Techgame.pl > Technologie > Pamiętasz to logo? W pełni działający Windows 98 w przeglądarce internetowej
Artur Łokietek
Artur Łokietek 20.06.2022 02:02

Pamiętasz to logo? W pełni działający Windows 98 w przeglądarce internetowej

Windows 98
materiały prasowe

Choć przeglądarkowa wersja Windowsa 98 może wydawać się jedynie swoistą "nakładką", tak naprawdę symuluje one podzespoły z tamtej epoki. 

Legendarny Windows 98

Windows 98 zadebiutował aż 22 lata temu. Ciężko w to uwierzyć, prawda? Wszyscy z was, którzy korzystali z legendarnego już systemu operacyjnego Microsoftu na pewno kojarzą ogromn nowości i postęp technologiczny jak nastąpił wraz z premierą oprogramowania. To wtedy użytkownicy dostali w swoje ręce specjalistyczne narzędzia, których wiele (ale w innych wersjach) dostępnych jest do dziś w nowych systemach. Od 1998 roku mogliśmy również korzystać z wielu monitorów, wprowadzono udoskonalenia do Internet Explorera, a także zaprezentowano nam Windows Update. Choć to ostatnie niekoniecznie dobrze się wielu kojarzy, to jednak sam system przeszedł do historii jako jeden z najbardziej zaawanosowanych.

Windows 98 w przeglądarce

Jeden z programistów stworzył emulator Windowsa 98, który można odpalić z... własnej przeglądarki internetowej. Choć na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że to jedynie swoista nakładka symulująca wygląd oryginału, tak naprawdę autor zadbał o wiele poważniejsze aspekty techniczne. Nie dość, że program wygląda identcznie, to jeszcze działa tak samo, jak oryginał. Jest to możliwe za sprawą emulacji również podzespołów w tamtej epoki, w tym procesora z rodziny Pentium 1. Po wejściu na stronę emulatora zaskoczyć nas może już nieco "vintage" rozdzielczość -  640x480 pikseli. Tę jednak możemy zmienić wedle własnych upodobań. Z racji spełniania realizmu, jaki przyświecał twórcy, całość działa koszmarnie wolno (jak na dzisiejsze czasy). Dla wszystkich, którzy pamiętają premierę oryginału jest więc pozycją obowiązkową - sentymentalna podróż w czasie gwarantowana. 

Sentymentalna podróż przez historię

Sam emulator jest też świetną atrakcją dla młodszych, którzy nie mieli wcześniej doczynienia z klasycznymi już archaizmami, a dzięki 16 GB RAMu nigdy nie musieli narzekać na wolno doczytujące się okienka. Sam projekt dostępny jest pod tym adresem. Warto jednak pamiętać, żeby nie wpisywać w narzędzie poufnych informacji czy własnych haseł.

Powiązane