Techgame.pl > Technologie > Zmarł wybitny wynalazca. Świat w ogromnej żałobie, wszyscy korzystają z jego patentów
Gabriela Sicińska
Gabriela Sicińska 19.03.2022 05:20

Zmarł wybitny wynalazca. Świat w ogromnej żałobie, wszyscy korzystają z jego patentów

Świeczka
Pixabay.com
  • Nie żyje Narinder Singh Kapany

  • Wynalazca światłowodu zmarł w wieku 94 lat

  • Poświęcił wiele lat na badanie wielu zagadnień z dziedziny optoelektroniki

  • Opracowaną przez niego technologię wykorzystuje m.in. sieć Orange

Kolejny wielki naukowiec odszedł w roku 2020. Narinder Singh Kapany był jednym z największych, a przy tym zaskakująco mało znanych, współczesnych wynalazców. Nie bez powodu trafił na listę siedmiu „niedocenionych bohaterów’ amerykańskiego magazynu Forbes. Przez lata prowadził kluczowe badania nad laserami, energią słoneczną, komunikacją światłowodową czy monitorowaniem zanieczyszczeń.

Narinder Singh Kapany nie żyje

Hinduski naukowiec przyszedł na świat 31 października 1926 roku w mieście Moga, w indyjskim stanie Pendżab. Ukończył Uniwersytet w Agrze, po czym wyjechał do Londynu, by kontynuować edukację na Imperial College of Science and Technology. Uzyskał tytuł doktora w 1955 roku.

Dalszą karierę naukową rozwijał już w Stanach Zjednoczonych. Prowadzone przez niego badania doprowadziły do zebrania ponad 100 patentów oraz stworzenia czterech książek z dziedziny optoelektroniki i przedsiębiorczości.

Dalsza kariera naukowa

Należał między innymi do Amerykańskiej Rady Wynalazców, British Royal Academy of Engineering i American Association for the Advancement of Science. Co więcej, w 1973 roku założył firmę Kaptron Incorporation, na której czele stał do 1990 roku.

Po tym, jak odsprzedał swoją firmę korporacji AMP Inc., bez żalu powrócił do świata nauki. Był skromnym filantropem. Ufundował katedrę optoelektroniki na Uniwersytecie Kalifornijskim w 1999 roku. Za jego największe osiągnięcie uważa się opracowanie światłowodu. Zmarł 4 grudnia 2020 roku w wieku 94 lat.

Światłowód - co to jest?

Światłowód to struktura z włókna szklanego, która wykorzystywana jest jako narzędzie do przekazywania informacji za pomocą światła. Włókno o średnicy ludzkiego włosa pozwala na niezwykle szybkie przesyłanie informacji, co wykorzystywane jest w wielu dziedzinach życia. 

Pierwszy na świecie światłowód komunikacyjny powstał w 1977 roku we Włoszech, gdzie łączył dwie odległe o 9 kilometrów centrale telefoniczne w Turynie. Rok później opracowano pierwszy polski światłowód na Uniwersytecie Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie.

Najdłuższy światłowód w Polsce

Sieć światłowodowa jest wykorzystywana w bardzo wielu dziedzinach. Nie szukając daleko, możemy spojrzeć na posiadacza najdłuższej sieci światłowodowej w Polsce. Jej długość wynosi ponad 100 tysięcy kilometrów, a należy ona do Orange Polska.

W ofercie Orange bez trudu znajdziemy oferty na światłowodowy Internet. Dzięki tej technologii sieć zostaje doprowadzona do naszych domów za pomocą jednego cienkiego kabla. Dzięki technologii  opracowanej przez Narindera Singha Kapany’ego Orange może się pochwalić jedną z najszybszych i najbardziej stabilnych sieci internetowych na terenie Polski.

Tagi: Internet