawców czekają srogie kary, jeżeli nie będą stosować się do wytycznychProjekt ustawy został poddany ordynacji 23 grudniaHejt w internecie to zjawisko skrajnie groźne, szczególnie dla najmłodszych. I choć w Australii istnieją przepisy chroniące przed mową nienawiści młodzież, zostać mają rozszerzone także na osoby dorosłe. Rząd będzie miał wtedy sporo do powiedzenia dostawcom takich treści.

Aktywny VPN na tablecie
19.03.2022 05:18 FBI bierze się za sieci VPN. Przestępcy wykorzystywali jedną z nich do masowych kradzieży

Sieci VPN są często wykorzystywane przez internetowych oszustówEuropol i FBI zamykają Safe InetFirma pomagała przestępcom i aktywnie tuszowała dowody ich zbrodniChoć zdecydowana większość usług VPN, które znajdziemy w sieci, jest kierowana właśnie do zwykłych użytkowników i firm, chcących chronić swoje dane, to istnieją też takie, które z założenia mają ułatwiać życie cyberprzestępcom. Za jedną z nich wzięło się niedawno FBI oraz Europol.Europol i FBI likwidują Safe InetWśród operatorów sieci VPN, Safe Inet było firmą, której działalność była ukierunkowana właśnie na przestępców. Reklamowana była na odpowiednich forach i stronach tematycznych, które stanowią regularne miejsce bytowania wszelkiej maści internetowych oszustów. Na szczęście jej działalność została zakończona.To, że cyberprzestępcy ukrywali się za pomocą sieci VPN to żadne zaskoczenie. Bez tego nie ma nawet co planować oszustw. Jednak zupełnie czym innym była działalność prowadzona przez Safe Inet. Firma nie tylko udostępniała przestępcom VPN, lecz brała aktywny udział w tuszowaniu kradzieży.

Flaga UE
19.03.2022 05:18 Ruszyły konsultacje unijnego rozporządzenia o usługach cyfrowych. Można przesyłać własne uwagi

Komisja Europejska opublikowała w grudniu projekt aktu regulującego działania w sieciRozporządzenie odnosi się m.in. do wolności słowa, handlu oraz reklamWkrótce państwa będą mogły zgłosić swoje uwagiDo 15 stycznia Polacy są w stanie przesłać swoje opinieCzy ktoś na sali jeszcze pamięta, jakie kontrowersje wywoływało Anti-Counterfeiting Trade Agreement, szerzej znane jako ACTA? Ponad dekadę temu w związku z owianym tajemnicą porozumieniem wybuchł spór na wielką skalę.

Mapa awarii Vectra i UPC
19.03.2022 05:18 Awaria internetu Vectra i UPC. Poważne utrudnienia na terenie Polski

Klienci Vectry zgłaszają coraz większą liczbę problemów z internetemLawinowo zaczyna przybywać także zgłoszeń z UPCJak na razie nie potwierdzono awariiCzłowiek wstaje sobie rano w poniedziałek, z możliwością pracy zdalnej, a tu... awaria. Internauci zgłaszają za pośrednictwem serwisu downdetector.pl coraz więcej problemów z połączeniem internetowym w Vectrze. Sytuacja wygląda też nieciekawie jeżeli chodzi o UPC.

Prywatne dane
19.03.2022 05:18 Twórca internetu tworzy nową sieć gwarantującą prywatność. Wszystkie nasze dane mają być bezpieczne

Tim Bernes-Lee pracuje nad nową siecią zapewniającą prywatnośćSolid, bo tak się nazywa, ma bazować na systemie podów gromadzących nasze daneSami będziemy mogli ustalać kto ma do nich wglądFirma już teraz pracuje nad testowymi rozwiązaniami dla pacjentów cierpiących na demencjęTim Bernes-Lee, "ten od internetu", nie czuje się zbyt dobrze z tym, jak dzisiejsze wielkie korporacje wykorzystują nasze prywatne dane. Postanowił on więc powołać do życia kompletnie nowe narzędzie, które zagwarantować ma nam prywatność.

Starlink
19.03.2022 05:18 Rosjanie zablokują internet ze Starlinków od Elona Muska. Sami pracują nad podobnym rozwiązaniem

Rosja ma rzekomo zablokować dostęp do internetu z satelitów nierosyjskich, w tym StarlinkówWładze tłumaczą to niezgodnością z aktualnymi przepisamiAktualnie każde połączenie sieciowe jest monitorowane przez System Operacyjnych ŚrodkówRosja także planuje wdrożyć własny internet z kosmicznych satelitówChoć zamiary Elon Musk ma wyjątkowo dobre - zapewnić całemu światu dostęp do bezprzewodowego i szybkiego oraz (później) relatywnie taniego internetu, nie podoba się to niektórym krajom. To znaczy - jednemu. Rosji.

Urządzenie SpaceX na ziemskiej orbicie
19.03.2022 05:17 Elon Musk dostał zgodę na dostarczanie internetu w Wielkiej Brytanii. Starlinki coraz bardziej popularne

Elon Musk startuje z siecią Starlink na nowym terytoriumRosja chce z kolei zablokować amerykańską usługęW planach są dziesiątki tysięcy satelitów SpaceX na ziemskiej orbicieNie brakuje głosów sprzeciwu odnośnie zaśmiecania otoczenia planetyPomysł wsparcia ekspansji Starlinka podobno nie przypadł do gustu rosyjskim władzom. Serwis popmech.ru powołał się na dokument, który pod koniec grudnia 2020 roku opublikowano na stronie Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej.

Kobiecy palec trzymany nad leżącym smartfonem
19.03.2022 05:17 Kolejne szczegóły na temat ustawy o wolności słowa w sieci. Kary nawet do 50 mln zł

Polski rząd chce chronić swobodę wypowiedzi Polaków w internecieProjekt wywołał lawinę komentarzy na międzynarodowej arenieUstawa przewiduje olbrzymie kary dla serwisów społecznościowychCenzura stała się wielkim problemem w obecnych czasach, także na polu kulturyW mediach społecznościowych można natrafić na liczne komentarze odnośnie stanowiska Polski w walce z cenzurą internetu. Zarówno przychylne, jak i negatywne opinie napływają z całego świata.

  • 1
  • 2