Techgame.pl
Windows 98

materiały prasowe

Pamiętasz to logo? W pełni działający Windows 98 w przeglądarce internetowej

29 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

Legendarny już system Windows 98 możliwy do odpalenia w... przeglądarce internetowej? Tak! Dzięki najnowszej inicjatywie jednego z programistów możemy odbyć sentymentalną podróż w czasie. Wersja przeglądarka nie tylko wygląda jak oryginał, a

Choć przeglądarkowa wersja Windowsa 98 może wydawać się jedynie swoistą "nakładką", tak naprawdę symuluje one podzespoły z tamtej epoki. 

Legendarny Windows 98

Windows 98 zadebiutował aż 22 lata temu. Ciężko w to uwierzyć, prawda? Wszyscy z was, którzy korzystali z legendarnego już systemu operacyjnego Microsoftu na pewno kojarzą ogromn nowości i postęp technologiczny jak nastąpił wraz z premierą oprogramowania. To wtedy użytkownicy dostali w swoje ręce specjalistyczne narzędzia, których wiele (ale w innych wersjach) dostępnych jest do dziś w nowych systemach. Od 1998 roku mogliśmy również korzystać z wielu monitorów, wprowadzono udoskonalenia do Internet Explorera, a także zaprezentowano nam Windows Update. Choć to ostatnie niekoniecznie dobrze się wielu kojarzy, to jednak sam system przeszedł do historii jako jeden z najbardziej zaawanosowanych.

Windows 98 w przeglądarce

Jeden z programistów stworzył emulator Windowsa 98, który można odpalić z... własnej przeglądarki internetowej. Choć na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że to jedynie swoista nakładka symulująca wygląd oryginału, tak naprawdę autor zadbał o wiele poważniejsze aspekty techniczne. Nie dość, że program wygląda identcznie, to jeszcze działa tak samo, jak oryginał. Jest to możliwe za sprawą emulacji również podzespołów w tamtej epoki, w tym procesora z rodziny Pentium 1. Po wejściu na stronę emulatora zaskoczyć nas może już nieco "vintage" rozdzielczość -  640x480 pikseli. Tę jednak możemy zmienić wedle własnych upodobań. Z racji spełniania realizmu, jaki przyświecał twórcy, całość działa koszmarnie wolno (jak na dzisiejsze czasy). Dla wszystkich, którzy pamiętają premierę oryginału jest więc pozycją obowiązkową - sentymentalna podróż w czasie gwarantowana. 

Sentymentalna podróż przez historię

Sam emulator jest też świetną atrakcją dla młodszych, którzy nie mieli wcześniej doczynienia z klasycznymi już archaizmami, a dzięki 16 GB RAMu nigdy nie musieli narzekać na wolno doczytujące się okienka. Sam projekt dostępny jest pod tym adresem. Warto jednak pamiętać, żeby nie wpisywać w narzędzie poufnych informacji czy własnych haseł.

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >