Techgame.pl
Laptop i karta

Pixabay.com

Uwaga na oszustów. OLX wydało oficjalny komunikat, użytkownicy tracą pieniądze

3 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Kolejne przypadki oszustw na OLX. Tym razem przestępcy próbują wyłudzić dane lub pieniądze za pośrednictwem nowego obszaru serwisu - Przesyłki OLX. Ofiarami mogą paść zarówno kupujący, jak i sprzedający. Należy zachować szczególną ost

  • Klienci OLX padli ofiarą oszustów

  • Wykorzystywana jest nowa funkcja serwisu - Przesyłki OLX

  • Oszuści wysyłają linki do podstawionych stron

  • Nigdy nie należy podawać swoich danych na podejrzanej stronie

To już nie pierwszy raz, kiedy klienci OLX znajdują się na celowniku oszustów. Od wprowadzenia nowej funkcji, pozwalającej na nadawanie przesyłek za pośrednictwem serwisu pojawiła się fala kolejnych podejrzanych wiadomości, które miały pozbawić użytkowników pieniędzy.

Oszuści atakują użytkowników OLX

Wraz z wprowadzeniem nowej usługi w serwisie OLX, kolejny raz uaktywnili się przestępcy, podobnie jak kilka tygodni temu, po wprowadzeniu ochrony kupujących i możliwości dokonania płatności za produkty. Obecnie najbardziej narażeni są ci, którzy postanowili skorzystać z nowej funkcji nadawania paczek.

Sprzedawcy regularnie otrzymują wiadomości od klientów dotyczące płatności. W wiadomościach zazwyczaj pojawia się link, który ma kliknąć sprzedawca, by otrzymać zapłatę za swój produkt. Skorzystanie z takiego linku kończy się niestety utratą pieniędzy.

Komunikat OLX 

Jak tylko do serwisu dotarły wieści o atakach cyberprzestępców, OLX wystosował komunikat na temat bezpiecznego korzystania z usług. Można w nim przeczytać o kodach CVC/CVV kart płatniczych, o które serwis nigdy nie poprosi, a oszust - wręcz przeciwnie.

Znajdziemy tam również informację, że pieniądze trafiają na konto sprzedawcy automatycznie, w momencie odebrania przesyłki przez klienta. Nie ma więc możliwości, by konieczne było jakiekolwiek dalsze podawanie danych czy potwierdzanie płatności w inny sposób.

Informacje dla nadawców paczek

W swoim komunikacie OLX zwraca szczególną uwagę na sposób działania nowej funkcji. Przesyłki OLX zostały wprowadzone niedawno, lecz już kilkadziesiąt tysięcy osób skorzystało z nowej usługi. Niestety ze względu na czyhających oszustów, nie wszyscy dobrze na tym wyszli. OLX chce zapobiec wykorzystywaniu niewiedzy użytkowników w przyszłości.

Cały proces kupna i sprzedaży przez Przesyłki OLX odbywa się na Twoim koncie. W żadnym kroku nie ma potrzeby wchodzenia w linki otrzymane w korespondencji. Uważaj przede wszystkim na linki wysyłane poza naszym serwisem, np. na Whatsappie lub przez SMS, nigdy nie klikaj w takie linki! - czytamy w komunikacie udostępnionym przez serwis.

Bezpieczeństwo w sieci

Niestety w obecnych czasach wiele razy przyjdzie nam się zetknąć z próbami wyłudzenia naszych danych lub pieniędzy w Internecie. Należy zachować szczególną ostrożność podczas wykonywania jakichkolwiek operacji w sieci.

Warto zwracać na adresy stron internetowych, na które trafiamy. Dzięki temu możemy uniknąć wielkiego nieszczęścia. Często właśnie na tym etapie można się zorientować, że adres nie wygląda tak, jak moglibyśmy się tego spodziewać. Może to być strona podstawiona przez oszusta.

Podobne artykuły

Karty kredytowe z kłódką leżące na klawiaturze laptopa.

Bezpieczeństwo

PKO BP ostrzega, pieniądze znikają z kont. Ataki hakerskie, dotyczy wszystkich klientów

Czytaj więcej >
zus

Bezpieczeństwo

ZUS: Gigantyczny problem. Internetowa platforma korzysta z technologii, która za miesiąc przestanie działać

Czytaj więcej >
Karty płatnicze i kłódka

Bezpieczeństwo

Dzwoni nieznany numer? Natychmiast odrzuć, apel banku ING

Czytaj więcej >
android

Bezpieczeństwo

Koniecznie usuń niebezpieczne aplikacje ze smartfona. Mogą być zainfekowane wirusami

Czytaj więcej >
Millennium

Bezpieczeństwo

Bank Millennium ostrzega przed oszustami. Łatwo się nabrać, pieniądze klientów znikają z kont

Czytaj więcej >
materiał ilustracyjny

Bezpieczeństwo

Oszuści podszywają się pod PGE. Uwaga na fałszywe wezwanie do zapłaty

Czytaj więcej >