Techgame.pl
Logo Poczty Polskiej

media.poczta-polska.pl

Uwaga, oszuści podszywają się pod Pocztę Polską. Jedno kliknięcie i można stracić pieniądze

24 Listopada 2020

Autor tekstu:

Łukasz Kopciński

Udostępnij:

Cyberprzestępcy niezmiennie czyhają na ludzką nierozważność. Tym razem ucierpieć mogą odbiorcy fałszywych wiadomości od Poczty Polskiej. Dopóki pozostaniemy czujni, nic złego się jednak nie stanie.

Cyberprzestępcy raz po raz próbują wykorzystywać nieuwagę użytkowników internetu. Tym razem ofiarami mogą paść osoby, które otrzymają podejrzaną wiadomość od podszywających się za Pocztę Polską oszustów.

Poczta Polska przykrywką cyberprzestępców 

Oczywiście sam fakt dostania feralnego maila nie czyni nas poszkodowanymi. Gorzej, jeśli przez rozkojarzenie lub niewiedzę zgodzimy się dopłacić do wyimaginowanej przesyłki. 

Wiadomość wzywa bowiem do potwierdzenia opłaty za przesyłkę w wysokości 13,99 złotych. Jest to rzekomo wymagane do doręczenia pakunku.

  1. Rozpoczęły się kontrole. Chodzi o abonament RTV, kary sięgają nawet 680 zł. Jest ważny szczegół

  2. Dostojna niczym górskie szczyty, królowa ciast - nasza ukochana karpatka. Znamy recepturę, dzięki której zawsze idealnie wyrasta

  3. NASA: sonda Juno przeleciała nad Jowiszem. Naukowców aż zatkało, wszystko się nagrało

To już kolejne w ostatnim czasie próby wykorzystania Poczty Polskiej do wyłudzania pieniędzy. Wczoraj spółka informowała o udaremnionych na szczęście akcjach.  

W wyniku współpracy z policją udało się nie tylko zablokować niepożądane przekazy pieniężne, ale i pojmać przestępców. Straty mogły sięgnąć dziesiątek tysięcy złotych. Ofiarami wyłudzeń miały paść osoby starsze, które sprawcy chcieli oszukać metodą “na wnuczka” lub “na pracownika poczty”. 

Możemy przygotować bliskich na próby wyłudzeń 

Okres przedświąteczny będzie szczególnie niebezpieczny w związku z ilością sieciowych transakcji. Regularnie alarmujemy na temat kolejnych internetowych zagrożeń. Niedawno opublikowaliśmy też poradnik, co może zrobić krewny sprawnie posługujący się elektroniką, dla starszego członka rodziny, który może mieć z nią problemy. 

Jeżeli rodzic czy dziadkowie podpytują nas o technologiczne sprawy, może warto poświęcić jedno popołudnie na ostrzeżenie przed takimi akcjami, jak ostatnia z Pocztą Polską. Wyjaśnić spokojnie jak rozpoznawać przekręty, by uniknąć dotkliwych strat pieniężnych. 

W formie krótkiego przypomnienia raz jeszcze podkreślimy, jakie są podstawowe kroki. W tym konkretnym przypadku fałszywych wiadomości kluczowe jest dokładne przeczytanie tytułu i ewentualnie treści maila. Wszelkie błędy popełnione w oficjalnej wiadomości od urzędu czy sklepu są niezwykle podejrzane.

Dla przykładu w mailach od oszustów imitujących Pocztę Polską podpisano się jako “Członkiem Poczta Polska”. Dodatkowo weryfikacja domniemanej opłaty ma być dokonana w ciągu “02 dni”, co także nie jest typową formą zapisu terminu. 

Innymi podstawowymi krokami są uaktualnianie oprogramowania oraz posiadanie i aktualizacja antywirusów. Należy też zwracać uwagę na szyfrowanie odwiedzanych stron. Powinno się też korzystać z dwuetapowych weryfikacji czy też menadżerów haseł. Z pełnym artykułem o ochronie najbliższych przed cyberprzestępcami zapoznacie się w tym miejscu.

Podobne artykuły

Karty płatnicze i kłódka

Bezpieczeństwo

Dzwoni nieznany numer? Natychmiast odrzuć, apel banku ING

Czytaj więcej >
PS5

Bezpieczeństwo

Oszuści oferują darmowe PlayStation 5. Kaspersky ostrzega przed atakiem phishingowym

Czytaj więcej >
Cyberprzestępcy

Bezpieczeństwo

Uwaga, oszuści podszywają się pod użytkowników BlaBlaCar. Wykradają dane oraz pieniądze ofiar

Czytaj więcej >
Karty kredytowe

Bezpieczeństwo

Poważne ostrzeżenie od CERT Polska. Polacy otrzymują fałszywe maile od "Ministerstwa Finansów"

Czytaj więcej >
Chat

Bezpieczeństwo

Uwaga na nową metodę oszustów. Podszywają się pod znajomych i proszą o przelew

Czytaj więcej >
Fałszywa aplikacja

Bezpieczeństwo

Eksperci ostrzegają przed fałszywą aplikacją IKO. Atak hakerski na klientów PKO BP

Czytaj więcej >