Techgame.pl
Komputer ważne

Pixabay.com

Uwaga, znany program przestanie działać. Ma go prawie każdy, koniecznie usuń

9 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Wszystko, co dobre, kiedyś się kończy. W tym przypadku kończy się żywot legendarnej wtyczki Adobe Flash Player, która jeszcze kilka lat temu była niezbędna do wyświetlania większości treści w Internecie. Niebawem oficjalnie zakończy się wsparcie pr

  • Wyszła ostatnia aktualizacja Adobe Flash Playera

  • 12 stycznia zablokowany zostanie odtwarzacz

  • ZUS nadal korzysta z Adobe

  • Korzystanie z Adobe stanie się niebezpieczne, warto odinstalować natychmiast

Adobe Flash Player to swego czasu najpopularniejsza wtyczka do przeglądarki, która służyła jako odtwarzacz animacji. Niegdyś podczas przeglądania witryn na niemal każdej stronie wykorzystywane były możliwości, które dawała wtyczka. Wówczas Flash Playera miał niemal każdy, inaczej trudno byłoby się poruszać po sieci.

Adobe Flash Player odchodzi na emeryturę

Dziś leciwy już program Adobe Flash Player otrzymał ostatnią aktualizację. Twórcy zawarli w niej podziękowania dla użytkowników za te wspólnie spędzone lata. Jednocześnie zaznaczają, że to oficjalny koniec ich wsparcia dla aplikacji.

Oznacza to tyle, że od teraz program Adobe może być niebezpieczny do korzystania, gdyż został „porzucony” przez swojego producenta i nie będzie już aktualizowany. Co więcej, 12 stycznia zostanie ostatecznie wyłączone ładowanie zawartości Flash w odtwarzaczu.

Era Flasha dobiega końca

W związku z blokadą odtwarzania treści, utrzymywanie tego typu rozwiązań w Internecie stanie się zupełnie nieopłacalne. Zresztą technologia umierała już od dłuższego czasu. W ubiegłym roku jeszcze około 4% witryn wykorzystywało Adobe Flash Playera. W 2020 było to już zaledwie 2,5%.

W 2021 roku Adobe Flash Player oficjalnie „umrze”, a co za tym idzie, nie będzie już w stanie odtwarzać treści, które dotąd go wykorzystywały. Dla Polaków jest to dość martwiąca informacja ze względu na fakt, że platforma jednej z dużych instytucji państwowych działa właśnie z wykorzystaniem Flash Playera.

ZUS zostaje w tyle

Niestety to właśnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych korzysta z Adobe Flash Playera na swojej platformie PUE. To tam sprawdzamy swoje kwestie ubezpieczeniowe, składamy wnioski do instytucji czy korespondujemy z Centrum Obsługi Telefonicznej. Ostatnio zostały nawet wprowadzone e-wizyty, by kolejki przed placówkami nie stwarzały zagrożenia dla zdrowia i życia petentów.

Co prawda ZUS oficjalnie ogłosił, że pracuje nad zmianą sposobu działania swego systemu, jednak czy zdąży z modernizacją do 12 stycznia? Trudno powiedzieć. Miejmy nadzieję, że tworzenie nowych narzędzi zdalnej obsługi ubezpieczonych nie pójdzie na marne przez przestarzałe oprogramowanie.

Lepiej odinstalować Adobe Flash Playera

Ze względu na fakt, że Adobe Flash Player był tak potrzebny w ubiegłych latach, dziś nadal większość z nas posiada go na swoich komputerach. Producenci wraz z podziękowaniami radzą, by nie czekać do ostatniej chwili i odinstalować go już teraz.

Ze względu na brak nadchodzących aktualizacji programu, stanie się on podatny na ataki hakerów, co może się bardzo źle skończyć dla użytkowników, którzy będą mieli oprogramowanie w swoich przeglądarkach. Zwłaszcza podczas korzystania z platformy ZUS będziemy wystawieni na ryzyko wykradnięcia naszych danych. Cyberprzestępcy pokazali ostatnio, że Zakład Ubezpieczań Społecznych mają cały czas na oku.

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >