Techgame.pl
siec 6g

Pxhere

Chiny wystrzeliły pierwszego satelitę 6G. Nowa technologia ma wyprzeć 5G

11 Listopada 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

Dopiero co wdrożyliśmy sieć 5G, a Chiny pracują już nad 6G. Państwo Środka wysłało w przestrzeń kosmiczną eksperymentalnego satelitę 6G mającego pomóc we wdrażaniu i testowaniu nowych technologii. Przed nami jednak długa droga, więc nie ma się czym

Sieć 5G okazała się jednym z najważniejszych filarów nowych technologii, gdyż w końcu pomoże wykorzystać pełen potencjał istniejących komputerów i narzędzi. Chiny jednak nie zamierzają spoczywać na laurach, więc już teraz zaczynają pierwsze prace związane z 6G. 

Chiny nie tylko sieć 5G mają

Chiny to kraj, który jest jednym z najważniejszych państw związanych z wdrażaniem i opracowywaniem obecnie istniejącej sieci 5G. Technologia ta w zamiarach ma nie tylko usprawnić komunikację na poziomie globalnym, ale również pomóc w funkcjonowaniu różnych krajów na świecie i monitorowaniu ogólnej sytuacji. 

W końcu chociażby Huawei jest jedną z pierwszych firm oferujących operatorom technologie 5G. Problem w tym, że gigant technologiczny od lat jest na celowniku różnych państw, które oskarżają go o szpiegowanie na rzecz chińskiego rządu. Na szczęście także i inne firmy podłapały temat i szybko 5G stało się faktem. 

To niestety nie spodobało się każdemu - sieć 5G zaczęła być głośno oprotestowywana w wielu krajach. Czemu? Jak w praktycznie każdym kolejnym osiągnięciem ludzkości, także i tutaj pojawiły się teorie konspiracyjne. Zaczęto głosić, że 5G ma nas kontrolować, szkodzić naszemu zdrowiu czy nawet rozsiewać koronawirusa. 

6G na orbicie

Teraz Chiny pokazują, że tak naprawdę nie spoczną na laurach przy pracach związanych z 5G i już teraz ruszają z pierwszymi pracami dotyczącymi stworzenia 6G. Tu jednak warto zdawać sobie sprawę z tego, że nie istnieje jeszcze sama 6G, więc wysłany na orbitę satelita nie działa w oparciu o nią, tylko powstał w celu pomocy przy jej stworzeniu. 

Eksperci nie doszli jeszcze do konsensusu w związku z prędkością i technicznymi rzeczami związanymi z 6G, co w sumie nie powinno nikogo dziwić. Ledwo parę miesięcy temu ludzie zaczęli palić maszty 5G, tak więc tak rychłe wieści o nowej technologii raczej by sytuacji nie poprawiły. 

Co ciekawe, już choćby Samsung informował o tym, że zamierza opracować 6G i je wdrożyć i to znacznie wcześniej, niż moglibyśmy się spodziewać, choć brak w tej sprawie konkretów. Nowy satelita Chin może jednak w całym przedsięwzięciu bardzo pomóc. 

Jakie będzie 6G?

Chiny wysłały nowego satelitę na orbitę za pomocą rakiety Long March 6, która wyniosła również i pozostałych 12 innych satelitów. Startu dokonano z Taiyuan Satellite Launch Centre w prowincji Shanxi 6 listopada tego roku. Już teraz wiemy, czego możemy się spodziewać po nowej technologii. 

6G ma być rzekomo nawet sto razy szybsze, niż istniejące obecnie 5G. Eksperci szacują, że udałoby się osiągnąć prędkość rzędu 1 terabajta na sekundę! To tak olbrzymia prędkość, że nie tylko nie mieści się praktycznie w głowie, ale teraz to nie sieć, tylko dyski naszych komputerów, mogą najbardziej spowalniać pracę. 

Nowy satelita ma też pomóc w monitorowaniu sytuacji na Ziemi ostrzegając przed potencjalnymi katastrofami naturalnymi czy innymi problemami, które można wychwycić wcześniej.

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >