Techgame.pl > Bezpieczeństwo > Ataki hakerskie w czasie pandemii narastają. Kilka prostych kroków jak się przed nimi uchronić
Łukasz Kopciński
Łukasz Kopciński 19.03.2022 05:21

Ataki hakerskie w czasie pandemii narastają. Kilka prostych kroków jak się przed nimi uchronić

Wizualizacja hakera z hasłem security
needpix.com

Nie tylko kultowy, filmowy antagonista, Bożego Narodzenia, Grinch może sprawić, że Świąt nie będzie. Dużo realniejszym i bardziej przyziemnym wrogiem, na którego trzeba mieć uwagę, są hakerzy. Ci jak wiadomo, czyhają w szczególności na najmniej zaawansowanych użytkowników elektroniki czy też sieci. Atakom można jednakże zapobiegać.

Seniorzy łakomym kąskiem dla hakerów 

Podatne na ataki będą zatem przede wszystkim osoby starsze. Bardziej doświadczeni i obeznani z technologiami mogą poświęcić chwilę czasu na edukowanie seniorów, by zminimalizować ryzyko wycieku istotnych danych swoich krewnych. 

Wiele zagrożeń może zostać wyeliminowanych poprzez wymóg dystansu społecznego i nakaz pozostawania w domach. Należy mieć jednak na uwadze jak aktywni są internetowi złodzieje, tym bardziej w czasie świątecznego szału zakupowego.  

W 2020 roku nie wystarczy już strzec się przed kieszonkowcami. O wiele groźniejsze może się okazać przestępstwo wirtualne. Dbanie o bezpieczeństwo w sieci zaczyna się od skrzynki mailowej, idealnego miejsca do postawienia konia trojańskiego. Dosłownie i w przenośni. 

Ludzie mniej biegli w obsłudze komputera i sieci mogą mieć trudność z określeniem czy dana wiadomość jest wiarygodna, a dobrze wiadomo, że fałszywe listy z banku, sklepu albo od operatora telekomunikacyjnego bywają łudząco podobne do prawdziwych.  

Ba, same prośby o zmianę hasła przy logowaniu do skrzynki pocztowej lub na stronie banku mogą wywołać zmieszanie. Wskazanym, wydaje się, poinformowanie osób mających wątpliwości, jak rozpoznawać legalne certyfikaty oraz ostrzec przed spontanicznym klikaniem linków.

Pandemia sprzyja hakerom

Wielu ekspertów związanych z tematyką cyberbezpieczeństwa podkreśla, że okres pandemii koronawirusa sprawił, że lockdownowi towarzyszy zwiększona liczba ataków hakerskich. Oszuści próbują wykorzystać fakt, że wiele osób spędza w tym okresie więcej czasu przy komputerze, kampanie hakerskie wyrastają więc jak grzyby po deszczu.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dobrze jest poprosić o konsultację ze sobą, ewentualnie poprzez oficjalne drogi na przykład ze sklepem, odnajdując odpowiednią nazwę poprzez wyszukiwarkę, a następnie - jeśli strona jest zweryfikowana - sprawdzić oficjalne drogi kontaktu. 

We wszystkim należy mieć jednak wyczucie i stopniować edukowanej osobie informacje o zagrożeniach. Nie chcemy przecież nikogo nastraszyć i doprowadzić do tego, że lęk budzi każde kliknięcie. 

Pamiętajcie, by się zabezpieczać 

Oczywistość stanowi zainstalowanie skutecznego antywirusa, a wybór jest przecież szeroki, zarówno płatnych jak i darmowych rozwiązań, które choćby w najmniejszym stopniu zmniejszą ryzyko. Renomą cieszą się Kaspersky, McAfee czy Bitdefender, a programów jest znacznie więcej, by dostosować je do swojego budżetu i potrzeb. 

Jednym ze sposobów walki z nieuczciwością internetowych przestępców jest ustawianie dwuetapowych weryfikacji tam, gdzie jest to możliwe, między innymi w Google oraz bankowości internetowej. Podstawowe hasła logowania powinny być natomiast dostatecznie skomplikowane, a w ich przechowywaniu pomoże sprawdzony menadżer haseł. 

Mając już na wyposażeniu pełny arsenał oprogramowania do obrony przed oszustami, wciąż trzeba dbać o jego aktualność. Upewnij się zatem, że Ty i Twoi bliscy macie nie tylko właściwe narzędzia, ale również ich najnowsze wersje. 

Dla niektórych czytających, wiele z tych porad może okazać się banalnych, ale innym mogą zapewnić bezpieczeństwo środków na życie, więc - szczególnie w zbliżającym się czasie świąt i rodzinnej bliskości - rozejrzyjmy się też dookoła i otoczmy opieką kochane osoby.

Tagi: Internet Haker
Powiązane