Techgame.pl
Blob od Play

Materiały prasowe

Ogromny wyciek danych w Play. Tysiące Polaków zagrożonych

9 Września 2020

Autor tekstu:

Stanisław Janowski

Udostępnij:

Dane klientów operatora telekomunikacyjnego Play zostały przejęte przez osoby trzecie. Firma wszczęła procedury mające na celu wyjaśnienie, jak doszło do wycieku poufnych informacji.

Chodzi o bazę danych oficjalnego forum internetowego Play. Według wstępnych szacunków skradziono dane ponad 50 tysięcy użytkowników. Operator zaleca zmianę hasła do usługi.

Ogromny wyciek danych w Play

Jak informuje portal Zaufana Trzecia Strona, na Forum Play doszło do ogromnego wycieku danych. Według ekspertów hakerzy mogli uzyskać dostęp do pufnych danych ponad 50 tysięcy klientów operatora. O sprawie zrobiło się głośno w momencie, w którym w sieci pojawił się plik, w którym widnieją dane użytkowników, chodzi o adresy mailowe, IP oraz daty urodzenia klientów sieci Play. Osoby, które połączyły forum ze swoim kontem na Facebooku, wyciekowi mogły ulec również inne informacje. Baza sięga aż do 2012 roku, jeżeli można się więc czymś pocieszać, to fakt, że większość informacji jest już dawno nieaktualna.

Play przygląda się sprawie

Po tym jak do operatora doszła informacja, że mogło dojść do wycieku danych, Play zdecydował się zablokować Forum na czas postępowania. Firma dowiedziała się o nieuprawnionym przetwarzaniu danych w poniedziałek, 7 września. W oficjalnym komunikacie Play wyjaśnia, że przygląda się całej sprawie, a na czas postępowania działanie forum zostało zawieszone. W związku z tym operator zaleca zwracanie szczególnej uwagi na wiadomości mailowe otrzymywane od obcych adresów oraz wiadomości, które mogą podszywać się pod Play. Ponadto Play zachęca do zmiany hasła na portalach i serwisach, na których klienci użyli tego samego adresu mailowego, co na Forum Play.

Podobne artykuły

materiał ilustracyjny

Bezpieczeństwo

Oszuści podszywają się pod PGE. Uwaga na fałszywe wezwanie do zapłaty

Czytaj więcej >
Pieniądze

Bezpieczeństwo

Kolejny atak phishingowy. Polacy otrzymali fałszywe SMS-y

Czytaj więcej >
Aresztowanie

Bezpieczeństwo

Zorganizowana grupa cyberprzestępców oszukiwała Polaków od miesięcy. Ukradli 1,5 miliona złotych

Czytaj więcej >
Telefon

Bezpieczeństwo

Uwaga, oszuści podszywają się pod policję. Próbują wyłudzić pieniądze od swoich ofiar

Czytaj więcej >
Karty kredytowe

Bezpieczeństwo

Poważne ostrzeżenie od CERT Polska. Polacy otrzymują fałszywe maile od "Ministerstwa Finansów"

Czytaj więcej >
Oszustwo OLX

Bezpieczeństwo

Oszuści podszywają się pod OLX. Wyłudzają dane i pieniądze od klientów

Czytaj więcej >