Techgame.pl
ZUS

materiały własne

Bardzo ważny apel ZUS. Oszuści próbują podszyć się pod organ, klienci są zagrożeni

5 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Dostałeś maila z ankietą z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych? Oferowana jest nagroda za jej wypełnienie? To oznacza, że znalazłeś się na celowniku jednego z oszustów. Podszywają się pod pracowników ZUS i wyłudzają dane od obywateli.

  • Oszuści podszywają się pod ZUS

  • Wysyłają podejrzane maile z ankietami

  • ZUS przestrzega, że nie kontaktuje się z obywatelami bez powodu

  • Warto korzystać z usługi elektronicznego załatwiania spraw w ZUS, by zachować bezpieczeństwo

W ostatnich dniach do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zaczęły spływać pytania od wysyłane mailem ankiety oraz telefony od pracowników. Okazało się, że nikt z ZUS o takich próbach kontaktu nie słyszał i wówczas wszystko stało się jasne. Oszuści po raz kolejny próbują wyłudzać dane za pomocą phishingu.

Oszuści wyłudzają pieniądze jako pracownicy ZUS

Jedno z pierwszych zgłoszeń tego typu pochodzi od mieszkanki Legnicy. Kobieta dostała podejrzanego maila z obietnicą zapłaty za wypełnienie ankiety i od razu zgłosiła to do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z prośbą o wyjaśnienie.

Zgłosiła się do nas nasza klientka i pokazała maila, który został wysłany z adresu sugerującego, że to mail wysłany z ZUS. W treści listu jest napisane, że pani dostanie 1500 zł za wypełnienie ankiety. To ewidentne oszustwo polegające, jak przypuszczam, na wyłudzeniu danych - skomentowała sprawę Iwona Kowalska-Matis, rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Kontakt z ZUS tylko w określonych przypadkach

Zaalarmowany ZUS apeluje, że kontakt z ubezpieczonym następuje dopiero po wyraźniej prośbie z jego strony lub w przypadku prowadzenia jego sprawy. ZUS nie kontaktuje się z przypadkowymi osobami, a już na pewno nie odwiedza ich osobiście.

Jeżeli ktoś nie ma żadnej sprawy prowadzonej w ZUS, nie zwracał się z pytaniem ani prośbą o informację wtedy nie ma najmniejszej możliwości, żeby przychodziły do niego informacje mailowe - podkreśla Kowalska-Matis.

Oszuści próbują wyłudzić pieniądze

Należy mieć się na baczności ze względu na fakt, że w przypadku podania swoich danych oszustom, możemy stracić ogromne pieniądze. W przypadku kontaktów z ZUS warto korzystać ze sprawdzonej, bezpiecznej formy komunikacji - platformy PUE.

Platforma Usług Elektronicznych to obecnie najbardziej bezpieczny sposób na przekazanie dokumentów czy zapytania do ZUS. Logujemy się za pomocą Profilu Zaufanego, nie ma więc potrzeby podawania żadnych danych, gdyż wszystko zostanie przesłane bezpośrednio do systemu.

Bezpieczny kontakt z ZUS

Szczególnie ważne jest korzystanie z platform takich jak PUE, gdyż możemy wówczas załatwić w zasadzie wszystkie sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu i narażania zdrowia swojego i innych. 

Za pośrednictwem platformy możemy złożyć odpowiednie dokumenty, jak i umówić e-wizytę, która pozwoli nam na sprawne załatwienie każdej sprawy. W razie potrzeby można oczywiście również udać się do placówki ZUS. Jednak przy obecnym poziomie cyfryzacji, nie jest to już konieczne.

Gabriela SicińskaAutor

Redaktor portalu Techgame, od lat związana z Radiem Aktywnym, gdzie wydawała audycję o grach video. Dawniej pracowała w branży IT jako tester urządzeń i oprogramowania. Od zawsze na czasie z grami i nowinkami astronomicznymi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Karty płatnicze i kłódka

Bezpieczeństwo

Dzwoni nieznany numer? Natychmiast odrzuć, apel banku ING

Czytaj więcej >
PS5

Bezpieczeństwo

Oszuści oferują darmowe PlayStation 5. Kaspersky ostrzega przed atakiem phishingowym

Czytaj więcej >
Cyberprzestępcy

Bezpieczeństwo

Uwaga, oszuści podszywają się pod użytkowników BlaBlaCar. Wykradają dane oraz pieniądze ofiar

Czytaj więcej >
Karty kredytowe

Bezpieczeństwo

Poważne ostrzeżenie od CERT Polska. Polacy otrzymują fałszywe maile od "Ministerstwa Finansów"

Czytaj więcej >
Chat

Bezpieczeństwo

Uwaga na nową metodę oszustów. Podszywają się pod znajomych i proszą o przelew

Czytaj więcej >
Fałszywa aplikacja

Bezpieczeństwo

Eksperci ostrzegają przed fałszywą aplikacją IKO. Atak hakerski na klientów PKO BP

Czytaj więcej >