Blob od Play
Źródło: Materiały prasowe

Ogromny wyciek danych w Play. Tysiące Polaków zagrożonych

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
9 Września 2020

Dane klientów operatora telekomunikacyjnego Play zostały przejęte przez osoby trzecie. Firma wszczęła procedury mające na celu wyjaśnienie, jak doszło do wycieku poufnych informacji.

Chodzi o bazę danych oficjalnego forum internetowego Play. Według wstępnych szacunków skradziono dane ponad 50 tysięcy użytkowników. Operator zaleca zmianę hasła do usługi.

Ogromny wyciek danych w Play

Jak informuje portal Zaufana Trzecia Strona, na Forum Play doszło do ogromnego wycieku danych. Według ekspertów hakerzy mogli uzyskać dostęp do pufnych danych ponad 50 tysięcy klientów operatora. O sprawie zrobiło się głośno w momencie, w którym w sieci pojawił się plik, w którym widnieją dane użytkowników, chodzi o adresy mailowe, IP oraz daty urodzenia klientów sieci Play. Osoby, które połączyły forum ze swoim kontem na Facebooku, wyciekowi mogły ulec również inne informacje. Baza sięga aż do 2012 roku, jeżeli można się więc czymś pocieszać, to fakt, że większość informacji jest już dawno nieaktualna.

Chiny chcą opracować Chiny chcą opracować "globalny system bezpieczeństwa"Czytaj dalej

Play przygląda się sprawie

Po tym jak do operatora doszła informacja, że mogło dojść do wycieku danych, Play zdecydował się zablokować Forum na czas postępowania. Firma dowiedziała się o nieuprawnionym przetwarzaniu danych w poniedziałek, 7 września. W oficjalnym komunikacie Play wyjaśnia, że przygląda się całej sprawie, a na czas postępowania działanie forum zostało zawieszone. W związku z tym operator zaleca zwracanie szczególnej uwagi na wiadomości mailowe otrzymywane od obcych adresów oraz wiadomości, które mogą podszywać się pod Play. Ponadto Play zachęca do zmiany hasła na portalach i serwisach, na których klienci użyli tego samego adresu mailowego, co na Forum Play.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Muzyczny gigant ofiarą ataku hakerskiego. Dane klientów i kart płatniczych w rękach złodziei
  2. Polska rezygnuje z energii węglowej. Przyszedł czas na Zielony Ład
  3. PlayStation 5 za 40 000 złotych. Spokojnie to tylko wersja kolekcjonerska wykonana ze złota
  4. Chiny chcą opracować "globalny system bezpieczeństwa"

Następny artykuł