Techgame.pl > Technologie > 5 powodów, dla których warto zdecydować się na internet światłowodowy
Artykuł sponsorowany
Artykuł sponsorowany 09.11.2023 14:36

5 powodów, dla których warto zdecydować się na internet światłowodowy

Światłowód
materiał partnera

Internet jest nieodzownym elementem życia większości Polaków. Z tego względu bardzo istotny wydaje się wybór takiej technologii, która będzie gwarantem szybkiego pobierania i wysyłki danych oraz stabilności połączenia. Warunki te spełnia obecnie najnowocześniejsze rozwiązanie, czyli światłowód. Dlaczego warto się na niego zdecydować, dlaczego najlepszy internet domowy to właśnie internet światłowodowy?
 

Światłowód – czym jest i jak działa?

Pojęcia światłowód używa się w kontekście dostępu do bardzo szybkiego internetu, który bazuje na najnowocześniejszej technologii. W praktyce światłowód jest przewodem produkowanym przy użyciu szklanego włókna i tworzyw sztucznych, a nie miedzi tak jak ma to miejsce w przypadku standardowych łączy.

Internet światłowodowy wykorzystuje nośnik informacji w postaci fali świetlnej, która odpowiada za transmisję danych. Dzięki temu osiąga on prędkość przesyłu danych liczoną w terabitach na sekundę.

Korzystanie ze światłowodu jest więc gwarantem dostępu do niezwykle szybkiej i stabilnej sieci, co przekłada się na duży komfort jego użytkownika. Właśnie dlatego taki internet świetnie sprawdza się do pracy z domu, oglądania filmów o wysokiej rozdzielczości na platformach streamingowych, profesjonalnych i amatorskich rozgrywek online i nie tylko.

Pamiętasz to logo? W pełni działający Windows 98 w przeglądarce internetowej

Dlaczego warto wybrać światłowód?

Popularność światłowodu stale rośnie, na co wpływ ma szereg korzyści, jakie daje ta nowoczesna technologia. Jakie są jego kluczowe zalety i dlaczego coraz więcej osób decyduje się na podłączenie do sieci?

Wysoka prędkość pobierania i wysyłania danych

Naczelna zaleta takiego łącza to prędkość, z jaką działa. Za sprawą bardzo wysokiej przepustowości światłowód pozwala internautom na ultraszybkie pobieranie i wysyłanie plików. Przykładowo w ofercie Play dostępny jest internet światłowodowy o prędkości pobierania danych do:

  • do 300 Mb/s;
  • do 600 Mb/s;
  • do 1 Gb/s.

Przekłada się to bezpośrednio na pobieranie plików z sieci, odtwarzanie multimediów czy wczytywanie stron. Wysoką przepustowość światłowodu doceniają miłośnicy kina online, którzy mogą oglądać ulubione produkcje na platformach streamingowych w świetnej rozdzielczości 4K.

Szybka sieć mimo obciążenia

Światłowód działa szybko i sprawnie niezależnie od obciążenia sieci. Ma to szczególne znaczenie w domach, w których z internetu korzysta kilka osób jednocześnie, np. w celu nauki, pracy oraz rozrywki.

Dana osoba może więc komfortowo wykonywać swoje obowiązki zawodowe bez obaw o słabą jakość połączeń wideo czy mozolne ładowanie plików w przypadku, gdy jej dziecko w tym samym momencie uczestniczy w zajęciach online.

Stabilne połączenie

Bardzo ważną zaletą światłowodu jest stabilność sieci. Wykorzystanie transmisji światła za pośrednictwem łącza z włókna szklanego i tworzyw sztucznych przekłada się na odporność na zakłócenia. Oznacza to, że na działanie internetu nie wpływają warunki atmosferyczne takie jak intensywny deszcz czy wiatr.

Niezauważalne opóźnienia

Łącze światłowodowe doceniają miłośnicy gier online, a w szczególności profesjonalni zawodnicy, dla których podczas ważnych rozgrywek opóźnienia są niedopuszczalne. Podłączenie do sieci oznacza bardzo niski PING, czyli praktycznie niezauważalne opóźnienia w transmisji danych.

Rosnąca dostępność

Do 2026 roku zasięg internetu światłowodowego ma obejmować praktycznie każde gospodarstwo domowe na terenie Polski. Co więcej, już teraz z sieci mogą korzystać nie tylko mieszkańcy dużych miast, ale i osoby z wielu mniejszych miejscowości, wsi i terenów podmiejskich.

Internet światłowodowy – jak znaleźć optymalną ofertę?

Ofertę światłowodu należy dopasować bezpośrednio do swoich wymagań i oczekiwań. Przykładowo internet o prędkości pobierania danych do 300 Mb/s, który proponuje swoim klientom Play, sprawdzi się w przypadku umiarkowanej aktywności w sieci, w tym zarówno w celu rozrywki, jak i pracy czy nauki zdalnej.

Z kolei światłowód o prędkości do 600 Mb/s albo do 1 Gb/s z oferty operatora to świetne opcje dla klientów, którzy intensywnie korzystają z zasobów sieci i oczekują nienagannej szybkości m.in. podczas przesyłania plików, wideokonferencji oraz seansów filmów o wysokiej rozdzielczości.

Artykuł powstał we współpracy z partnerem.

Tagi: Internet
Powiązane