starlink
Źródło: Official SpaceX Photos, CC0, via Wikimedia Commons

Wkrótce ruszą testy internetu ze Starlinków. Cena wprawia w osłupienie

Artur ŁokietekArtur Łokietek
28 Października 2020

Elon Musk zaczyna swoją "internetową rewolucję". Już niedługo ruszą testy internetu ze Starlinków. Znamy ceny i deklarowaną prędkość łącza. Problem w tym, że nowy internet nie będzie z pewnością należał do najtańszych. Pozostaje nam uzbroić się w cierpliwość.

Starlinki mają zrewolucjonizować łączność na naszej planecie - taką nadzieję na przynajmniej Elon Musk, założyciel SpaceX. Firma poinformowała o rychłym rozpoczęciu testów i zdradziła ceny wersji bety. Same testy przeprowadzone zostaną pod hasłem "Better Than Nothing Beta" (ang. "Beta lepsza niż nic").

Starlinki z kontrowersjami

Starlink to telekomunikacyjny system satelitarny, który znajduje się na ziemskim LEO (niskiej orbicie okołoziemskiej). Znajdować się one będą na różnych wysokościach, rzędami - odpowiednio 340 km (ok. 7 500 satelitów), 550 km (ok. 1 600 satelitów) oraz 1150 km (ok. 2 800 satelitów). Całość ma składać się z około 12 tys. urządzeń.

Naukowcy dokonali nieprawdopodobnego odkrycia związanego z Arką Przymierza. Znaleziono tajemnicze śladyNaukowcy dokonali nieprawdopodobnego odkrycia związanego z Arką Przymierza. Znaleziono tajemnicze śladyCzytaj dalej

Już teraz, czyli na koniec listopada 2020 roku znajduje się ich tam dopiero 800 sztuk, chociaż prace związane z umieszczaniem ich na orbicie są przeprowadzane niezwykle szybko. Elon Musk jeszcze w pierwszych komunikatach wyjaśniał, że docelowo Starlinki mają zapewnić dostęp do internetu z każdego miejsca na Ziemi i zagwarantować znaczny postęp w cyfryzacji, jakby nie patrzeć, świata.

Wszystko to brzmi dumnie, ale sieć satelitów stanowi już teraz nie lada wyzwanie dla różnych agencji kosmicznych, które muszą wyznaczać specjalne trasy dla swoich urządzeń czy pojazdów, aby satelity wymijać. Gdy na orbicie znajdzie się ich jeszcze więcej, problem zacznie być jeszcze większy.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Tajemnicze sygnały z kosmosu ponownie do nas trafiają. Astronomowie nie mogą uwierzyć

2. Pilny apel ZUS do wszystkich pacjentów, miało być inaczej. Wielu rwie włosy z głowy

Astronomowie przepowiadają erę światła, populacja internautów zwiększa się

Astronomowie nie są jednak zachwyceni nowatorskim pomysłem od Elona Muska - sztuczna konstelacja już teraz rozświetla nocne niebo i znacznie utrudnia kosmiczne obserwacje. Aż strach pomyśleć co stanie się, gdy na niebie znajdzie się ich chociażby połowa z docelowych 12 tysięcy.

Astronomowie są pod wrażeniem. Znaleziono planetę, która jest Astronomowie są pod wrażeniem. Znaleziono planetę, która jest "drugą Ziemią", jest jednak pewien haczykCzytaj dalej

SpaceX jednak nie zwalnia i przed paroma miesiącami zapowiadał początek testów beta. Te w końcu mają odbyć się jeszcze w tym roku, jednak na razie wyłącznie na terenie Stanów Zjednoczonych i Kanady. Dopiero w przyszłym roku oferta zostanie rozszerzona o pozostałe państwa.

Testy przeprowadzane są pod hasłem "Better Than Nothing Beta" (ang. "Beta lepsza niż nic"). Zdradzono już, jak drogi będzie internet ze Starlinków. Choć nie znamy cen polskich (bo w naszym kraju i tak oferta jeszcze nie będzie funkcjonować) to amerykańskie zwiastują dość drogą zabawę.

Technologia ma swoją cenę

Oczywiście powyższe stwierdzenie jest w pełni adekwatne do Starlinków, jednak chciałoby się rzec, że "chleb też ma swoją cenę", a wszystko wskazuje na to, że niektórzy będą musieli wybierać pomiędzy jednym a drugim. No dobra, może trochę przesadzam, bo finalnie cena internetu od Elona Muska jest może i wysoka, ale nie barbarzyńska.

Ważne ogłoszenie od CD Projekt Red. Premiera Cyberpunk 2077 oficjalnie przełożona, znamy nową datęWażne ogłoszenie od CD Projekt Red. Premiera Cyberpunk 2077 oficjalnie przełożona, znamy nową datęCzytaj dalej

Za miesiąc będzie trzeba płacić 99 dolarów, czyli 390 złotych. Do tego należy dokupić sprzęt (router i mini talerz satelitarny wielkości pudełka po pizzy) za 499 dolarów (ponad 1900 złotych), ale jest to cena jednorazowa. Przy tym wszystkim dostaniemy internet o prędkości rzędu 50-150 Mbps oraz opóźnienia na poziomie 20-40 ms.

W Stanach Zjednoczonych średnia cena za podstawowy internet wynosi około 35 dolarów za miesiąc, jednak najpopularniejsze są plany kosztujące około 60 dolarów. W niektórych jednak miejscach taka cena może wynosić nawet i ponad 100 dolarów - oznacza to, że Starlinki doskonale sprawdzą się jako konkurencja dla lokalnego dostawcy, który dosłownie zdziera z ludzi skórę. Docelowo sama usługa ma kosztować potem około 80 USD, czyli, bazując na oferowanej prędkości, całkiem nieźle.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nowe badania wskazują grupę osób odporną na zakażenie koronawirusem. Wiemy, kto się do niej zalicza
  2. Trzech mężczyzn pchało VW Golfa na autostradzie. Zachowanie ich kolegi było kuriozalne - Wideo
  3. Duże zmiany w WhatsApp. Użytkownicy w końcu doczekali się upragnionej funkcji
  4. Ważne oświadczenie twórcy Cyberpunk 2077. Z gry wycięto wiele mechanik, wiemy już, dlaczego
  5. Najważniejsze odkrycie XXI wieku. NASA potwierdziła niesamowite doniesienia odnośnie Księżyca
  6. Kary uderzą zapominalskich kierowców. Zaczynają się od 170 złotych, wystarczy zapomnieć o jednym
  7. Jeszcze tylko 4 dni. Pieniądze dostaną tylko ci sprytni, którzy zdążą na czas

Następny artykuł