Techgame.pl
Blob od Play

Materiały prasowe

Ogromny wyciek danych w Play. Tysiące Polaków zagrożonych

9 Września 2020

Autor tekstu:

Stanisław Janowski

Udostępnij:

Dane klientów operatora telekomunikacyjnego Play zostały przejęte przez osoby trzecie. Firma wszczęła procedury mające na celu wyjaśnienie, jak doszło do wycieku poufnych informacji.

Chodzi o bazę danych oficjalnego forum internetowego Play. Według wstępnych szacunków skradziono dane ponad 50 tysięcy użytkowników. Operator zaleca zmianę hasła do usługi.

Ogromny wyciek danych w Play

Jak informuje portal Zaufana Trzecia Strona, na Forum Play doszło do ogromnego wycieku danych. Według ekspertów hakerzy mogli uzyskać dostęp do pufnych danych ponad 50 tysięcy klientów operatora. O sprawie zrobiło się głośno w momencie, w którym w sieci pojawił się plik, w którym widnieją dane użytkowników, chodzi o adresy mailowe, IP oraz daty urodzenia klientów sieci Play. Osoby, które połączyły forum ze swoim kontem na Facebooku, wyciekowi mogły ulec również inne informacje. Baza sięga aż do 2012 roku, jeżeli można się więc czymś pocieszać, to fakt, że większość informacji jest już dawno nieaktualna.

Play przygląda się sprawie

Po tym jak do operatora doszła informacja, że mogło dojść do wycieku danych, Play zdecydował się zablokować Forum na czas postępowania. Firma dowiedziała się o nieuprawnionym przetwarzaniu danych w poniedziałek, 7 września. W oficjalnym komunikacie Play wyjaśnia, że przygląda się całej sprawie, a na czas postępowania działanie forum zostało zawieszone. W związku z tym operator zaleca zwracanie szczególnej uwagi na wiadomości mailowe otrzymywane od obcych adresów oraz wiadomości, które mogą podszywać się pod Play. Ponadto Play zachęca do zmiany hasła na portalach i serwisach, na których klienci użyli tego samego adresu mailowego, co na Forum Play.

Stanisław Janowski

Wydawca portalu Techgame. Z wykształcenia dziennikarz i kulturoznawca. Wcześniej parałem się dziennikarstwem radiowym, teraz głównie działam w Internecie. Miłośnik retro-technologii i nowych smartfonów. W wolnych chwilach rozmawiam z Google Home.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Karty płatnicze i kłódka

Bezpieczeństwo

Dzwoni nieznany numer? Natychmiast odrzuć, apel banku ING

Czytaj więcej >
PS5

Bezpieczeństwo

Oszuści oferują darmowe PlayStation 5. Kaspersky ostrzega przed atakiem phishingowym

Czytaj więcej >
Cyberprzestępcy

Bezpieczeństwo

Uwaga, oszuści podszywają się pod użytkowników BlaBlaCar. Wykradają dane oraz pieniądze ofiar

Czytaj więcej >
Karty kredytowe

Bezpieczeństwo

Poważne ostrzeżenie od CERT Polska. Polacy otrzymują fałszywe maile od "Ministerstwa Finansów"

Czytaj więcej >
Chat

Bezpieczeństwo

Uwaga na nową metodę oszustów. Podszywają się pod znajomych i proszą o przelew

Czytaj więcej >
Fałszywa aplikacja

Bezpieczeństwo

Eksperci ostrzegają przed fałszywą aplikacją IKO. Atak hakerski na klientów PKO BP

Czytaj więcej >