ZUS
Źródło: materiały własne

Bardzo ważny apel ZUS. Oszuści próbują podszyć się pod organ, klienci są zagrożeni

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
5 Grudnia 2020

Dostałeś maila z ankietą z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych? Oferowana jest nagroda za jej wypełnienie? To oznacza, że znalazłeś się na celowniku jednego z oszustów. Podszywają się pod pracowników ZUS i wyłudzają dane od obywateli.

 • Oszuści podszywają się pod ZUS
 • Wysyłają podejrzane maile z ankietami
 • ZUS przestrzega, że nie kontaktuje się z obywatelami bez powodu
 • Warto korzystać z usługi elektronicznego załatwiania spraw w ZUS, by zachować bezpieczeństwo

W ostatnich dniach do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zaczęły spływać pytania od wysyłane mailem ankiety oraz telefony od pracowników. Okazało się, że nikt z ZUS o takich próbach kontaktu nie słyszał i wówczas wszystko stało się jasne. Oszuści po raz kolejny próbują wyłudzać dane za pomocą phishingu.


Oszuści wyłudzają pieniądze jako pracownicy ZUS


Jedno z pierwszych zgłoszeń tego typu pochodzi od mieszkanki Legnicy. Kobieta dostała podejrzanego maila z obietnicą zapłaty za wypełnienie ankiety i od razu zgłosiła to do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z prośbą o wyjaśnienie.

Uwaga, bank PKO ostrzega przed oszustami. Klienci mogą stracić pieniądzeUwaga, bank PKO ostrzega przed oszustami. Klienci mogą stracić pieniądzeCzytaj dalej

Zobacz także:1200 zł co miesiąc dla rodzica. Z nowego programu korzysta prawie 60 tys. osób


Zgłosiła się do nas nasza klientka i pokazała maila, który został wysłany z adresu sugerującego, że to mail wysłany z ZUS. W treści listu jest napisane, że pani dostanie 1500 zł za wypełnienie ankiety. To ewidentne oszustwo polegające, jak przypuszczam, na wyłudzeniu danych - skomentowała sprawę Iwona Kowalska-Matis, rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.


Kontakt z ZUS tylko w określonych przypadkach


Zaalarmowany ZUS apeluje, że kontakt z ubezpieczonym następuje dopiero po wyraźniej prośbie z jego strony lub w przypadku prowadzenia jego sprawy. ZUS nie kontaktuje się z przypadkowymi osobami, a już na pewno nie odwiedza ich osobiście.

Zobacz także:"Rolnicy. Podlasie": emocje przy wychodku. Zmiany u Gienka i Andrzeja po 50 latach


Jeżeli ktoś nie ma żadnej sprawy prowadzonej w ZUS, nie zwracał się z pytaniem ani prośbą o informację wtedy nie ma najmniejszej możliwości, żeby przychodziły do niego informacje mailowe - podkreśla Kowalska-Matis.

Teksty wybrane dla Ciebie:


Oszuści próbują wyłudzić pieniądze


Należy mieć się na baczności ze względu na fakt, że w przypadku podania swoich danych oszustom, możemy stracić ogromne pieniądze.W przypadku kontaktów z ZUS warto korzystać ze sprawdzonej, bezpiecznej formy komunikacji - platformy PUE.


Platforma Usług Elektronicznych to obecnie najbardziej bezpieczny sposób na przekazanie dokumentów czy zapytania do ZUS. Logujemy się za pomocą Profilu Zaufanego, nie ma więc potrzeby podawania żadnych danych, gdyż wszystko zostanie przesłane bezpośrednio do systemu.

Nie graliście w pierwszą część Wiedźmina? Dziś można ją zgarnąć za darmo, wiemy gdzieNie graliście w pierwszą część Wiedźmina? Dziś można ją zgarnąć za darmo, wiemy gdzieCzytaj dalej


Bezpieczny kontakt z ZUS


Szczególnie ważne jest korzystanie z platform takich jak PUE, gdyż możemy wówczas załatwić w zasadzie wszystkie sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu i narażania zdrowia swojego i innych.


Za pośrednictwem platformy możemy złożyć odpowiednie dokumenty, jak i umówić e-wizytę, która pozwoli nam na sprawne załatwienie każdej sprawy. W razie potrzeby można oczywiście również udać się do placówki ZUS. Jednak przy obecnym poziomie cyfryzacji, nie jest to już konieczne.

Już wszystko jasne. Ujawniono godzinę premiery Cyberpunk 2077, gracze PC będą zawiedzeniJuż wszystko jasne. Ujawniono godzinę premiery Cyberpunk 2077, gracze PC będą zawiedzeniCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Pokazali, jak wygląda dom Lewandowskiego. Pałac za grube miliony (FOTO)
 2. Rewolucyjna zmiana w „Milionerach”. Nie będzie tak jak do tej pory
 3. Głębokość tej dziury jest niewyobrażalna. Porażający wyczyn rosyjskich inżynierów
 4. PlayStation właśnie skończyło 26 lat. W co graliście na legendarnej konsoli?
 5. Ludzie zatrzymywali auta by zobaczyć "UFO". Wszystko się nagrało, niewiarygodny widok
 6. 13-latek wyszedł tylko na spacer z psem. Interweniowała policja
 7. Rewolucja w Rossmannie. Klienci są zachwyceni

Następny artykuł