Techgame.pl
Troll

pxhere

Australia wprowadza rewolucyjne zmiany w prawie. Internetowych "trolli" czekają surowe kary

26 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

W Australii wprowadzone mają zostać zmiany w prawie, które bezpośrednio mają karać trolli za mowę nienawiści. Projekt ustawy został poddany ordynacji 23 grudnia. Minister ds. cyberbezpieczeństwa uważa ustawę za niezwykle ważną.

  • W Australii zawężane jest prawo przeciwdziałające szkodliwym treściom w internecie

  • Trolli i usługodawców czekają srogie kary, jeżeli nie będą stosować się do wytycznych

  • Projekt ustawy został poddany ordynacji 23 grudnia

Hejt w internecie to zjawisko skrajnie groźne, szczególnie dla najmłodszych. I choć w Australii istnieją przepisy chroniące przed mową nienawiści młodzież, zostać mają rozszerzone także na osoby dorosłe. Rząd będzie miał wtedy sporo do powiedzenia dostawcom takich treści. 

Kara dla trolli

Trollowanie jeszcze parę lat temu było przede wszystkim kojarzone ze zwykłym i zazwyczaj niegroźnym "śmieszkowaniem" w internecie. Czasy się jednak zmieniły i dziś całe zjawisko związane z mową nienawiści jest bardziej, niż kiedykolwiek dostrzegalne i dotyczy praktycznie każdego. 

Nie dziwi więc, że coraz więcej państw chce mieć więcej do powiedzenia w kwestii bezpieczeństwa w internecie. Nie tak dawno temu Niemcy wyszli z jedną z takich propozycji. Surowsze kary i większy wpływ na treści w internecie chce mieć także Australia. 

Nowa ustawa ma za zadanie zagwarantować specjalnemu komisarzowi ds. cyberbezpieczeństwa pewne uprawnienia. Dzięki nim, będzie on mógł wpływać na dostawców usług internetowych, a także firmy stojące za różnego rodzaju stronami w internecie, aby te szybko zareagowały na mowę nienawiści i skasowały szkodliwe materiały.

Choroba XXI wieku

Tylko jak wyodrębnić szkodliwe materiały? Zgodnie z nową ustawą, pod kategorię "szkodliwych" treści zaliczane będą jakiekolwiek materiały będące według "normalnie rozsądnego człowieka [...] groźne, napastliwe lub obraźliwe". Oczywiście to również treści powstałe w celu wyrządzenia u kogoś krzywdy. 

Ustawa kategoryzuje także skrajnie oburzające treści przedstawiające lub opisujące akt terroryzmu, morderstwo, gwałt, porwanie i wiele innych niebezpiecznych materiałów. Co ciekawe, komisarz ds. cyberbezpieczeństwa ma mieć zagwarantowany realny wpływ na usługodawców. 

Chodzi tu nie tylko o Facebooka czy inne serwisy społecznościowe, ale także inne internetowe platformy, fora, gry czy strony. W ciągu 24 godzin firmy będą musiały usunąć szkodliwy materiał, bo jeżeli nie... komisarz może wnieść o zablokowanie dostępu do danej witryny/aplikacji przez sklepy z aplikacjami czy wyszukiwarki internetowe.

Kary będą srogie

Jeżeli firma wykaże się opieszałością w przeciwdziałaniu szkodliwych treści i przykładowo nie wyrobi się w podanym czasie z usunięciem "twórczości" internetowych trolli, może czekać ją kara nawet do 555 tys. dolarów. Jeżeli zaś chodzi o osoby prywatne będzie to 111 tys. dolarów.

Internet przyniósł wielkie korzyści społeczne, edukacyjne i ekonomiczne. Ale tak jak niewielka część interakcji między ludźmi może być problematyczna w formie offline, takie samo ryzyko istnieje w formie online - wyjaśnił australijski minister ds. cyberbezpieczeństwa Paul Fletcher. Projekt ustawy został poddany ordynacji 23 grudnia, uwagi zgłaszać można do 14 lutego.

Co ciekawe, już teraz istnieją odpowiednie procedury dyktujące przeciwdziałanie złym treściom w internecie. Problem w tym, że są one skoncentrowane przede wszystkim wokół dzieci, a nie dorosłych, kary nie są tak dotkliwe, a szkodliwy materiał musi zostać usunięty w ciągu 48 godzin. W internecie dwa dni to kupa czasu, więc nic dziwnego, że prawo staje się coraz bardziej zawężone.

Artur ŁokietekAutor

Redaktor w serwisie Techgame. Ukończył dziennikarstwo i komunikację społeczną, studiuje reżyserię. Do tej pory pisał newsy oraz recenzje gier dla serwisu Bestiariusz. Uwielbia przede wszystkim nowatorskie RPG-i i horrory. W wolnym czasie snuje wizje o futurystycznych technologiach przyszłości

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Karty płatnicze i kłódka

Bezpieczeństwo

Dzwoni nieznany numer? Natychmiast odrzuć, apel banku ING

Czytaj więcej >
PS5

Bezpieczeństwo

Oszuści oferują darmowe PlayStation 5. Kaspersky ostrzega przed atakiem phishingowym

Czytaj więcej >
Cyberprzestępcy

Bezpieczeństwo

Uwaga, oszuści podszywają się pod użytkowników BlaBlaCar. Wykradają dane oraz pieniądze ofiar

Czytaj więcej >
Karty kredytowe

Bezpieczeństwo

Poważne ostrzeżenie od CERT Polska. Polacy otrzymują fałszywe maile od "Ministerstwa Finansów"

Czytaj więcej >
Chat

Bezpieczeństwo

Uwaga na nową metodę oszustów. Podszywają się pod znajomych i proszą o przelew

Czytaj więcej >
Fałszywa aplikacja

Bezpieczeństwo

Eksperci ostrzegają przed fałszywą aplikacją IKO. Atak hakerski na klientów PKO BP

Czytaj więcej >