Świeczka
Źródło: Pixabay.com

Zmarł wybitny wynalazca. Świat w ogromnej żałobie, wszyscy korzystają z jego patentów

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
6 Grudnia 2020

Odszedł wybitny fizyk i wynalazca, Narinder Singh Kapany, zwany „ojcem światłowodów”. W ciągu swojego życia zdobył ponad 100 patentów, a jego projekty służą nam w codziennym życiu do dziś. Zmarł w wieku 94 lat.

 • Nie żyje Narinder Singh Kapany
 • Wynalazca światłowodu zmarł w wieku 94 lat
 • Poświęcił wiele lat na badanie wielu zagadnień z dziedziny optoelektroniki
 • Opracowaną przez niego technologię wykorzystuje m.in. sieć Orange

Kolejny wielki naukowiec odszedł w roku 2020. Narinder Singh Kapany był jednym z największych, a przy tym zaskakująco mało znanych, współczesnych wynalazców. Nie bez powodu trafił na listę siedmiu „niedocenionych bohaterów’ amerykańskiego magazynu Forbes.Przez lata prowadził kluczowe badania nad laserami, energią słoneczną, komunikacją światłowodową czy monitorowaniem zanieczyszczeń.


Narinder Singh Kapany nie żyje


Hinduski naukowiec przyszedł na świat 31 października 1926 roku w mieście Moga, w indyjskim stanie Pendżab. Ukończył Uniwersytet w Agrze, po czym wyjechał do Londynu, by kontynuować edukację na Imperial College of Science and Technology. Uzyskał tytuł doktora w 1955 roku.

Naukowcy odkryli czarną dziurę i zamarli. Nie wiedzą jak wyjaśnić jej niezwykłe zachowanieNaukowcy odkryli czarną dziurę i zamarli. Nie wiedzą jak wyjaśnić jej niezwykłe zachowanieCzytaj dalej

Zobacz także:Cher wzywa do uwolnienia gorylicy. Zwierzę od 30 lat mieszka w "zoo"


Dalszą karierę naukową rozwijał już w Stanach Zjednoczonych. Prowadzone przez niego badania doprowadziły do zebrania ponad 100 patentów oraz stworzenia czterech książek z dziedziny optoelektroniki i przedsiębiorczości.


Dalsza kariera naukowa


Należał między innymi do Amerykańskiej Rady Wynalazców, British Royal Academy of Engineering i American Association for the Advancement of Science. Co więcej, w 1973 roku założył firmę Kaptron Incorporation, na której czele stał do 1990 roku.

Zobacz także:Lekarze ostrzegają. Aż 70% zarażonych koronawirusem ma jeden objaw, niestety większość go bagatelizuje


Po tym, jak odsprzedał swoją firmę korporacji AMP Inc., bez żalu powrócił do świata nauki. Był skromnym filantropem. Ufundował katedrę optoelektroniki na Uniwersytecie Kalifornijskim w 1999 roku. Za jego największe osiągnięcie uważa się opracowanie światłowodu. Zmarł 4 grudnia 2020 roku w wieku 94 lat.

Paczkomat kompletnie Paczkomat kompletnie "zwiariował". Reakcja mężczyzny była bezcenna, wszystko się nagrałoCzytaj dalej

Teksty wybrane dla Ciebie:


Światłowód - co to jest?


Światłowód to struktura z włókna szklanego, która wykorzystywana jest jako narzędzie do przekazywania informacji za pomocą światła. Włókno o średnicy ludzkiego włosa pozwala na niezwykle szybkie przesyłanie informacji, co wykorzystywane jest w wielu dziedzinach życia.


Pierwszy na świecie światłowód komunikacyjny powstał w 1977 roku we Włoszech, gdzie łączył dwie odległe o 9 kilometrów centrale telefoniczne w Turynie. Rok później opracowano pierwszy polski światłowód na Uniwersytecie Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie.

Najdłuższy światłowód w Polsce


Sieć światłowodowa jest wykorzystywana w bardzo wielu dziedzinach. Nie szukając daleko, możemy spojrzeć na posiadacza najdłuższej sieci światłowodowej w Polsce. Jej długość wynosi ponad 100 tysięcy kilometrów, a należy ona do Orange Polska.


W ofercie Orange bez trudu znajdziemy oferty na światłowodowy Internet. Dzięki tej technologii sieć zostaje doprowadzona do naszych domów za pomocą jednego cienkiego kabla. Dzięki technologii opracowanej przez Narindera Singha Kapany’ego Orange może się pochwalić jedną z najszybszych i najbardziej stabilnych sieci internetowych na terenie Polski.

Uwaga, ważne zmiany w Poczcie Polskiej. Paczki dotrą szybciej, przyczyna zaskoczy wieluUwaga, ważne zmiany w Poczcie Polskiej. Paczki dotrą szybciej, przyczyna zaskoczy wieluCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Znalazł się w areszcie, jego siostrę oddano do adopcji. Po 12 latach stał się cud
 2. Wielka afera w polskiej siatkówce. Narobił długów i dostał nagrodę
 3. NASA obchodzi 25 rocznicę startu ważnej misji. Pokazano zjawiskowy film
 4. Pierwszy poważny spór o Marsa. Niewiarygodne zapędy Elona Muska mogą być powstrzymane
 5. Znalazł rzecz, na którą nikt nie zwróciłby uwagi. Eksperci aż osłupieli, mężczyzna będzie milionerem
 6. Lipińska staje w obronie Siwiec po śmierci jej psa. "Ludzie są podli i bez serca! Co jest z wami nie tak?"
 7. Ani szukała cała gmina. Tragedia. Znaleźli ją martwą w lesie

Następny artykuł