Techgame.pl
Światowa sieć

Pixabay.com

Naukowcy przeteleportowali cząstki na odległość 22 km. Kolejny przystanek: Internet kwantowy

23 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Internet kwantowy to pojęcie pojawiające się tu i ówdzie w artykułach naukowych, czy zapowiedziach polityków i badaczy, którzy próbują sprzedać nam swoje wizje świata w przyszłości. Wbrew otoczce, Internet kwantowy nie jest mit

  • Trwają badania nad stworzeniem internetu kwantowego

  • Naukowcom udało się przeteleportować cząsteczki informacyjne na 22 km

  • Chicago może mieć pierwszą na świecie sieć kwantową

Skoro mamy już Internet, po co tworzyć jakieś dziwnie brzmiące alternatywy do starej, dobrej sieci? Dlatego, że Internet, jaki znamy dziś, ma swoje ograniczenia i słabości. Weźmy choćby ataki hakerów - nie ma tygodnia, by jakiś serwis nie informował o kradzieży danych użytkowników lub ostrzegał przed nową metodą działania cyberprzestępców.

Teleportacja krokiem w stronę Internetu kwantowego

Według założeń, na których bazie naukowcy opierają projekt kwantowego Internetu, taki rodzaj przesyłania danych byłby znacznie bezpieczniejszy od tego, który funkcjonuje obecnie. By dane, które wprowadzamy i wysyłamy, na przykład w postaci maila, muszą przebyć pewną drogę, nim trafią do odbiorcy.

Na co dzień się nad tym nie zastanawiamy, gdyż z naszej perspektywy są to zaledwie sekundy. Mail wychodzi z naszej skrzynki, by pojawić się za chwilę na poczcie adresata. Co się dzieje pomiędzy? Dane są kodowane i wysyłane za pomocą kabli, satelitów i światłowodów. I podczas tej transmisji mogą zostać przechwycone przez hakera.

Teleportacja niczym w science - fiction

Założeniem Internetu kwantowego jest poniekąd pominięcie tej „drogi”, którą przebywają dane pomiędzy nadawcą a odbiorcą. Jest to możliwe, dzięki teleportacji. A raczej zjawisku splątania cząsteczek kwantowych. Jak to działa?

W dużym uproszczeniu splątanie cząsteczek sprawia, że jeśli zmienia się stan cząsteczki A, to te same zmiany zachodzą w cząsteczce B. Naukowcy pracują nad tym, by owe cząsteczki mogły być od siebie oddalone o duże odległości, nie przerywając ich splątania. Co pozwoliłoby wprowadzić dane w miejscu A i otrzymać je w niezmienionej postaci w miejscu B.

Naukowcy pobili rekord odległości kwantowego przesyłania danych

Krótko mówiąc, Internet kwantowy ma się opierać na błyskawicznym przesyłaniu danych na duże odległości, korzystając ze zjawiska splątania cząstek. W tym przypadku kubitów, czyli najmniejszych istniejących jednostek informacyjnych. Jeszcze w 2016 roku udało się tego dokonać na odległość 6 kilometrów.

Rekord ten został właśnie pobity, z użyciem komputera kwantowego firmy Caltech. Z komputera przeteleportowano kubity do sieci kwantowej firmy Fermilab, oddalonej aż o 22 kilometry. To prawdziwy przełom w badaniach dotyczących rewolucyjnego przesyłania danych.

Teleportacja danych potrzebuje infrastruktury

Jednym z kluczowych kroków w stronę stworzenia Internetu kwantowego, który działałby równolegle do naszej obecnej sieci, jest więc stworzenie infrastruktury, która będzie w stanie wysyłać i odbierać dane w formie cząsteczek kwantowych. Do tego jeszcze długa droga.

Niemniej nie znaczy to, że nie są podejmowane działania w tym kierunku. Już powstaje taka sieć. Na znacznie większą skalę niż te 22 kilometry. Do wprowadzenia Internetu przyszłości szykuje się już Chicago. Powstanie tam sieć o nazwie Illinois Express Quantum Network. Póki co to dopiero jej początki, ale kiedyś być może zostanie pierwszą na świecie siecią kwantową oddaną do użytku publicznego.

Tagi:

InternetFizyka kwantowa

Gabriela SicińskaAutor

Redaktor portalu Techgame, od lat związana z Radiem Aktywnym, gdzie wydawała audycję o grach video. Dawniej pracowała w branży IT jako tester urządzeń i oprogramowania. Od zawsze na czasie z grami i nowinkami astronomicznymi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Księżyc

Nauka

Polscy naukowcy rozpoczęli ważny projekt. Celem jest wydobycie rzadkiego surowca na Księżycu

Czytaj więcej >
Powierzchnia Marsa i element łazika Perseverance

Nauka

NASA udostępniła nowe zdjęcia z Marsa. Pierwsze obrazy z krateru Jezoro

Czytaj więcej >
Asteroidy

Nauka

Naukowcy zbadali niezwykłą asteroidę. Na jej powierzchni mogło powstać życie

Czytaj więcej >
Naukowcy NASA i pierwsze zdjęcie z powierzchni Marsa

Nauka

Gigantyczny sukces NASA. Łazik przekazał pierwsze zdjęcia z Marsa

Czytaj więcej >
Stacja Gateway z dokującym statkiem Orion

Nauka

NASA już potwierdziła. SpaceX dostarczy pierwsze części bazy na orbitę Księżyca

Czytaj więcej >
Ujęcie centrum obserwacyjnego ESA pokazujące blask Wenus

Nauka

Sonda Solar Orbiter uchwyciła niewiarygodny widok. ESA udostępnia wyjątkowe nagranie

Czytaj więcej >