Techgame.pl
Materiał zewnętrzny

Materiał zewnętrzny

Gry komputerowe i e-sport u bukmachera

30 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Barbara Daszuta

Udostępnij:

Odbywające się na całym świecie prestiżowe turnieje z oszałamiającymi kwotami nagród, miliony kibiców śledzący je w Internecie, profesjonalne treningi, opieka szkoleniowców i psychologów – jeśli ktoś myśli, że e-sport to

Choć może to wydawać się mało prawdopodobne, e-sport już wkrótce świętować będzie… 50-lecie. Pierwszy turniej gier video zorganizowano bowiem w 1972 r. na Uniwersytecie Stanforda, a jego uczestnicy mierzyli się w powstałej około 10 lat wcześniej strzelance SpaceWar. Od tego czasu e-sport niesamowicie się rozwinął. Takie tytuły, jak FIFA, Counter-Strike, Dota, Quake czy League of Legends zna każdy, kto choć trochę interesuje się komputerami, grami i nowoczesnymi technologiami.

Choć pokoleniom urodzonym w latach 60. czy 70. trudno zrozumieć fenomen e-sportu, to nie ma wątpliwości, że wyszedł on daleko poza „granie na komputerze”. Najlepsi zawodnicy na świecie zarabiają miliony – a mają najczęściej po kilkanaście lat. Trenują ze szkoleniowcami i psychologami, jeżdżą na zgrupowania. Niedawna decyzja MKOL-u otworzyła grom komputerowym i rozgrywkom e-sportowym drogę na igrzyska olimpijskie.

Polska jest dla e-sportu wciąż rozwijającym się rynkiem o wielkich perspektywach. Według badania firmy Deloitte, wartość całej branży w Europie do 2024 r. może wynieść około 670 mln euro. – Polska na arenie międzynarodowej jest jednym z wiodących rynków pod względem rozwoju e-sportu. Tak dużych i szybko rosnących rynków na świecie jest może kilka. Poza rynkiem azjatyckim główny nacisk kładziony jest na USA, Hiszpanię, Turcję, Rosję i właśnie Polskę – powiedział w rozmowie z portalem Forbes.pl Krzysztof Stypułkowski, prezes zajmującej się organizacją wydarzeń e-sportowych firmy Fantasy Expo.

E-sporty w ofercie bukmacherów

Wszystko to potwierdza słuszność drogi obranej już jakiś czas temu przez legalnych bukmacherów, którzy zdecydowali się wprowadzić zakłady na e-sport. Skoro rozgrywki przyciągają miliony widzów przed ekrany telewizorów i komputerów, a wkrótce pojawić się mogą na igrzyskach olimpijskich, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyniki rozgrywek można było typować u bukmacherów. I tak właściwie wszyscy legalni bukmacherzy w Polsce mają w ofercie zakłady bukmacherskie na esport, a głównie na wyniki turniejów i meczy w takich grach, jak wspomniany już CS:GO i Dota, ale także Call of Duty, Overwatch czy Warcraft III.

Co więcej, całkiem spora grupa bukmacherów regularnie udostępnia graczom promocje i bonusy, które mają dodatkowo uatrakcyjnić typowanie wyników e-sportu. Na polskim rynku legalnych zakładów bywały już dostępne np. bonusy 40 zł na rozgrywki League of Legends, specjalny bonus 50 zł przy okazji mistrzostw świata w LoL czy bonus 10 zł na weekendowe obstawianie Call of Duty. Oczywiście zakłady e-sportowe można uwzględniać także na kuponach zawieranych w ramach stałych promocji u danego bukmachera – tak jest np. przy grze bez podatku oferowanej przez Betfan.

E-sport ma przed sobą świetlaną przyszłość – zarówno w kontekście dalszej profesjonalizacji, idących za nim pieniędzy czy popularności wśród typerów. Można więc spodziewać się, że oferta bukmacherów na zakłady e-sportowe będzie coraz bardziej rozbudowana.

Betfan Sp. z o.o. posiada zezwolenie Ministerstwa Finansów na  urządzanie i prowadzenie działalności w zakresie zakładów wzajemnych przez sieć Internet: z dnia 29 października 2018 r. nr PS4.6831.3.2018. Hazard może uzależniać. Zawieranie zakładów na stronach internetowych firm, które nie posiadają licencji polskiego Ministerstwa Finansów na zawieranie zakładów wzajemnych jest zabronione i grozi konsekwencjami prawnymi.

Tekst zewnętrzny

KOMUNIKAT O KONSEKWENCJACH UDZIAŁU W NIELEGALNYCH GRACH HAZARDOWYCH Zgodnie z art. 89 ust. 1 pkt 3 Ustawy o grach hazardowych karze pieniężnej podlega uczestnik w grze hazardowej urządzanej bez koncesji lub zezwolenia. Zgodnie z art. 107 § 2 Kodeksu karnego skarbowego karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącznie podlega, kto na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uczestniczy w zagranicznej grze losowej lub zagranicznym zakładzie wzajemnym. Zgodnie z art. 109 kks uczestnik w grze losowej, zakładzie wzajemnym, grze na automacie, urządzonych lub prowadzonych wbrew przepisom ustawy lub warunkom koncesji lub zezwolenia, podlega karze grzywny do 120 stawek dziennych.

KOMUNIKAT O RYZYKU ZWIĄZANYM Z UCZESTNICTWEM W ZAKŁADACH BUKMACHERSKICH Pamiętaj, że uczestnictwo w zakładach wzajemnych jest hazardem. Uprawiając hazard można stracić kontrolę nad graniem i uzależnić się. Uprawianie patologicznego hazardu, czyli tego, będącego wynikiem uzależnienia, może w skrajnych przypadkach prowadzić do zadłużenia, problemów zdrowotnych, zawodowych oraz rodzinnych. Pamiętaj, aby uczestnicząc w zakładach bukmacherskich: nigdy nie pożyczać pieniędzy na grę; nigdy nie starać się odrobić strat po przegranej grze; zachować równowagę pomiędzy grą i innymi zajęciami; nie traktować gry jako sposób na zarabianie pieniędzy; grać tylko pieniędzmi przeznaczonymi na rozrywkę, nie używać tych przeznaczonych na codzienne wydatki.

Podobne artykuły

gamerka

Gry

Wynajmij dziewczynę do grania. Za pieniądze zagrasz z każdą dzięki specjalnemu serwisowi

Czytaj więcej >
Anthem

Gry

Bioware ma plany naprawienia Anthem. Szykuje się wielkie odświeżenie gry.

Czytaj więcej >
Death stranding plakat

Gry

Death Stranding zmierza na PC! Znamy datę premiery, cenę i dodatki pre-order

Czytaj więcej >
doom mod covid

Gry

Powstał mod do Dooma, w którym zarażamy demony koronawirusem

Czytaj więcej >
humble capcom mega bundle

Gry

Ruszył Humble Capcom MEGA Bundle! Za grosze możecie zdobyć świetne gry

Czytaj więcej >
meat mmo plakat

Gry

M.E.A.T: Raper Słoń tworzy grę MMO

Czytaj więcej >