Techgame.pl > Bezpieczeństwo > Lista najgorszych haseł z 2020 roku. Podium wygląda klasycznie, ale niektóre pozycje mogą zaskoczyć
Artur Łokietek
Artur Łokietek 19.03.2022 05:21

Lista najgorszych haseł z 2020 roku. Podium wygląda klasycznie, ale niektóre pozycje mogą zaskoczyć

haslo
Pixabay

Hasło? "123456". "Wymagane jest 8 znaków". A, no to "12345678" - zapewne w ten sposób działa duża cześć internautów, nieświadomych nawet, że banalne hasło może być skrajnie niebezpieczne. I to nie tylko w ważnych serwisach, ale nawet jako konto założone w jakimś mniej ważnym portalu. Hakerzy mogą nas znaleźć po nitce do kłębka. 

Hasło: "haslo"

Co roku dostajemy wspaniałe listy najpopularniejszych internetowych haseł, gdzie podium praktycznie nigdy się nie zmienia. Nie ma w tym żadnego zaskoczenia - znaczna cześć użytkowników internetu to osoby nie do końca świadome na jak duże niebezpieczeństwo się narażają korzystając z banalnego hasła

Zajmująca się cyberbezpieczeństwem firma Nordpass postanowiła przeprowadzić analizy, które wykazały najczęściej używane, czyli najgorsze hasła w 2020 roku. Czołówka praktycznie bez zmian i możemy spodziewać się tak typowych i legendarnych już fraz, jak choćby "123456" czy "password".

Pewnego rodzaju novum jest tutaj fraza "picture1". Nie do końca wiadomo z czego wynika tak duża jej popularność, jednak najwidoczniej jest całkiem popularna, bo zajęła aż trzecie miejsce w zestawieniu! To o tyle ciekawe, że jest to zarazem nowość na liście. 

Najgorsze hasła 2020, lepiej ich nie wpisuj

W pierwszej dziesiątce mamy aż sześć różnych wersji klasycznego ciągu następujących po sobie cyfr, jednak każde z tych haseł różni się tak naprawdę długością czy drobnymi zmianami z samej konstrukcji. Dlatego jeżeli uważacie, że to przewrotne, gdy używacie "123123" to... nie, nie jest. Podobnego hasła używa około 189 327 innych użytkowników. 

Oprócz tego klasyczne "password", wspomniane wyżej "picture1" czy kolejna nowość, słowo "senha". Ewidentnie zbyt wielu Portugalczyków nie jest świadomych zagrożenia płynącego z internetu, gdyż "senha" w tym języku oznacza po prostu... "hasło". 

W zestawieniu z 2019 roku popularne były również zajmujące trzecie wtedy miejsce "qwerty" i "iloveyou" z ósmego. Na aktualnym rankingu pierwsze z nich trafiło aż na 12 pozycję, a "iloveyou" zajęło 17. Pokusiłbym się o stwierdzenie, że to pewnego rodzaju przełom, ale w zasadzie patrząc na całą listę, ciężko jest wysunąć tak daleko idące twierdzenia.

  1. TVN ostrzega Polaków, w wielu miejscach już się zaczęło. Do 17 lepiej zostać w domach

  2. Media obiegły informacje o rzekomym zdjęciu Dody całującej się z przystojnym blondynem. Mężczyzna wyznał jej miłość, już zablokował swoje konto

  3. Pilny komunikat ministerstwa do milionów Polaków. Nikt nie wiedział, że zaczęło się już z samego rana

Jakie hasło, żeby było bezpieczne?

Na stronie całego zestawienia możemy ponadto przekonać się, ilu użytkowników korzysta z danych fraz, a także ile razy dane hasło było już łamane i jak długo potrzeba, aby się włamać na powiązane z nim konto. To ostatnie jest szczególnie ciekawą informacją, gdyż "picture1" z trzeciego miejsca jawi się na niewielki przełom - do jego złamania potrzeba około trzech godzin. To sporo w kontraście na pozostałą dziesiątkę. 

Tylko jak stworzyć hasło, które będzie bezpieczne? Nordpass radzi, aby nie korzystać z niczego, co zawarte jest w samym zestawieniu - brak ciągów cyfr, następujących po sobie znaków czy innych tego typu fraz. Najlepiej też, aby hasło nie kojarzyło się z nami, tzn. prywatnymi czy dostępnymi ogólnie informacjami. 

Warto też używać praktycznie całej klawiatury - każdy dodany znak specjalny, większa litera czy cyfra to gwarancja nieco większego bezpieczeństwa. Chociaż często w wymogach serwisów dotyczących nowych haseł proszą nas o co najmniej 8 znaków, warto wiedzieć, że funkcjonuje tu zasada "im więcej - tym lepiej".

Tagi: Internet Haker
Powiązane